Kuchyně

Jak dostat prázdninovou atmosféru do kuchyně: ve stylu Provence to jde samo

Od   | 

Kuchyně v Provence stylu vynikají harmonií, elegancí a grácií. Denně budou vaším útočištěm ve světě stresu a povinností a přenesou vás v duchu na prosluněné pláže, mezi lány levandule nebo k odpolednímu neuspěchanému koktejlu, kdy máte neomezené množství času na nicnedělání.

Základem kuchyně v Provence stylu je samozřejmě kuchyňská linka, která má klasické tvary a barvy. Dominuje zejména bílá, ale může být i krémová v odstínu smetany či champagne nebo kombinace bílé barvy a tónů dřeva. Doplňková barva může být světlá fialová či světle modrá – tón barev evokuje vyblednutí od hřejícího jižního slunce. Dvířka skříněk mívají ozdobné rýhy a linie celé kuchyně jsou zdobnější a pestřejší, než bývá zvykem u jednoduchých moderních kuchyňských linek. Typickým prvkem kuchyní v tomto stylu je také praktický ostrůvek, který slouží k pracovním činnostem i jako bar či místo neformálních jídel.

Světle modrá je typickou doplňkovou barvou provensálského stylu.

Masivní stůl je nutností

Další nábytek, jako je jídelní stůl, židle a různé komody, ladí dokonale s kuchyňskou linkou. V kuchyních bývá dostatek úložného prostoru, ale zároveň platí, že bývá zvykem ponechávat některé věci na očích. Mísa s ovocem se promění ve stylový doplněk stejně jako závěsná sada krásných dřevěných měchaček. Na bytelném stole by mělo být stylové prostírání, například lněné. Jídelní servis bývá čistě bílý, z kvalitního porcelánu. Pokud je v kuchyni místo, z jedné strany stolu bude slušet klasická dřevěná lavice.

Kuchyňský ostrůvek sloužící k posezení, netypické osvětelení, přírodní tóny, to je kuchyně ve stylu Provence.

Na doplňcích záleží

Doplňky jsou v provensálské kuchyni stejně důležité jako nábytek. S teorií o lapačích prachu byste tady neuspěli, styl je protikladem modernímu minimalismu a strohosti, která nemusí každému k žití a bydlení vyhovovat. Své místo si zde najdou ošatky z proutí, nádobí a náčiní ze dřeva, jemné přírodní tkaniny a cokoliv, co vzbuzuje příjemné emoce, takže klidně kresba od dětí umístěná do ladicího rámečku v přírodní barvě. Vybídněte děti, ať ztvární ovoce, moře, květinové pole a podobné motivy, a uvidíte, že o dokonale stylovou výzdobu bude postaráno. Vázy v “otlučeném” designu se spoustou lučních a divoce rostoucích květů se postarají o dokonalé dokreslení atmosféry.

Atmosféru francouzského venkova dotváří barva dřeva a světle modré nádobí a doplňky.

Fotogalerie:

 

Kde najdete pěkný jídelní stůl


You must be logged in to post a comment Login