Koupelny

Dřevěný obklad v koupelně: tipy, jak si domů přenést kousek přírody

Od   | 

Dřevo je krásné, voňavé a navozuje skvělou atmosféru. Není divu, že se v poslední době stává oblíbenou součástí také našich koupelen. A rozhodně to nemusí být jen nábytek, ale klidně i podlahové nebo nástěnné krytiny. Pokud také patříte k milovníkům přírodních materiálů, nemusíte se ho vzdávat. Jen vybírejte dobře a při použití dřeva dodržujte několik pravidel.

Dřevo se běžně používá u koupelnových skříněk. Zdroj: Duravit

Dřevěné obklady za určitých podmínek ano

Ty tam jsou doby, kdy jste si o dřevěném obkladu v koupelně mohli nechat jen zdát. Dnes už to není nemožné. Jen je potřeba dodržet určité podmínky. Podstatná je stabilní vlhkost, která nepřekročí 60 %. Toho docílíte výborným odvětráváním. Velkou pozornost musíte věnovat i volbě dřeva. To, které roste u nás, není vhodné, protože je měkké a má nízkou hustotu. Pokud byste na něm přesto trvali, musí být ošetřené lakem, který uzavírá povrch. Olejované dřevo je pak nutné často obnovovat, klidně i čtyřikrát za rok. Do koupeny jsou vhodné tropické dřeviny. Oblíbený je teak, wenge, cedr, iroko nebo brazilské dřeviny Massaranduba a IPÊ, které mají dostatečnou tvrdost a hustotu. I tyto odolnější dřeviny mají být ošetřeny voděodolným lakem nebo olejem, aby se prodloužila životnost a znásobila ochrana. Také jsou pak příjemnější na dotyk.

Dřevěnou podlahu odborníci doporučují celoplošně přilepit, protože pod plovoucí by vám mohla snadno začít vznikat plíseň, kdyby se voda dostala pod materiál.

Na podleze v koupelně manželů ponechal architekt dřevo.

Dřevěná podlaha v koupelně musí být správně ošetřená. Zdroj: Iveta Kopicová

Trvanlivost keramiky a krása dřeva

Milujete dokonalost dřeva, ale současně chcete mít v koupelně raději klasické keramické obklady s ověřenou životností? Díky dokonalým imitacím klidně můžete a věřte, že na první pohled zpravidla nepoznáte rozdíl. Imitace dřeva jsou nyní opravdu v kurzu. Můžete si domů přenést krásu přírodního dekoru, aniž by bylo potřeba řešit další údržbu dřevěného materiálu ve vlhkém prostředí.

Koupelnová kolekce Cubik (Idea Group), Kozák

Koupelnové obklady i dlažbou mohou mít dekor dřeva. Imitace jsou velmi zdařilé a údržba keramických dlaždic je mnohem méně náročná. Zdroj: Kozák Bath and Interiors

Výhody dlažby imitující dřevo oproti skutečnému dřevu:

  • drží bez problémů barvu a tvar
  • krásně vede teplo a hodí se i na podlahové topení
  • údržba je velmi jednoduchá a není nutná žádná speciální údržba

Koupelnu nepořizujete na rok nebo na dva. V průměru zůstávají obklady v koupelnách asi dvacet let. Proto byste měli výběr druhu obkladů i použitý materiál důkladně zvážit.

Dřevo vnáší do koupelnového interiéru neopakovatelnou atmosféru. Zdroj: Axor

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login