Kuchyně

Jak dopřát kuchyni oslnivý lesk: Akrylát nebo lak?

Od   | 

Vysoký lesk je spojován nejen s luxusem a pocitem výjimečnosti, ale také čistoty. A právě proto je lesklý nábytek velmi oblíbený zejména v kuchyňských sestavách. Z jakých materiálů můžete vybírat?

Lesklý materiál je velmi oblíbený. Zdroj: Trachea

Lesklá kuchyňská dvířka jsou dostupná v různých materiálech – dle toho se liší jejich vlastnosti a tvarové a barevné možnosti. Tím nejlesklejším je pochopitelně sklo, které se v kuchyních používá zejména ve formě prosklení skříněk. Pokud však hledáte materiál, který by se sklu přiblížil nejen svým leskem, ale také vzhledem, a zároveň se dal použít přímo pro nábytková dvířka, určitě vás zaujme jeho šikovný imitátor. „Věrně napodobit sklo dokáže vysokopevnostní akrylát Glaks, a to díky povrchu s příměsí skleněného prachu. Vzájemnou podobnost se sklem umocňuje dokonale rovná hladká plocha s elegantní fazetou,“ popisuje Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea. Jeho předností je netoxický a hygienicky vhodný povrch pro kontakt s potravinami. Navíc odolává vlhku i vysokým teplotám a snadno se udržuje. V kuchyni vynikne nejen v podobě nábytkových dvířek, ale také coby obklad stěny.

Mezi vysoce lesklé nábytkové materiály se pak řadí ty lakované, které kuchyňské lince nabízí neuvěřitelně široké designové možnosti. Kromě toho, že pro lakovaná dvířka lze vybírat z rozmanitých barevných odstínů ze vzorníku RAL, které ručí za svou barevnou stálost, je možné je navíc opatřit elegantními frézovanými motivy. Díky tomu může být každá kuchyň jedinečným originálem. Pro exkluzivní vzhled s puncem luxusu prominete lakovanému nábytku náročnější údržbu i vyšší cenu.

Lesk, který lze opravit

Pokud máte obavy, aby na lesklém povrchu kuchyňského nábytku nebyl vidět každý případný škrábanec, už nemusíte. Mezi lesklými materiály je jeden, který lze snadno opravit. Řeč je o akrylátových dvířkách T.acrylic v lesklém provedení, jejichž povrch je tvořený 1,4 mm silnou vrstvou akrylátu, který je v celé tloušťce probarvený. „Při běžném poškození lesklého akrylátu nedojde k narušení spodní vrstvy, ani změně barevnosti v místě rýh. Poškrábání tak lze jednoduše opravit, a to i v domácích podmínkách,“ říká Martin Dusík. Při opravě poškozeného místa na vysokém lesku akrylátových dvířek se využívá postupné vyhlazování povrchu za pomoci brusné pasty, zakončené finálním vyleštěním. V případě více viditelného poškození je třeba použít i jemný brusný papír. Akrylátová dvířka v lesklém provedení ale oceníte i pro jejich další vlastnosti – díky hranám lepeným odolnými PUR lepidly vynikají vysokou odolností vůči vlhkosti i změnám teplot. Náročné prostředí kuchyně tak zvládnou zcela bez obav.

Na čištění kuchyňský dvířek ve vysokém lesku určitě nepoužívejte drsné utěrky, abrazivní čisticí prostředky, ani ty, které obsahují alkohol. U akrylátového nábytku je dobré průběžně jej naimpregnovat pomocí hadříku ze stoprocentní bavlny s antistatickým přípravkem, který jeho přirozenou pórovitou strukturu uzavře. Je pak mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.

Lesklý materiál se dá jednoduše opravit. Zdroj: Trachea

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login