Koupelny

Dopřejte si prostorný sprchový kout i v malé koupelně

Od   | 

Nemáte velkou koupelnu a tak předpokládáte, že v ní nemůže být pohodlný sprchový kout? Omyl. Stačí zvolit vhodný tvar sprchového prostoru a způsob otevírání dveří a získáte dokonalé sprchové království. Jak na to?

Nezapomeňte, že můžete zvolit obdélníkovou sprchovou vaničku. Zdroj: Huppe

Většina z nás má totiž zafixováno, že sprchový kout musí mít čtvrtkruhový nebo čtvercový tvar s rozměry 90 x 90 cm nebo v horším případě 75 x 75 cm. Jenže takový půdorys nemusí být vhodný. Ideální totiž může být v řadě případů tvar obdélníkový. K pohodlnému osprchování nám postačí delší jen jedna strana sprchového kout, druhá může být užší. A tak se nabízejí rozměry například 80 x 100 cm nebo 90 x 120 cm. Při návrhu koupelny proto hledejte i tyto možnosti a nezapomeňte na vhodný způsob otevírání sprchových dveří.

Při volbě sprchových dveří uvažujte, kam se budou otevírat a zda nebudou překážet. Zdroj: Huppe

Ať dveře nepůsobí jako skříň

V malém prostoru musíte dbát i na celkový dojem, a tak pořizujte sprchové zástěny bez rámu, které se snadněji čistí a nepůsobí v koupelně robustně. Jednoduchým řešením jsou jednodílní stěny, kterými vytvoříte takzvaný sprchový kout walk-in. Výsledný dojem působí efektně, ale ti co se pod sprchou rádi vyhřívají se toho moc nedočkají. Pára odchází rychle ven. Proto jsou vhodnější uzavřené kouty. Do malé koupelny jsou vhodné skládací dveře, které můžeme po osprchování otevřít dovnitř sprchového koutu. Nejenže prostor lépe vyschne, ale zároveň nebude sklo překážet, což se v opravdu malých místnostech může hodit, například pro bližší umístění umyvadla. Vhodné jsou i posuvné dveře, které nemusíte mít v liště, ale na kolečkách, případně pivotové otevírající se dovnitř a ven.

Sprchový kout walk-in bude působit efektně. Zdroj: Grohe

Využijte optické klamy

Zejména v malé koupelně nechceme vytvořit ještě více stísněný dojem, ale naopak ji opticky zvětšit. Prostor bude působit větší, když dlažba bude prostupovat až do sprchového koutu a k odtoku vody tedy zvolíte sprchový žlab. Takové provedení musí být vyspádováno se sklonem alespoň 1,5 % a kanálek vyberte takový, který snadno vyčistíte shora. Zároveň nezapomeňte, že průtok sifonu musí postačit na zvolenou sprchu. Jednoduše proto, aby přitékající voda stihla odtéct.

Podívejte se na vhodné dveře v praxi

 

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login