Inspirace

Důmyslné tipy pro úzkou předsíň aneb úzký vstup může být i praktickým prostorem

Od   | 

Přestože každý ví, že předsíň je vizitkou bytu, málokdy se stává, že by projektant pamatoval na naše potřeby a zpravidla navrhne předsíňku nejen malou, ale také úzkou. A nám nezbývá nic jiného, než se s touto nudlí vypořádat. Přinášíme tipy, jak na to.

Ani malá a úzká místnost nemusí být problém. Zdroj: Pinterest

Prvním krokem jsou správně zvolené barvy   

I když se to zdá jako klišé, právě barvy odvedou v předsíni podstatný kus práce. Převážná většina předsíní nedisponuje žádným oknem, a proto je důležité nahnat světlo jinde – obzvlášť v malém a úzkém prostoru. Držte se světlé palety odstínů a rozhodně se vyvarujte tmavých barev, a to nejen černé a šedé, ale i tmavých odstínů ostatních barev. Místnosti by opticky ubraly ještě více tolik cenného prostoru a chodba by působila pochmurně a nepříjemně. Ani křiklavé barvy, které na první pohled bijí do očí, úzké chodbě nepomůžou, a proto se jim také vyhněte velkým obloukem. Zapomeňte i na tapety, protože ani ten nejdecentnější motiv v úzké chodbě nebude vypadat libě. 

Naopak se poohlédněte po paletě neutrálních barev, či barev s teplým podtónem ve světlém odstínu. Chybu neuděláte, zvolíte-li například krémové barvy, světle zelenkavý odstín, decentně modrou barvu ve světlém odstínu, ale i barvy ve světle hnědé, losové, či fialové. S výraznějšími barvami ale opatrně. Dokonalého efektu docílíte, pokud vymalujete jednu stěnu výraznější a ostatní stěny ponecháte buď čistě bílé, nebo v neutrálních jemných tónech. 

Do malé předsíně volte světlé barvy. Zdroj: Pinterest

Nábytek ano, ale..

Při umísťování nábytku v úzké předsíni nemáme moc na výběr. Rozlučte se s velkými skříněmi, které by malou a úzkou místnost naprosto zničily. Při výběru nábytku se zaměřte především na hloubku komod a vždy si dávejte pozor na šířku chodby. V převážné většině je typická hloubka skříní a komod přibližně 60 cm, čímž by v chodbě o šíři např. 100 – 110 cm zabraly spoustu místa. Výrobci ale na úzké předsíně pamatují, a proto na trhu bez problému koupíme nábytek s hloubkou 30 cm, ale někdy i 20 cm. 

Pokud je to alespoň trochu možné, je vhodné zvolit do předsíně vestavěnou skříň, která nezabere zbytečné místo a nenaruší okolní prostor. Ne všude si ale vestavěný nábytek můžeme dovolit, a proto v úzké předsíni dejte přednost jedné komodě ve světlé barvě. Ke komodě umístěte malý botník, určený přímo do úzké předsíně. Takové botníky se nevyklápějí, ale disponují několika otevřenými policemi. Pro odložení vašich kabátů, nebo návštěvy do předsíně umístěte nástěnné věšáky rovnou na zeď, které nezaberou žádné místo a navíc mohou posloužit jako stylový doplněk. 

Do úzké chodby zvolte vestavěný nábytek, nebo úplně minimum kousků. Zdroj: Home Style

Slaďte podlahu s dveřmi

Sladění podlahy a dveří v předsíni je velice důležité. V úzké předsíni se především vyhněte koberci po celé ploše a celkově zapomeňte na tmavé odstíny podlahy. Do předsíně se osvědčí odolný materiál, jako je například dlažba, které odolá veškeré zátěži, i znečištěným botám z venkovního bláta. Důležitou roli hraje kresba podlahy a i způsob pokládky. Například parketový vzor opticky zvětší a prodlouží celou chodbu. Co se týče barvy, pak sáhněte po světlých a neutrálních barvách, jako je šedá, bílá, krémová, nebo hnědá. Pokud dáte přednost dřevěnému dekoru, pak vždy volte teplý odstín a světlou barvu. 

Snažte se také sladit podlahu a dveře nejen s předsíní, ale i s celým interiérem. Zdroj: Pinterest

Kouzlo se světlem

Malou a úzkou podlahu můžeme rozzářit především díky kvalitnímu osvětlení. Vyhněte se tlumenému jasu světel a naopak do takto malého a tmavého prostoru vyberte ostré světlo, které prozáří celou místnost. V malé místnosti se neosvědčila závěsná osvětlení, ale naopak například zabudovaná LED bodová světla, které zároveň poslouží jako elegantní doplněk. 

K lepšímu světlu dopomohou také zrcadla. Jednoduché závěsné zrcadlo na stěně nezabere žádné místo a navíc prostor příjemně oživí, prosvětlí a opticky zvětší. V předsíní je zrcadlo navíc praktické, protože se všichni rádi prohlídneme, než vykročíme z bytu ven. Zrcadlo v úzké předsíni příjemně zvětší místnost a tak si hned na první pohled nikdo nevšimne, jak moc je místnost úzká. 

Zrcadlo opticky rozdvojí místnost, tudíž si nikdo nevšimne úzké předsíně. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

You must be logged in to post a comment Login