Kuchyně

Dopřejte si kuchyni v rustikálním stylu. Zahřeje totiž u srdce

Od   | 

Rustikální či venkovský styl kuchyně je už řadu let v kurzu. První, co si vybavíme, je kuchyně babičky, ke které jsme jezdili na prázdniny, kde nechyběla vůně dřeva a zkrátka jsme se tam cítili příjemně a útulně. Nejen proto poptávka po rustikální kuchyni neutichá. Chcete ji domů také? Podívejte se, jaké jsou nyní možnosti.

Rustikální kuchyně jsou stále vyhledávanější. Zdroj: Nobilia

Materiál a jiné typické prvky pro rustikální styl

Rustikální styl vytvoříte především díky dřevu, kameni a keramice. Klasické dřevo sice můžete nahradit levnější variantou, avšak chcete-li docílit toho pravého, venkovského stylu, zainvestujte do dýhy nebo masivu. Také volba podlahy je velmi důležitá a i tady dejte přednost dřevu, tam kde je dostatek tepla i v zimě, můžete zvolit keramickou dlažbu. Rustikální kuchyně by měla být také prostorná, proto se hodí spíše do větších místností, ve kterých vynikne. Jedině do velkého prostoru můžeme zakomponovat spoustu skříněk s vitráží (nebo bez), velký a bytelný jídelní stůl a kuchyňský ostrůvek. Uzavřené skříňky kombinujte s jednoduchými policemi, které poskytnou místo pro stylové kořenky, talíře a pokličky. Neméně důležitý je i výběr obkladu mez i horními a spodními skříňkami, kterým by se styl kuchyně měl podpořit.

Zapomínat bychom neměli ani na zaoblené tvary, které vídáme nejčastěji na skříňkách kování, ale také na okrajích pracovního prostoru. Při výběru barev se soustřeďte na přirozené a teplé barvy, které kuchyni dodají tu pravou, útulnou atmosféru. K rustikální kuchyni se tedy hodí vanilková barva, koňaková, smetanová, nebo klasická bílá. Pokud se rozhodnete přetírat dřevěné skříňky mějte na paměti, že i přes vrstvu nátěru by měla být vždy vidět struktura dřeva.

K venkovské kuchyni neodmyslitelně patří i stylové baterie a dřez. Zdroj: Ikea

I spotřebiče musí ladit

I venkovsky zařízenou kuchyni můžete mít vybavenou moderními spotřebiči. Ovšem jejich styl by měl dokonale korespondovat se vzhledem kuchyně. Ledničku, nebo myčku můžete opatřit dvířky ve stejném rázu, jako skříňky. Avšak varná deska, digestoř, pečící trouba, či jiné spotřebiče jako je varná konvice, kávovar, nebo toustovač zůstanou na očích. Právě tyto kousky je vhodné pořídit ve stejném designu tak, aby svým vzhledem připomínala bývalá léta. Opomínat bychom neměli ani na dřez a jeho baterii. Pro umocnění venkovského stylu dejte přednost keramickému dřezu spolu s klasickou baterií. 

Také spotřebiče by se měly nést ve stejném duchu. Zdroj: Kuchyně Hanák

Doplňky umocní vzhled

Velký důraz by měl být kladen na detaily, jako jsou úchytky a ostatní doplňky. Chybět by nemělo ani zdobené nádobí, které častokrát dáváme do polic tak, aby bylo dobře vidět. Praktickou vychytávku a zároveň doplněk vytvoří také masivní prkénko, nebo proutěné košíky na zeleninu, ovoce či pečivo. Nezapomeňte ani na roztomilé květináče s bylinkami, či vázy plné květin, které zútulní celý prostor. Na volné stěny můžete také pověsit malé pánvičky, rendlíky nebo jiné kuchyňské potřeby. Pokud si potrpíte na detaily, pak přidejte stylové mlýnky na pepř a sůl, kořenky či ladící prostírání na stůl. Také okna jsou důležitá a vybírat bychom měli z řasených záclon, nebo závěsů. Máte-li v kuchyni místo nazbyt, neváhejte sem zakomponovat stojící masivní kredenc, díky které získáte nejen další úložný prostor, ale také originální vzhled. Nebojte si vyhrát s maličkostmi a pamatujte, že vše by mělo k sobě ladit.

Nezapomeňte doladit i ostatní doplňky, jako jsou svítidla a dekorační látky. Zdroj: Colombini Casa

Fotogalerie:

Navštivte s námi půvabnou hájenku


You must be logged in to post a comment Login