Kuchyně

Dřevěná kuchyňská deska: Co byste měli vědět, než si ji pořídíte

Od   | 

Pracovní desky ze dřeva se používaly celá léta a nikdy nevyšly z módy. Zatímco majitelé domů a bytů zkoumají různé možnosti v designu kuchyní v neustále se měnícím světě materiálů a stylů, dřevěná pracovní deska zůstává oblíbenou klasikou.

Dřevěné desky perfektně zapadnou do středomořské kuchyně nebo kuchyně ve venkovském stylu. Zdroj: Pexels

Krásný vzhled a přirozenost dřeva je jen těžké překonat jakýmkoliv jiným materiálem. Na druhou stranu je důležité říct, že dřevo má také nějaké nevýhody, a to zejména v kuchyni, kde je výrazně namáháno. Pojďme se podívat, jaké druhy dřevěných desek si můžete pořídit, a porovnejme jejich výhody a nevýhody.

 

Do kuchyně jedině senzorovou baterii

 

Druhy dřevěných pracovních desek

Jednou z velkých předností dřevěných pracovních desek je mnoho dostupných možností a stylů. Můžete mít desky hladké, s intarziemi, šachovnicovými vzory, bordurami nebo klidně pruhy. Používají se i kombinace druhů dřeva.

Javor

Javor je jedno z nejoblíbenějších dřev, které se na pracovní desky používá. Světlý odstín ladí s jakoukoli barvou. Jeho cena je více než příznivá, ale zároveň jde o kvalitní materiál. Javor není tolik odolný jako dub, ale nabízí větší rozmanitost než ostatní druhy dřeva.

Třešeň

Třešňové dřevo má charakteristický sytý červený odstín. V kuchyni navozuje lehký a vzdušný pocit. Dobře doplňuje světlé barvy, ale krásně kontrastuje také s tmavším designem. Třešeň patří k odolným dřevům, ale musíte počítat také s vysokou cenou.

Dub

Dubové dřevo je tvrdé, ale nepatří zrovna k nejodolnějším. Dodá kuchyni svěží a čistý pocit. Z dřevěných desek je nejlevnější, ale poměrně snadno se poškodí, takže musíte zvážit, jak moc budete na desce pracovat a k čemu ji chcete využívat. Pokud jen k odkládání věcí nebo na barový stůl, jděte do toho. Na místa, na která jsou kladeny vyšší nároky, pořiďte raději desku z jiného druhu dřeva.  

Ořech

Ořechová deska má krásné tmavé odstíny a hodí se takřka do každého prostoru. Vypadá velmi působivě a zároveň je cenově dostupná. Na druhou stranu nemají desky z ořechu takovou trvanlivost.  

Dřevěná deska kuchyně je nádherná a zapadne do každého domova.
Zdroj: Decoland

5 vychytávek do vaší kuchyně

 

Nevšední dřeviny

Z dalších dřev se používá ještě bambus (není to úplně dřevo, ale zachází se s ním podobně), teak a wenge. Při výběru materiálu je vhodné poradit se s odborníkem o tom, jakou kuchyni si představujete, jak v ní budete pracovat a jak bude namáhaná. Poradí vám, jaký druh dřeva je lepší na barový pult, do prostoru pro přípravu jídel nebo tam, kde bude namontovaný dřez. Vzhledem k tomu, že dřevo je měkčí než jiné materiály, mohou se dřevěné desky snadno poškrábat a prasknout. A to zejména tehdy, když o ně není dobře pečováno. Naštěstí lze spoustu nedokonalostí opravit, přebrousit či přetřít.

Dřevo v kuchyni je po všech stránkách krásné. Klidně ho můžete použít jen na desku pracovního stolu. Zdroj: Kuchyně Schüller

Dřevo potřebuje péči

Dřevěné pracovní desky se relativně snadno udržují, pokud jsou dobře ošetřeny na povrchu. Doporučené jsou různé minerální oleje bez zápachu a barvy, zejména pokud desku používáte k přípravě jídla. Tyto oleje je ale nutné každý měsíc znovu nanášet, aby byla zachována jejich účinnost. Existují povrchové úpravy, které jsou bezpečné pro potraviny a není nutné je každý měsíc obnovovat, přesto je ale pravidelná péče důležitá. Když ji dodržíte, bude vaše deska vypadat jako nová i po letech.  Že je čas na další olejování zjistíte tak, že zmizí lesk, dřevo bude působit vysušeně a bez života. Voda na povrchu netvoří korálky. Pamatujte, že desku nemůžete přeolejovat, takže se nebojte ji ošetřovat podle potřeby.

Když je deska poškozená nebo potřebuje obnovu, zkuste ji jemně obrousit smirkovým papírem nebo drátěnkou. Větší díry zatmelte tmelem na dřevo a zbruste do hladka. Přidejte několik vrstev oleje a máte znovu desku jako novou.

O dřevěné desky se musíte pravidelně a pečlivě starat. Zdroj: Balakryl

Pozor na vlhkost a horké nádobí

Vlhkost a dřevo nejdou dohromady. Může desku poškodit. Pokud máte dřez v dřevěné pracovní desce, je důležité, aby byla chráněna a ošetřena proti vodě. Někdy může být lepší použít kolem dřezu jiný povrch, který není tak náchylný na vlhko. V opačném případě by se dřevo mohlo po delším působení vody poškodit, nabobtnat, zkroutit či zčernat. Deska se může poškodit také působením tepla. Nepokládejte horké hrnce, pánve a hrnky na dřevěný povrch, proto takové nádoby pokládejte na vhodná místa.

Na dřevěnou desku nepokládejte nic vařícího. Zůstane vám na ní flek. Zdroj: Westwing

Proč jsou dřevěné pracovní desky tak žádané?

Vypadají skvěle a hodí se ke každému stylu a barvě v kuchyni. Mají antibakteriální vlastnosti, vytváří v kuchyni teplý a domácký pocit. Každá deska je jedinečná, jelikož žádné dva kusy dřeva nevypadají stejně. Také cenové rozpětí je velmi široké, takže určitě najdete takovou, která sedne do vašeho rozpočtu. Je ovšem potřeba brát na zřetel také to, že jde o poměrně měkký materiál, zejména v porovnání s kamenem. Bez pravidelného ošetření má vyšší nasákavost a při kontaktu s ostrými předměty se snadno poškodí. Cena dřevěných pracovních desek se pohybuje kolem od 1 800 až 4 000 Kč/bm. U exotických dřevin se může vyšplhat až na 8 000 Kč/bm.

 

Keramický dřez nejen do romantických kuchyní

 

 


You must be logged in to post a comment Login