Koupelny

Dřevo si v koupelně můžete dopřát: Je ale potřeba vybrat to správné

Od   | 

Lidé většinou mívají předsudky, že je dřevo v koupelně naprostý nesmysl. To však není pravda – pokud si chcete dopřát dřevo, může to být právě i v koupelně. Základem úspěchu je vybrat správný druh dřeva a samozřejmě mu dopřát správnou péči.

Dřevo vnese do koupelny blízkost přírody. Zdroj: Grohe

Jaké dřevo vybrat?

Koupelna je sama o sobě místností s nejvyšší vlhkostí, a pokud se rozhodnete jít do dřeva, je ideální zvolit tvrdé dřevo, které bez problému vydrží i vysokou vlhkost a občasné mokro. Vhodné je sáhnout po tvrdém exotickém nebo tropickém dřevě, jako je Teak, Jatobá, Wenge, Muiracatiara nebo Merbau. Tyto druhy dřeva jsou přirozeně zvyklé na vlhko, a proto jsou ideální volbou do koupelen. Je však nutné počítat s vysokou pořizovací cenou. Proto lze zvolit alternativu v podobě dubu, akátu nebo ořechu.

Ideální jsou exotická, tvrdá dřeva. Zdroj: BC ARQUITETOS

Dřevěný nábytek

Aby dřevěný nábytek vydržel, musí být ošetřen speciální povrchnou úpravou. Výhodou exotického dřeva je fakt, že žádnou úpravu nepotřebuje. Zvolíme-li však překližky nebo dřevotřísky, musí být jednotlivé kusy nábytku správně ošetřeny. I přesto odborníci doporučují koupelnu pravidelně po sprchování intenzivně větrat, aby se zamezilo tvorbě plísní. 

 

S Quick Fix si namontujete baterii sami!

 

Dřevo lze zvolit i na podlahu či stěnu

Dřevo můžete do koupelny zvolit i ve větší míře, a to klidně na podlahu či stěny. Je však velmi důležité dodržovat několik podmínek. Exotická dřeva bez problému snesou i vlhkost překračující 60%, nicméně i tady je odborníci doporučují ošetřit speciálním olejem, který jejich povrch uzavře a ochrání. Tuzemské dřeviny lze zvolit také, nicméně je potřeba dodržovat vlhkost vzduchu maximálně do 60%, což je možné zajistit jedině maximálním odvětráváním. 

Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, je vhodné ji lepit celoplošně a vyhnout se plovoucí podlaze. Zde hrozí zatékání vody pod podlahu a následné bobtnání a hniloba. 

Nedávejte ho všude

I přestože dřevo ošetříme a lze ho bez obav do koupelny zakomponovat, jsou místa, kam bychom ho rozhodně dávat neměli. Je to tam, kam může zatéct voda. Na těchto místech nevyschne a může v koupelně dělat neplechu. Dřevu se tak ideálně vyhněte jako obkladu za vanou, ve sprchovém koutě nebo kolem umyvadla.

I dřevěný umyvadla se doporučuje používat v méně namáhaných koupelnách.

Dřevěná umyvadla se doporučují používat v méně namáhaných koupelnách. Zdroj: Kozák Bath and Interior

Péče o dřevo

Koupelnu pravidelně a intenzivně větrejte, nebo si pořiďte výkonný ventilátor či v místnosti zařiďte kvalitní odvětrávání. Dřevěné povrchy omýváme jemným hadříkem a teplou vodou či speciálními přípravky na dřevo. Nezapomínáme několikrát ročně dřevo ošetřit speciálními prostředky, nebo ho napustit olejem. Pokud budete dodržovat těchto pár rad, dřevo vám vydrží opravdu řadu let.

Správná péče prodlouží životnost dřeva. Zdroj: Dřevojas

Zdroj: Bydleni,  Koupelny Ptáček, Svět koupelen

Fotogalerie:

 

Proč betonovou stěrku do koupelny a kam pro ni?

 

 


You must be logged in to post a comment Login