Kuchyně

Dopřejte si romantickou kuchyni, a vykouzlete tak úsměv na tváři nejen sobě

Od   | 

V dnešní době vídáme romantické kuchyně převážně už jen na vesnicích. Přitom je to obrovská škoda, protože takovou kuchyní vytvoříte útulnou atmosféru v celém domově. Pokud jste tedy romantická duše, nebojte si zařídit kuchyni podle sebe. Poradíme vám, jak ji vybrat a co by v ní nemělo chybět.

Jak přesně vypadá romantická kuchyně?

Faktem je, že vzhled romantické kuchyně není nikde přesně definován. Hlavním znakem je ale staré provedení, jakoby oprýskané skříňky a patinové úchytky. Často takovou kuchyni najdeme v sekci klasické, Provence či rustikální, kde je rozhodně z čeho vybírat. Nutné je však zmínit, že pokud se rozhodnete pro tento styl, je vhodné i ostatní zařízení interiéru ladit ve stejné notě.

Dřevo je ideální pro romantickou kuchyni. Zdroj: Colombini Casa

Začněte s výběrem materiálu

Jedním z prvních úkolů je správně vybraný materiál, který ajistí ten pravý základ romantické kuchyně. Základem je dřevo, které můžeme doplnit patinou, keramikou nebo klasickým kamenem. Romantická kuchyně by měla být ze dřeva. To lze ponechat ve svém přirozeném vzhledu, nebo ho zvolte v pastelově světlých odstínech. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli barvu, nezapomeňte skříňky dozdobit vhodnými úchytkami a na pracovní desku, nebo záda kuchyně vybrat ladící dřevo, kámen nebo keramické obklady. 

Vyšperkujte kuchyni LED páskem

Také podlaha hraje díky velikosti důležitou roli. Stejně jako kuchyně, i podlaha by měla být ze dřeva. Pokud nechcete z praktických důvodů pravé dřevo, sáhněte po věrohodné imitace, kterou můžete najít na vinylových podlahách, marmoleu nebo dlažbě. 

Typickým prvkem je závěsný odsavač par s poličkou na drobnosti. Zdroj: Nobilia

Jaké provedení?

Romantická kuchyně by měla mít prosklené skříňky a rozhodně nic nezkazíte otevřenými policemi. Přednost dejte zaoblenému provedení skřínek, které je ještě vhodné ozdobit frézováním, vyřezáváním nebo pilastry. Ozdobou mohou být i úchytky, které můžete podle libosti a fantazie kombinovat. Do romantické kuchyně skvěle zapadne i kuchyňský ostrůvek, který lze z části používat jako jídelní stůl, pokud na něj v kuchyni není místo. Minimální rozměr ostrůvku je alespoň 120 x 80 cm, ale samozřejmě platí čím více, tím lépe. 

Stěny v uceleném stylu

Přemýšlíte-li, jakou barvu zvolit na stěny v kuchyni, pak dlouho nedumejte. V romantické kuchyni oceníte neutrální a přírodní tóny jako je klasická bílá, světle šedá, nebo krémová. V poslední letech frčí také světloučké odstíny pastelových barev jako je pudrově růžová, lila barva, nebo hráškově zelená. Nutností je ale držet se opravdu světlých tónů, které kuchyni nechtěně nestísní. 

Romantické kuchyni sluší pastelové barvy. Zdroj: Snezhana Design Interiors

Slaďte vzhled spotřebičů

Pokud do tohoto stylu kuchyně umístíme moderní spotřebiče, rázem celou jemnost ztratíme. Vzhled romantické kuchyně je nutné dotáhnout do sebemenšího detailu, a proto je nutné sladit ve stejném stylu také spotřebiče. Na trhu najdeme varné desky, klasické sporáky, i vestavěné spotřebiče s moderními funkcemi, avšak v rustikálním kabátu. I dřez v této kuchyni hraje velkou roli, a proto místo moderního provedení dejte přednost keramickému dřezu se stylovou vodní baterií. 

V romantické kuchyni je nutné sladit i vzhled spotřebičů. Zdroj: Ikea

Doplňky udělají divy

Nakonec je kuchyni nutné vybavit dekoracemi a doplňky, které atmosféru podtrhnou. Zároveň by se ale mělo jednat o praktické kousky, které se nestanou nechtěným lapačem prachu. Ideální je na dřevěné poličky umístit průhledné dózy s potravinami, nebo stylové krabičky s kořením. Skvěle vypadají i živé bylinky v romantických květináčích, nebo nádobách. Na viditelné místo zakomponujte dřevěná prkénka, nebo nad ostrůvek zavěste pánvičky a hrnce. Romantiky docílíme i květinovými utěrkami, ladícím prostíráním, řezanou květinou na stole nebo vhodnými záclonami na oknech.

Nezapomínejte na vhodné detaily a dekorace. Zdroj: Colombini Casa

Fotogalerie:

Najděte správnou kliku


You must be logged in to post a comment Login