Architektura a design

Dům plný chytrých řešení navržený Češkou, která vystudovala design v Austrálii

Od   | 

Mladá čtyřčlenná rodina se z bytu pod kopcem přestěhovala do nového domu na kopci. Stěhovali se jen o dvě ulice. Výsledek ale stojí za to. Zaměřili se na propozice domu, kvalitu a nábytek na míru. Ke spolupráci si vybrali zkušenou českou interiérovou designérku působící v Melbourne i Dubaji, Radku Syrovou. Příběh domu se prolíná všemi jeho kouty a hravě si pohrává s materiály, liniemi i barevnými odstíny. A navíc má dveře bez klik.

Při stavbě navrhla designérka několik zásadních stavebních úprav. Tím mimo jiné maximálně propojila interiér s exteriérem.

Ze zahrady je překrásný výhled na město

Manželé žili donedávna se dvěma malými dětmi v činžovním domě na kraji jednoho z třebíčských sídlišť. Potřebovali ale víc místa a zároveň chtěli zůstat ve stejné lokalitě. I proto neváhali a koupili nový řadový dům ve výstavbě včetně původních plánů. Dispozice domu 4+1 se dvěma koupelnami a komorou s celkovou rozlohou domu 250 m2 se pro ně zdála ideální. Po definitivním rozhodnutí, že dům koupí, požádali architektku a designérku Radku Syrovou o posouzení stavu. Ta zhodnotila, zda nehrozí skrytý problém, jestli půjde interiér upravit a zařídit podle jejich představ. Během stavby domu přesunuli několik příček, změnili místo pro schodiště a přibyly i úložné prostory. Tím, že úplně změnili dispozici schodiště, dosáhli většího prostoru v horním patře a rozšířili i jeho funkčnost. „Pro mě je primární to, že můžu řešit interiér dohromady i s prostorem, to znamená začít už stavebními zásahy a řešit prostor i interiér zároveň jako celek. S klienty jsme začali tedy spolupracovat od plánů, které dostali od developera. Hned jsme se shodli na tom, v čem je původní plán výhodný a nevýhodný.  V první etapě jsme si odsouhlasili změnu vnitřní dispozice domu. Pak následovala etapa návrhu designu kuchyně a koupelen. V poslední etapě jsme vybrali vhodné materiály a rozkreslily se detaily pro řemeslníky“, doplňuje interiérová designérka Radka Syrová. 

Hra s tónováním, která navazuje na příběh

Dům je dokonalý hlavně kvůli práci s detaily, dobře fungují průchody linií či návaznost materiálů. Celek působí elegantním dojmem, interiér je propojen s exteriérovým vzhledem domu. Linie z venku tak dobře pokračují i uvnitř a naopak. Architektka si pohrála s několika málo odstíny barev, které se v domě ukazují v různých stupních sytosti. Prim hraje monotónnost, čistota a vzdušnost. Teplejší, zemité tóny, odstíny šedé, béžové v kombinaci se sklem, nerezem a dřevem. Designové  nerezové stolky doplňují moderní sofistikovanost a minimalistickou zdobnost moderního interiéru a zároveň spolu nenásilně propojují chodbu s obývací místností.

Kuchyně plná odlesků zrcadel a střídání matu a lesku

Středem domácnosti je kuchyně spojená s obývacím prostorem. Ten se s exteriérem propojuje skrze velkoformátové okno. Rodina tak má nádherný výhled na celé město. Od samého začátku bylo jasné, že se kuchyň bude řešit jako součást obytného prostoru. To byl velmi důležitý aspekt pro výběr materiálů.  Kouřová zrcadla s rozjasňujícím charakterem umožnily vnést do interiéru elegantnější a tmavší tóny materiálů, které sice nejsou typické pro kuchyň, ale dodají pracovnímu i obytnému prostoru kompatibilnější vzhled.  Například dýha ořechu použita při výrobě kuchyňské linky byla lehce přimořená k žádanému odstínu a v závěru nalakovaná matným lakem. Tímto chytrým řešením více vynikla barva a struktury skutečného dřeva. Kontrastem přírodního materiálu je lesk ve speciálním nástřiku na dvířkách u kuchyňské linky. Vysoce kvalitní střik v šedé barvě doplňuje zemitou paletu barev v celém interiéru a je například sladěn i s pracovní deskou z materiálu TechniStone.

Dřevěné plochy jsou projasněny plochami z nerezu a zrcadel

Kuchyně byla detailně navržena k maximální funkčnosti a zároveň k úplnému využití úložného prostoru, speciálně ve vyšší části kuchyňské linky. Použito bylo několik praktických drátových programů a samo uzavíratelných mechanizmů, které jsou dnes běžným doplňkem pro funkční a praktickou kuchyň.  Pro část kuchyňské linky zvolila designérka zrcadla v šedém zbarvení. „Zrcadla jsem použila hlavně kvůli optickému rozšíření prostoru a oživení místnosti. Tento efekt přiblížil venkovní elementy do interiéru a dokonale tak propojil, společně s velkoformátovým oknem, interiér a exteriér. Zrcadla patří mezi náročné materiály, a proto nejsou vhodné pro každého. Nicméně, třebíčští klienti byli tomuto prvku, který hraje významnou roli v celkovém prostoru, příjemně nakloněni“, říká. Hlavně kvůli funkčnosti, barevným odstínům a snadné údržbě nakonec s majiteli zvolila pro kuchyňskou desku materiál TechniStone. „Nejvíce nám opravdu vyhovovala široká barevná škála odstínů, kterou tento materiál nabízí. Výborná byla i domluva pro technické zpracování materiálu. Řešili jsme hlavně neobvyklé zkosení a úhly kuchyňské pracovní desky. Tím, že jsme zvolili slabší a elegantnější výšku materiálu, bez bočního obložení a podpory u přední kuchyňské linky se dřezem, nemohli jsme podcenit kvalitní přípravu a zpracování.  Důležitá byla správná koordinace jak s výrobcem nábytku, tak i se zpracovatelem tvrzeného kamene. Odstín materiálu TechniStone Gobi Grey naprosto koresponduje svou barvou i leskem k dalším zvoleným materiálům, mezi které patří i dřevo“, dodává designérka.

Pracovní deska v kuchyni je vyrobená z odolného a snadno udržovatelného materiálu Technistone

Minimalistické dveře bez klik

Dispozice celého domu je po přestavbě výrazně vzdušnější, tomu pomohly například i atypicky vysoké dveře založené na „kyvném systému“. Ty designérka zvolila hlavně kvůli optickému zvětšení místností, protože stropy jsou v domě poměrně nízké. „S dveřmi na „kyvném systému“ jsem se poprvé setkala v galeriích a muzeích v zahraničí a naprosto mě nadchly. Během let se staly součástí jak komerčních, tak i obytných prostor v Melbourne i v Dubaji, kde působím. „Kyvné“ dveře jsou moji slabostí a dveře jako takové, jsou prvek, který mám moc ráda. Často klienty přesvědčím, aby se u nich dveře staly ozdobou prostoru nebo aby naopak splývaly se zdí v takové míře, aby vytvořily „tajnou chodbu či prostor“, který není na první pohled vidět. Hra s prostorem, materiálem a technickým zpracováním mě baví. Je to proces, při kterém si můžeme spolu s klienty vyhrát s mojí vizí a s klientovým smyslem pro inspiraci a to navíc v jejich osobním prostoru, který budou v závěru skutečně obývat a kde se bude odehrávat jejich vlastní příběh“.

V domě jsou navrženy dveře založené na kyvném systému

Důležité je promyslet úložné prostory a mít dobrého truhláře

Pro rodinu s dětmi byla podstatná i práce s úložnými prostory. Designérka je vyřešila vestavěnými skříněmi, kde hraje roli každý centimetr. Skříně nemají žádné úchytky a otevírají se stlačením dveří dovnitř. Úložný prostor v ložnici má dveře unikátní, speciálně vyfrézované. Pokud je to finančně možné, architektka doporučuje nábytek na míru. Efektivněji využívá daný prostor. Funkčně navržené vestavěné skříně pomáhají klientům maximalizovat volný prostor, interiér je pak vzdušnější a příjemnější pro život, než když je byt zaplněný nevhodným nábytkem. Velkou výhodou bylo i to, že majitelům nemovitosti architektka a designérka doporučila kvalitní truhlářské firmy. „ Dobrý řemeslník je základ. V zahraničí s vámi nikdo nediskutuje o zadávané práci. V Česku se mi někdy stává, že s vámi řemeslníci už předem řeší problémy, které nemusejí ani nastat“, dodává.

Nábytek je vyroben na míru prostoru, takže využívá celou výšku stěn. Ke stropu jsou navrženy i  interiérové a šatních dveře.

Dětské pokoje, které rostou s dětmi

Dětské pokoje jsou nadčasové a neutrální. Zařízené byly pro děti ve věku 8 a 12 let.  Například stůl, židle a úložný prostor jsou skvělým prvkem pro jakkoliv staré dítě. Stůl i židle prostě rostou s dětmi. Stůl vznikl spojením dvou ocelových tyčí, které jsou pokryty laminátem. Barva je sjednocená se židlí. V dětském pokoji je také odsazen sádrokarton nad stolem u okna, včetně sladění s barvou stolu a židle. Detail, který slouží k rozbití monolitu. Pokoj vypadá živější, vzdušnější a originálnější.

Dětský pokoj je navržen účelně. Prostorná pracovní deska a hodně místa na zemi.

Druhý dětský pokoj se nese rovněž ve funkčním stylu

Nadčasová koupelna s kamennou vanou

V kombinaci se světlejšími tóny dokázala temná barva koupelny vytvořit z této místnosti dokonalý šperk celého domu. Celá koupelna navozuje dojem spa, luxusního odpočinku po těžkém dni v práci. Řešení koupelny vzhledem k menšímu prostoru bylo celkem velkým oříškem. V závěru se využilo každého centimetru navíc a výsledkem je vzdušný a praktický prostor. „Osvětlení je důležitým prvkem v mých interiérech. Koupelna je pro mě místem, které neztrácí na důležitosti oproti jiným prostorům v domě. V koupelně se mísí všechny možnosti funkčního dojmu i navázání atmosféry pro relaxaci a odpočinek. Lehce toho docílíte zvolením osvětlení se stmívači. Můžete tak výborně kontrolovat světlo, na které právě máte náladu. Nedám dopustit na zabudované, stropní osvětlení, které není vidět“, doplňuje designérka. Velkoplošný materiál napomohl k vizuálnímu rozšíření prostoru. Obklady, které doplnily zemitou paletu tónů šedé a béžové jsou s industriálně atraktivní patinou. Bezrámové zasazení skleněné desky u sprchového koutu je důležitým řešením pro zachování linií čistého designu a efektivně působí volně stojící vana.  „Ať je to osvětlení či standardně běžné předměty každodenně užívané, pro mě je opravdu důležité se na tyto prvky podívat z jiného úhlu pohledu. Navrhuji klientům řešení, které bude praktické, ale i esteticky a designově doladěné. Výsledkem by měl být prostor, který klienty potěší a zároveň jim zvýší prožitek v jeho užívání. Tento proces tvorby a celkového prostorového vyjádření je pro mě ve finále nejdůležitější“, říká designérka Radka Syrová.

Osvětlení je navrženo do podhledu. Tím na sebe neupozorňuje a vynikají jednoduché linie

Koupelny jsou zařízeny v jednoduchém stylu

Interiérová designérka Radka Syrová

Radka Syrová se specializuje na designérství interiérů a výstavních expozic. V současné době žije v Dubaji. Disponuje rozsáhlým portfoliem dokončených projektů jak v České republice, tak i ve Spojených arabských emirátech, Austrálii, Singapuru nebo ve Velké Británii. Provozuje multidisciplinární designové studio s důrazem na interiérový design, design výstavních expozic, branding design včetně strategie. Každý projekt navrhuje s důrazem na detail. Specializuje se na navrhování zakázkového nábytku na míru. Její vášeň pro samotný návrh a zkoumání různých materiálů je zásadní pro každý krok jejího projektu. Vystudovala Gymnázium v ​​Třebíči, dále pak Technologickou Univerzitu Swinburne v Melbourne, Austrálii. Konkrétně pak obor Interiérová architektura/Design výstavních expozic. Neustále cestuje a navštěvuje semináře a výstavy zaměřené na design, udržitelnost a obchodní strategie organizované jak v Evropě, Asii nebo i Austrálii. V současné době pracuje na vývoji značkových jogínských produktů v luxusní kolekci LUVlab. Ta bude odrážet její lásku k józe, přírodním produktům, nomádské životní cestě a cestování a zkušenostem přicházejících přímo z indonéského Bali. 

Po gymnáziu vystudovala designérka Radka Syrová Technologickou Univerzitu Swinburne v Melbourne v Austrálii


You must be logged in to post a comment Login