Inspirace

Dopřejte si “Zlatý šedesátý”!

Od   | 

I ty nejsoučasnější trendy vždy na něco navazují, a do různé míry tak odrážejí doby dávno minulé. Skuteční milovníci retra však jdou ještě dál a cíleně se obklopují léty prověřeným designem, případně jeho zdařilými imitacemi. Výběr těch správných kousků a jejich důmyslné kombinace přinesou interiéru osobitost a hravost, která vás bude bavit.

Stačí vhodné textilní doplňky a atmosféra je na světě! Zdroj: Marimekko

Zdroje inspirace

Šedesátá léta byla v mnoha ohledech převratná, a tak není divu, že jsou dodnes často vzpomínaným fenoménem. Nezaměnitelný styl doby, kdy se s radostí překračovaly všemožné hranice, dodnes inspirují návrháře módy i interiérů. Jejich recept na úspěch? Jen pár kvalitních ingrediencí…

Pestré barvy

Odstíny žluté, oranžové a červené jsou nezbytnými prvky, který prostor dostatečně rozveselí. Modrá a zelená v sytých odstínech a nejlépe v podobě psychedelických vzorů je stejně žádoucí. Aby výsledek nepůsobil příliš křiklavě, dopřejte si ve výrazných barvách jen solitérní kousky nábytku a doplňky, které lze snadno obměňovat. Základ interiéru je vhodné sladit do neutrálních odstínů zcela v souladu se současnými tendencemi. Nechcete přece domov proměnit v muzeum, jen mu dodat trochu šťávy.

Správné vzory

Jednoduché abstraktní motivy opakující se s geometrickou přesností, rozvolněné psychedelické obrazce, všudypřítomné pruhy nebo květinové dekory jsou dalším specifikem let šedesátých. V pestré nabídce výrobců tapet a textilu jich najdete bezpočet. Při jejich výběru dbejte především na množství (méně je i v tomto případě více) a na barevný soulad s dalšími prvky v interiéru. Optimální je také nepřekombinovat motivy – pokud dáte přednost geometrickým dekorům na tapetách, zvolte podobné i na textil nebo nástěnné dekorace, květy nekombinujte s pruhy atp.

Rozmanité tvary

Obrovský vliv na vývoj designu v 60. letech měl technologický pokrok a především rozvoj plastových materiálů. Expandovaná PUR pěna a vstřikované plasty definitivně osvobodily nábytek od předchozího tvarosloví, a výrobci tak mohli přicházet se zcela novými organickými strukturami a do té doby nevídanými liniemi, které si rychle získaly masovou oblibu. Klasické dřevěné nebo kovové konstrukce sedacího nábytku 50. let nahradily originální plastové a nafukovací solitéry, z nichž se některé vyrábějí dodnes a jsou považovány za ikony 20. století. Asymetrie, výrazné obliny a předimenzované rozměry připomínající interiér vesmírných lodí z tehdejších sci-fi filmů dodají vašemu domovu tu správnou porci šedesátek.

Tak šel čas…

Přestože do umění pronikl futurismus již na počátku 20. století, v průmyslovém designu našel své pevné místo až ke konci 2. pol. 60. let, kdy se představou o budoucnosti začala zabývat celá generace, což bylo spojeno mj. s prvním letem na Měsíc. V tuto dobu plně nahradily pozůstatky 50. let (kovové a dřevěné konstrukce, přírodní textilie atd.) čistě syntetické prvky a objemnější tvary, které jsou nejtypičtější pro 70. léta. Jednotlivá období se však přirozeně prolínají. 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login