Architektura a design

Dřevostavba na severu: Přírodní kino rovnou z obýváku

Od   | 

Tak tenhle dům vás doslova a do písmene chytí za srdce. Stojí uprostřed úchvatné krajiny a snad z každého centimetru čtverečního nabízí naprosto neuvěřitelné panoramatické výhledy do všech směrů. 

Architekti museli počítat s drsnými větry, přízemní stavba tak byla jasnou volbou. Ložnice jsou situovány v podlouhlé, úzké části domu, s typickou šikmou střechou. Obytný/jídelní prostor a kuchyň jsou naproti tomu umístěny v části budovy s čtvercovým půdorysem, s pyramidovou střechou. Směrem k ledovci a horám na severu směrují největší výhledy. Všechny vnější stěny jsou obloženy modřínovým dřevem. Šikmé střechy pak vlnitými aluzinkovými plechy, zatímco ploché střechy na sobě mají asfaltovou krytinu. Všechna okna jsou dřevěná s hliníkovým vnějším povrchem.

Dřevostavba těží především z nádherného okolí. Zdroj: Gláma•Kím

Sezení venku? Jen na vyneseném nábytku

Obě části, podlouhlá i čtvercová, jsou propojeny spojovacím traktem a nesvírají spolu pravý úhel, nýbrž vše je umístěno a spočítáno tak, aby v této studené a nehostinné krajině byly naprosto na maximum využity sluneční paprsky a minimalizovány nápory větru. Dům barevně skvěle zapadá do krajiny – ladí s mraky, které tu často nabývají ocelově šedé barvy a velmi záhy se z nich spouští provazy vody nebo sněhu, i s vzdálenými šedozelenomodrými horami. Na maličké terase před vchodem a nebo druhé, větší před bočním východem může rodina sedět za vzácných, málo větrných dní, musí si však nábytek vynést zevnitř. Stabilní venkovní nábytek by drsné podmínky nevydržel.

Jednotlivé části domu spolu vzájemně svírají atypické úhly. Zdroj: Gláma•Kím

Chodníčky holou nezbytností

Na konci ložnicového traktu najdete mimo jiné pracovnu. Dvě okna vypadají trochu jako oči, kterými majitelé hledí do kraje. Kolem stavby samozřejmě nenajdeme zahradu v pravém slova smyslu, nicméně nachází se zde odolné ozdobné keře a také některé bylinky. Tráva bývá někdy tak promáčená, nebo pokrytá sněhem, že chodníčky kolem části domu, kde se přechází od jednoho vchodu k druhému, jsou nezbytností.

Okna jsou navržena symetricky, což vytváří pěkný dojem stavby. Zdroj: Gláma•Kím

Jednoduchá údržba jako základ

Nejvíce impozantní částí obývacího pokoje je štíhlý krb pod odkrytým vnitřkem střechy. Ten je vzorovaný a obložený světlým dřevem. Spolu s úchvatnými výhledy je dramatičnost celého interiéru zajištěna. Není již potřeba nic jiného než jednoduchý základní nábytek a lesklá dlažba s mramorovaným povrchem, která se velmi snadno udržuje, což je důležité, vzhledem k tomu, že krb je na klasické dřevo a tudíž od něj vzniká nepořádek. Atypický je nízký kulatý konferenční stolek. Interiér si naprosto vystačí s barvami, využitými již v exteriéru domu, tedy šedou, černou, odstíny světlého dřeva. Vítaným zpestřením je například metalicky modrá na zajímavě řešeném svítidle.

Obývací pokoj má dramatický nádech díky nádherným výhledům. Zdroj: Gláma•Kím

 

Fotogalerie:

 

Jak pomocí inteligentního systému ovládat různá světla v pokoji, nebo celém domě?


You must be logged in to post a comment Login