Kuchyně

Držte se několika pravidel a vyhrajte nad úzkou kuchyní

Od   | 

„Nudlovitý“ tvar kuchyně není sice žádná výhra, ale i ten můžete zařídit prakticky, elegantně a zkrátka tak, aby se vám tu pohodlně vařilo. 

Je-li součástí kuchyně okno, bude prostor působit méně stísněným dojmem. Zdroj: Pinterest

Přizpůsobte se dispozici

Pokud je kuchyně opravdu uzoučká, je třeba se poohlédnout po jednoduchých sestavách, ideálně v jedné rovině. Pamatujte však na základní míru 90 centimetrů mezi linkou a stěnou. Pokud máte v prostoru možnost si trochu zaimprovizovat, můžete si opatřit také kuchyni ve tvaru L, U nebo dokonce dvě linky proti sobě. Nejsou-li v tomto uspořádání umístěny spotřebiče, může být hloubka skříněk jen 50 centimetrů. Mezi linkami však musí zůstat volný prostor alespoň 110 – 120 centimetrů. V případě potřeby si k pracovnímu prostoru můžete přimontovat výsuvný nebo vyklápěcí pracovní prostor navíc.

Standardní kuchyňskou sestavu můžete na protější stěně doplnit úložnými skříňkami s užší hloubkou. Mezi nimi ponechte 110 – 120 centimetrů pro volný pohyb. Zdroj: Pinterest

Vyhrajte si s barvami

Na úzkou kuchyni nechceme příliš upozorňovat, a proto je velmi důležitý správný výběr barev. U předních dvířek kuchyně dejte přednost spíše světlým barvám. Bílá barva, světlé krémová, či šedá z módy nikdy nevyjde a skvěle se hodí do malých prostorů, nebo v místnostech bez oken. Navíc světlé odstíny prostor opticky zvětší a prosvětlí. Pokud kuchyně disponuje oknem, můžete v místnosti vytvořit kontrast v podobě odlišné a výraznější přední plochy. Jestliže ale kuchyně oknem nedisponuje, vyzkoušejte kontrast díky odlišné podlaze, která by však měla mít příčný vzor. Podlouhlý tvar kuchyně lze také skvěle zamaskovat díky teplému odstínu barvy, který aplikujete na nejzadnější stěnu. 

Výrazná podlaha může odvést pozornost od faktu, že je kuchyně úzká. Zdroj: Pinterest

Správně zvolený nábytek

Místo klasických polic využijte v úzké kuchyni raději výsuvné nebo výklopné systémy. Tento způsob otevírání umožní nejen lepší přehled v zásuvkách, ale také se díky nim budete po kuchyni mnohem lépe pohybovat. Ani v úzké kuchyni se nebojte využít prostor až ke stropu a do horních skříněk schovejte sváteční nádobí, nebo spotřebiče, které zkrátka nepotřebujete každý den. Tam, kde je možné si dovolit kuchyni do tvaru písmene „U“, můžete pár centimetrů ušetřit díky otevřeným regálům. Ty se dají využít především pro suroviny k vaření, nebo bylinky, pro které saháme každý den. Vyzdobit je ale můžeme i elegantní dekorací. 

Osvětlení je důležité

Správně zvolené osvětlení v úzké kuchyni je opravdu důležité. Pokud místnost disponuje oknem, může stačit jen několik bodovek v podobě LED osvětlení. Jestliže ale v kuchyni okno není, je důležité tmavou místnost prosvětlit v podobě světelných ramp, ale i LED pásek. Zakomponovat lze také elegantně do místnosti zrcadlo, které odráží světlo a tím opticky zvětšuje, ale i prosvětluje celý prostor. Navíc získáte originální doplněk.

LED pásek můžete zakomponovat po celé délce kuchyňské sestavy. Zdroj: Pinterest

Zaměřte se na podlahu

Také podlaha hraje v úzké kuchyni velkou roli. Zejména její barva a vzor, kterými můžete opticky dosáhnou větší a širšího prostoru. Volte kontrastní kombinaci tedy k tmavé kuchyni světlejší barvu a naopak, a držte se pravidla, že prkna nebo dlaždice kolmo k delší stěně budou místnost zkracovat a rozšiřovat. Budou-li rovnoběžně, pak bude prostor působit delší a užší.

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login