Kuchyně

Dopřejte si okno v kuchyni. Stane se klenotem ve všech směrech!

Od   | 

Okno v kuchyni prostor nejen vyzdvihne, ale také skýtá spoustu výhod. Nejen že místnost pěkně prosvětlí, ale během vaření se můžete kochat výhledem a také sledovat, co zrovna děti dělají na zahradě. Zároveň je skvělým pomocníkem při vaření, jelikož zajišťuje přirozené větrání. 

Denní přirozené světlo ocení v kuchyni každý. Proto již při plánování domku na okno v kuchyni nezapomínejte a zvolte ho, i kdyby mělo být pouze malé. Kuchyně bez okna je tmavá, a tato nevýhoda se musí dohánět jinak – například v podobě světlých tónů. Pokud kupujete byt, nebo dům, kde je dispozice okna jasně daná, nezoufejte. Nezáleží na tom, jestli je okno malé, nad linkou nebo vedle jídelního koutu. Důležité je, že tam vůbec nějaké okno máte. Věřte, že ho rázem budete považovat za šperk celé místnosti.

Okno dá kuchyni naprosto jiný rozměr! Zdroj: Oresi

Prosklený kout

Pokud nechcete, aby součástí kuchyňské linky bylo i okno a zároveň plánujete stavbu domu, zkuste si nechat navrhnout prosklený kout domu. Kuchyně samozřejmě musí být disponovaná tak, aby se z rohu místnosti tento designový kousek mohl stát. Tato stylová vychytávka osloví každého. Místnost je nejen skvěle prosluněna, ale zároveň při práci v kuchyni můžete sledovat, co se venku děje. Do rohu můžete situovat například jídelnu a posnídat v záři slunečních paprsků, nebo sem zkrátka umístěte rostlinu. Rozhodně se nevyplatí tento zdroj světla zaclánět v podobě skříněk či jiných předmětů, které by nám tolik cenné světlo vzaly. 

Prosklený kout místnosti je originální a praktický. Zdroj: Kuchyně Pavlík

Království na parapetu

Do kuchyně patří zelená barva, a pokud v prostoru chybí, pak jednoduše okenní parapety ozdobte zelenými bylinkami, které ocení snad každá hospodyňka. Nejen že budou sloužit jako dekorace, ale zároveň vyzdvihnou chuť jídla. Kromě bylinek můžete parapet ozdobit drobnou dekorací, stylovými kořenkami, nebo rodinnými fotografiemi, které vás při pohledu zahřejí u srdce. Při volbě dekorace na parapet berte v potaz i jeho umístění. Parapet za indukční deskou nebo vedle ní bude neustále znečištěný od mastnost stejně jako dekorace na něm. 

Parapet skýtá mnoho možností pro drobnosti nebo bylinky. Zdroj: Kuchyně Schmidt

Okno nad kuchyní

Pokud máte vysoké stropy nebo u nějakého jiného důvodu okno nemůže být v úrovni vašich očí, pak zvažte řešení v podobě úzkého podlouhlého okna přímo nad kuchyňskou linkou. Mnoho lidí volí toto řešení jako doplňkové okno ke klasické výšce okna. Světlo zde bude vypadat úplně jinak, protože do místnosti bude pronikat z výšky. Nevýhodou této varianty je, že se nemůžeme kochat výhledem z okna, a zároveň špatná dostupnost k oknu. V tomto případě se musíte smířit s tím, že s hořejšími okny nebudete moci jakkoliv manipulovat, natož větrat. 

Okno nad kuchyní vypadá skvěle. Nevýhodou je špatná dostupnost, a tím pádem i manipulace.
Zdroj: Kuchyně Schmidt

Mezi linkou

Pokud již při stavbě nového domu víme, že kuchyni chceme v jedné linii s ostrůvkem, pak je ideální zvážit variantu umístění francouzského okna přímo do uličky mezi kuchyňskou linku a ostrůvek. S trochou snahy můžete venku u kuchyně vytvořit příjemné posezení, na které budete servírovat pokrmy přímo z dveří kuchyně. Francouzské dveře jsou navíc velké, a proto nám zajistí ještě větší přísun světla než malé úzké okno v rohu. 

Zdroj: Kuchyně Pavlík

Posnídejte v prosluněné jídelně

Jestliže v kuchyni nelze zabudovat okno, nebo jste se nastěhovali do bytu, kde jsou dispozice jasně dané, zkuste tento problém vyřešit jinak. Pokud kuchyně nedisponuje oknem, pak bude okno rozhodně umístěno například v jídelně. Pokuste se tyto dvě místnosti spojit tak, aby z jídelny proniklo dostatek světla až do kuchyně. Nejen že získáte otevřený prostor, ale zároveň provzdušníte obě místnosti a dodáte jim příjemné denní světlo. 

Okno v propojené jídelně s kuchyní naprosto stačí.
Zdroj: Ikea

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login