Ložnice

Jak dovést malou ložnici k dokonalosti

Od   | 

Ložnice je místem, kde strávíte průměrně až jednu třetinu života. O to důležitější je, abyste se v ní cítili opravdu příjemně. A to není jednoduché ve chvíli, kdy nemáte prostoru nazbyt. Naštěstí nemusíte mít strach – i malou ložnici lze zařídit vkusně a příjemně. 

Nevejde se vám vedle postele klasický noční stolek? Použijte místo něj polici, kterou zavěsíte na stěnu. Zdroj: Pexels

Zaměřte se na pravidelný úklid

Pořádek samozřejmě musíte udržovat v celém domově. Pokud však máte ložnici malých rozměrů, je pořádek o to důležitější. Zbavte se všeho, co v tomto pokoji nepotřebujete. Vzhledem k jeho malým rozměrům zde více než jinde platí, že méně je více. Pokud jsou jiné pokoje bytu větší, můžete některé věci uskladnit jinde. Pokud ne, můžete přebytečné věci zkusit prodat, nebo je můžete někomu darovat, a udělat tak radost dalším lidem.

Prostor využijte na maximum

Vejde se vám do ložnice pouze postel a šatní skříň? V tom případě se snažte úložné prostory co nejvíce maximalizovat. Šatní skříň volte vysokou, ideálně až ke stropu. Využijte každý centimetr prostoru, který máte k dispozici. Úplně ideální je nákup skříně na míru. Kvůli šetření prostoru volte takovou, která bude mít posuvné dveře. Skříň by měla být ve světlých barvách, aby opticky nezmenšovala prostor.

Světlé barvy jsou základem každé malé ložnice. Zdroj: Pexels

Vybírejte pouze z vhodných barev

Vhodně zvolená barva dokáže s prostorem udělat zázraky. A protože chcete místnost opticky zvětšit, volte raději světlé barvy. Za zcela ideální považujeme například světlé pastelové barvy, které pokoj prozáří, ale nebudou působit příliš nudně. Dále vsázejte na jednoduchost – světlý nábytek s čistými liniemi, lesklé materiály, ale i zrcadla. U zrcadel však dbejte na to, abyste se v nich neodráželi v posteli. To je z hlediska feng-shui, ale zpravidla i z hlediska vlastního dobrého pocitu, nežádoucí.

Jak velká bude vaše postel?

Přemýšleli jste, jak velkou postel opravdu potřebujete? Pokud je to možné, snažte se volit takovou postel, abyste se k ní po jejím umístění dostali z obou stran. Velmi často je postel o šířce 180 centimetrů zbytečná – a k celkem pohodlnému spánku dvojice stačí postel o šířce 160 centimetrů, která se vejde i do většiny menších ložnic. Pokud však nechcete ustoupit od větší postele, která bude od jedné stěny ke druhé, musíte se připravit na to, že se vám k ní bude hůře přistupovat.

Zrcadlo by nemělo odrážet obraz postele v místě, kde spíte. Zdroj: Pexels

Prostor pod postelí využijte smysluplně

Pokud máte dostatek úložných prostor, nechejte prostor pod postelí volný – a kupte si postel s jednoduchou konstrukcí. Jestli ale nemáte místa nazbyt, využijte tento prostor smysluplně. Využít prostoru pod postelí můžete několika způsoby. Můžete pod ni uskladnit věci do různých boxů či krabic, dále můžete koupit postel se zásuvkami. Vždy se ale snažte o to, aby pod lůžkem zůstalo alespoň pár centimetrů volných – vaše matrace potřebuje dýchat.

Dobré světlo je základ

Máte malou ložnici? V tom případě se postarejte o to, aby se do ní dostalo dostatečné množství přirozeného denního světla. Jinak bude vypadat malá ložnice ve světlých barvách a plná světla, jinak ložnice v tmavých barvách, kde bude ke všemu i tma. Spíše než závěsy se do malé ložnice hodí více rolety či žaluzie.

Malý noční stolek bude vaší ložnici slušet. Zdroj: Pexels

Nábytek na míru aneb noční stolky mimo podlahu

Nezbývá vám vedle postele místo na noční stolek nebo lampičky? Použijte místo nich menší poličky, které můžete pověsit na zeď či širší čelo postele. Tyto police však neumisťujte nad hlavu, narušovalo by to váš spánek. Místo klasických lampiček si pořiďte bodová závěsná světla nebo lampičky, které připevníte na stěnu. Pokud se nechcete trápit nedostatkem prostoru, můžete si zavolat na pomoc profesionála, který vám vyrobí nábytek na míru. 

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login