Kuchyně

Dřevěná kuchyně stále převládá v našich srdcích

Od   | 

Dřevo je krásný, funkční, ale i nadčasový materiál, který dýchá a prostor díky němu vypadá příjemně, útulně a teple. Není proto divu, že kuchyně z tohoto materiálu jsou stále vyhledávané, a to i přes to, že mají značnou konkurenci. Evokuje ve vás dřevěná kuchyně venkov? Rozhodně to tak nemusí být.

Dřevěná kuchyně vnese domů velmi příjemnou atmosféru. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Výhody versus nevýhody dřeva

Největší předností dřeva je jeho přirozený a velmi příjemný vzhled, který se hodí do jakéhokoliv interiéru. Dá se kombinovat snad s každým materiálem a navíc do prostoru vnese tu pravou domácí atmosféru. Některé druhy dřeva navíc s přibývajícími lety zrají a získávají patinu. Dvířka mohou být opatřena dýhou dřeva, toto řešení samozřejmě patří k méně finančně náročné variantě. Povrch se udržuje pouze vlhkým hadříkem a jednou za čas je výhodné materiál povrchově napustit ochranným prostředkem. Protipólem jsou kuchyně z masivu dřeva, u kterých je nutné se informovat, zda výrobce dřevo zpracovává ve vlhkém prostředí, které by se mělo pohybovat okolo 50%. Jinak by mohlo dojít k vysychání jejich znehodnocení. 

Dřevo je kvalitní materiál, které nepotřebuje obzvlášť velkou údržbu. Zdroj: Kuchyně Schüller

V jednoduchosti je krása

Dřevo je nádherné především díky své struktuře, a proto je každý kus naprosto jiný a jedinečný. Díky struktuře bychom se měli vyvarovat nadměrným zásahům do dřeva a ponechat ho v celé své kráse. Nepřehánějte to tedy s dodatečným zdobením, či vyřezáváním zbytečných tvarů. Lehko byste docílili rustikálního vzhledu, kde originalita dřeva nechtěně zanikne. Jednoduchá dřevěná kuchyně se neokouká a také vynikne přirozený vzhled strukturovaného dřeva. 

Provence moderní kuchyně v kombinaci s tmavě modrou a zajímavým obkladem vypadá skvěle
Zdroj: Kuchyně Schüller

Kombinujte!

Jednou z předností dřeva je, že se dá kombinovat téměř s každým materiálem i barvou. A zejména ve větší kuchyni můžete popustit uzdu fantazii a nakombinovat kuchyni větším počtem horních i dolních skříněk, které nemusejí být pouze v jednom odstínu dřeva! Co třeba dolní skříňky ponechat v tmavším dřevě a na hořejší naopak zvolit světlejší dekor? Díky spojení dvou odstínů dřeva vznikne perfektní kontrast a dvě odlišné části kuchyně. Dřevěnou kuchyni pěkně nakombinujeme například s barevnějšími zdmi nebo zajímavou dekorací.  

Dřevo můžeme velmi dobře kombinovat s prvky, jako je sklo a nerez. Zdroj: Decoland

Dřevo, dýha nebo laminát?

Někdo upřednostní pravé dřevo, někdo naopak napodobeninu. Pokud se rozhodnete pro masiv, sáhnete sice hlouběji do kapsy, ale na druhou stranu získáte kuchyni na celý život. Při výběru masivní kuchyně je třeba dbát i na správnou technologii, která se k výrobě používá. Špatné zpracování by mohlo způsobit nechtěné kroucení dřeva. Naopak rozhodnete-li se pro dýhovanou kuchyni, je třeba dbát na sílu materiálu, která se pohybuje od 0,3 – 5 mm. Obecně ale platí, čím tenčí dýha, tím je náchylnější k nechtěnému poškození. Dále je třeba si dát pozor na opracování hran kuchyně, aby nebyla například odštípnutá.

Pokud chcete dřevěný vzhled, ale zároveň upřednostňujete levnější variantu, pak sáhněte po laminátu. Laminát dokáže skvěle napodobit vzhled dřeva a navíc můžete vybírat ze široké škály provedení a dekoru. Skvělou výhodou tohoto materiálu je odolnost. Jedná se o tvrdý materiál, a proto na něm po chvíli používání neobjevíte škrábance. Vhodný je proto například do rodin s malými dětmi. 

Pravé dřevo, nebo napodobenina? Záleží na vašich preferencích a finančních možnostech. Zdroj: Sedlák interiér

Styl jaký je libo

Dříve byla dřevěná kuchyně spojována pouze s venkovským stylem. V dnešní době je to však úplně jinak a dřevěnou kuchyni můžeme mít i v industriálním stylu, který se hodí především pro větší prostory. Dřevo zde dokonale zkombinujeme například s betonovými prvky. Dřevěné kuchyně se nemusíme obávat ani ve skandinávském stylu, kde je ideální světlé dřevo kombinovat především s čistě bílou barvou.

A pokud jste si mysleli, že do moderně pojatého interiéru dřevěná kuchyně nepatří, pak jste na omylu. Dříve se dřevěná kuchyně v moderní kuchyni objevovala pouze málo, v dnešní době je to však úplně jinak. V moderním stylu právě dřevo vytvoří tu pravou útulnou atmosféru. V moderním pojetí lze dřevo kombinovat téměř s jakýmkoli materiálem. 

Masivní kuchyně z ořechového dřeva doplněná bílou pracovní deskou, zdroj: Decoland

A jaké dřevo vybírat?

Až začnete po dřevěných kuchyní pokukovat, budete muset vybrat i druh dřeva, ze kterého kuchyně bude. Jaký je však mezi jednotlivými dřevy rozdíl?

  • Dubové dřevo – kvalitní dřevo s dlouho životností. Má barvu šedavě žlutou, ale někdy i žlutohnědou a jednoduše u něj rozeznáme letokruhy.
  • Olšové dřevo – jedná se o středně tvrdé dřevo, které se jednoduše zpracovává. Nese červenozlatou barvu a letokruhy zde těžko rozeznáme.
  • Bukové dřevo – kvalitní a těžké dřevo se světle hnědou barvou, které má lehký nádech do růžova.
  • Třešňové dřevo – tvrdé dřevo s načervenalými odstíny. Textura tohoto dřeva je velmi jemná.
  • Iroko dřevo – jedná se o exotické dřevo, oblíbené pro svoji tvrdost a pevnost. Pyšní se žlutohnědou barvou s nepravidelnou texturou. 
  • Wengé dřevo – taktéž exotické dřevo v intenzivní tmavě hnědé barvě. Jednoduše lze rozpoznat díky černým žilkám, které se prolínají se světlými proužky, díky čemuž je dřevo vzhledově velmi zajímavé. 

Každé dřevo má jiné vlastnosti a jiný vzhled, proto bude každá kuchyně naprosto jiná! Zdroj: Kuchyně Hanák

Fotogalerie:

 

Kuchyně z masivu nebo dýhy dřeva?


You must be logged in to post a comment Login