Zahrada

Drobné ovoce, které nesmí chybět na žádné zahradě, tedy ani na té vaší

Od   | 

Pěstování keřů a stromků s drobným ovocem bylo a je stále oblíbené, neboť tyto rostliny vyžadují jen málo místa na zahrádce a vyšlechtěné kultivary nabízí chutné a velké plody doslova pár kroků od domu.

Rybíz můžeme odšťavnit nebo z něj udělat marmeládu

Rybíz (Ribes) není náročná ovocná dřevina. Můžeme si vybrat mezi keřovými a stromkovými rybízy, které však mají o něco kratší životnost a nižší výnos. Rybíz potřebuje propustnou, vlhkou půdu bohatou na živiny. Osluněné stanoviště je předpokladem pro úrodu větších a sladších plodů. Při výběru správné odrůdy se řídíme resistencí k hnědému padlí angreštovému, kvalitou plodů, raností zrání a možností pěstování ve vyšších nadmořských výškách. Rybíz černý (R. nigrum) obsahuje velké množství vitamínu C (5 x více než citrón) a dalších minerálních látek, spolu s červeným rybízem (R. rubrum) je vhodný na výrobu šťáv nebo marmelád. Rybíz bílý je variantou červeného rybízu, je sladší a je vhodnější pro přímou konzumaci.

Angrešt (Ribes) je nenáročná dřevina, a pokud si pořídíte různé druhy dle ranosti, pak lze plody sklízet od konce června až do srpna. Na výběr máme jak stromkový, tak keřový tvar. Plody se různí ochlupením, chutí i barvou – od svěží zelené, přes bílou, žlutou až po červenou. Jsou vhodné jak k přímé konzumaci, tak k přípravě marmelád a zavařenin. Rostlina má velmi mělký kořenový systém, při odplevelování tedy nepoužíváme motyčku, ale provádíme je ručně, anebo zvolíme metodu mulčování.

Angrešt je nenáročná dřevina

Maliník, ostružiník a malinoostružiník (Rubus) jsou keře, které je nutno prostřihávat a vyvazovat k opěrné konstrukci. Stanoviště by mělo být orientované na jih. Rostliny jsou nenáročné na půdu, ta však nesmí být přemokřená. Pěstujeme je obvykle ve špalíru a vyvázané na drátech do tvaru vějíře. Keře plodí na výhonech z předchozího roku, odplozené výhony odstraňujeme ihned po sklizni. Plody jsou vhodné k přímé spotřebě, k přípravě zavařenin a je možné je zmrazovat. Ostnité odrůdy mají vyšší výnos, pro pěstování na zahrádce však dejte přednost beztrnným odrůdám (Thornfree), které jsou běžně k dostání.

Na malinoostružníku najdete maliny i ostružiny.

Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon) neboli americká brusinka má mnohem větší plody než naše volně rostoucí brusnice brusinka, které dozrávají v září a říjnu. Plody obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Rostlina je samosprašná, lze ji tedy pěstovat samostatně. Je to nízký poléhavý keřík, na podzim s dekorativním červeným olistěním. Rostlina je dlouhověká, mrazuvzdorná, nenáročná na pěstování, potřebuje však kyselou půdu.

Borůvka chocholičnatá je známá také jako kanadská borůvka.

Borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) známá jako kanadská borůvka vyžaduje slunné stanoviště s lehčí půdou a je částečně samosprašná, je tedy lépe pěstovat více rostlin najednou. Je to hustý, bohatě rozvětvený keř, dorůstající výšky 2 m. Plody dozrávají od července do poloviny srpna. Výhodou této borůvky je vysoký výnos (od 5. roku po výsadbě) a snadná sklizeň. Některé odrůdy mají i 3 x větší plody než borůvka lesní. Rostlinu lze pěstovat i v nádobách. Vyžaduje kyselou půdu.

Kromě těchto druhů ovocných dřevin lze pěstovat i další, například zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica), muchovník (Amelanchier), brusnice – borůvka černá (Vaccinium myrtillus).

Muchovník připomíná plody borůvek.

Muchovník (Amelanchier)

 

You must be logged in to post a comment Login