Technika v domácnosti

Duben ještě tam budem – zkuste to s biokrbem

Od   | 

Domácí atmosféru navíc rozhodně podtrhne plápolající oheň. Pokud ale nemáte komín, o krbu se vám sice může jen zdát, ale o žlutočervené plameny nemusíte nutně přijít – stačí si pořídit biokrb, který je v posledních letech stále populárnější. 

Co je vlastně biokrb?

Už jen slovo „bio“ je v dnešní době velkým poutačem. Okamžitě si ho spojíme s něčím ekologickým, co šetří naši planetu. Biokrby místo klasického dřeva nebo briket potřebují k hoření bio palivo, kterým je v převážné většině bioethanol (biolíh), který se získává kvašením z biomasy. Tento druh krbu má řadu výhod. Jednou hlavní je absence kouře, čímž se jedná o bezkomínový krb, který však na první pohled od klasického nerozeznáte.

Klasické topení nenahradí

Možná někoho zklameme, ale biokrb rozhodně nezvýší teplotu v bytě o několik stupňů. Pocitově sice hřeje, ale v interiéru zastává spíše designový prvek. Jeho výkon bývá mezi 1 – 5 kW/hod. Během provozu lze na krbech nastavit množství spalování etanolu a tím lehce nastavit i sílu hřejivosti, avšak žádné závratné horko nečekejte. Biokrb nejprve hoří nízkým modrým plamínkem, který se během několika minut rozhoří v klasický oranžový oheň. 

Biokrby jsou i velmi dekorativní. Zdroj: Canstockphoto

Vhodný i do malého bytu

Při používání se nemusíte bát žádného znečištění vzduchu, proto se hodí i do těch nejmenších bytů, které příjemně zútulní. Na trhu najdeme nejrůznější provedení i velikosti, a proto si každý podle dispozice bydlení vybere ten správný. Do vzduchu se během hoření uvolňuje pouze vodní pára a oxid uhličitý. Výhodou je také minimální údržba, jelikož k biokrbu není potřeba žádný komín. Další dobrou zprávou je, že nepotřebujete ani stavební povolení. 

Druhy biokrbů a na co si dát pozor

Výrobci biokrbů se předhánějí s nejrůznějším designovým provedením. Na trhu najdete širokou škálu tvarů, variant, velikostí, ale i barev. Někdo dá přednost vestavěnému krbu do nehořlavého zdiva a někdo naopak ocení volně stojící krby v prostoru, nebo zakomponovány do nábytku. Biokrb si tedy můžete dopřát v každém zákoutí interiéru, nicméně odborníci ho nedoporučují umísťovat do těsné blízkosti postele, sedačky, nebo jiných textilií i přesto, že krb nemá extra výhřevnost. Vzdálenost od těchto hořlavých předmětů by měla být alespoň 1 – 1,5 metru. Také větrání je nutné i v tom případě, že díky biolíhu neunikají do ovzduší žádné nebezpečné látky. Biolíh lze koupit v obchodech v nejrůznějších velikostech. Při nalévání do hořáku si dejte pozor také na objem. Nálevka by měla být zaplněna zhruba do dvou třetin svého objemu. Rozhodně se nikdy nesnažte lít palivo do nálevky během hoření. Nejprve je nutné nechat oheň dohořet a hořák vychladnout alespoň 15 minut. Dávejte si pozor také na spálení, ke kterému může dojít stejně jako u každého jiného krbu nebo otevřeného ohniště.

Pro biokrb nepotřebujete komín. Zdroj: Canstockphoto

A jaká je cena?

Cena se samozřejmě odvíjí od samotného druhu biokrbu. Záleží na tom, jestli jste dali přednost krbu umístěnému uprostřed místnosti, nástěnnému či vestavěnému. Samotná instalace je už hračka. Rozhodně se nemusíte obávat, že vás pořizovací cena zruinuje. Malé krby pořídíte od 1 tisíce a ty větší okolo 5 tisíc. Také spotřeba není nijak závratná. Zvolíte-li pouze jeden hořák, který bude hořet menším plamenem, spotřebujete samozřejmě méně, než několik hořáků s velkým plamenem. Obecně vzato jsou ale náklady biokrbu srovnatelné jako za elektřinu. Pokud pojede 2kilowattový biokrb hodinu na plný výkon, zaplatíte zhruba 15 Kč.

Biokrby jsou finančně nenáročné. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login