Inspirace

Dokonalá předsíň, ze které budete mít radost nejen vy

Od   | 

Při zařizování domu nebo bytu nepřisuzujeme často vstupním halám a předsíním velký význam, ale opak by měl být pravdou. Ať už je ta vaše čtvercová, úzká, malá či velká, v našem článku se můžete inspirovat, jak tuto místnost zařídit, aby první krok do zádveří udělal dobrý dojem na vás i vaši návštěvu.

První dojem můžete udělat jen jeden. To platí jak ve vztazích, tak v interiérech. A právě předsíň je vstupní branou, která vypoví o tom, jak se budete doma cítit. Podle tradičního čínského učení Feng shui tato místnost ovlivňuje kariéru a chod našeho života. A my přece chceme, aby se nám životem šlo dobře, ne?

Když je místa dost

Ideální situace. Prostornou předsíň najdeme převážně v domech a větších bytech, ale ani to nemusí být pravidlem. Pokud máte to štěstí, že se za vstupními dveřmi rozkládá vzdušný prostor, nemusíte mít při jeho zařizování svázané ruce. Můžete tak jednoduše zatočit s rozházenými botami, zimními kabáty, čepicemi nebo deštníky, a ještě zbyde prostor na dekorace. Bez problémů sem totiž postavíte šatní stěnu s nástavci nebo skříň a naproti ní třeba odkládací stolek se zrcadlem, které je v této místnosti nezbytným doplňkem. Už jen proto, abyste překontrolovali svůj vzhled, když odcházíte na důležitou schůzku.

Když to rozloha předsíně dovolí, můžete si nechat navrhnout šatní skříň na míru tak, aby tvořila jakýsi rám celé stěny, do kterého vnoříte věšák, poličky, zrcadlo a spodní skříňky budou zároveň sloužit jako lavice, na které se pohodlně obujete.

Pokud je místnost dostatečně prosvětlená, nemusíte se bát vymalovat jednu nebo dvě protilehlé stěny výraznými barvami. Stejně tak zkuste experimentovat s podlahovou krytinou. V případě, že se rozhodnete stěny nebo podlahu oživit tímto způsobem, ponechejte vždy jedno nebo druhé v kontrastním, nejlépe bílém odstínu. Myslete stále na to, že se tu musíte cítit příjemně, když přicházíte i odcházíte.

Schodiště v předsíni? Využijte ho na 100 %!

Stoupají z předsíně nebo vstupní haly schody do patra? Máme dobrou zprávu. I prostor pod schodištěm se dá účelně využít do posledního centimetru, a ještě k tomu může být hezkou ozdobou místnosti. Bude to chtít zřejmě odborníka, ale z výsledku budete nadšení.

Výsuvné skříně, do kterých hravě pověsíte kabáty, seřadíte sbírku bot nebo do nich uložíte kabelky a šály, výrazně ušetří místo a budete mít dobrý pocit z toho, že je v předsíni konečně „čistý vzduch“. Volnou plochu pak klidně využijte ke zviditelnění osobitého stylu. Obrazy, květiny, svíčky, cokoliv vám bude dělat radost vždy, když sem vejdete.

Jestliže máte prostor pod schodištěm zazděný, i tak ho můžete využít. Pusťte se do malých stavebních úprav a vytvořte ve stěně malý výklenek, do kterého pak umístíte na míru vyrobenou dřevěnou stěnu. Jestli ji necháte jednoduchou, nebo ji rozdělíte na několik částí, je už na vás. Pak už stačí jen přivrtat háčky, přisunout lavici a originální šatna je na světě.

Když není v předsíni místa nazbyt

Zná to asi většina z nás. Úzká chodbička, podélná ulička, žádný extra plac k realizaci svých představ. I v takovém případě se ale z předsíně dá udělat pěkná vizitka domácnosti.

Abyste nezakopávali o páry bot všech členů rodiny, zkuste to s mělkým botníkem, kam koneckonců schováte ledacos. Tašky, kartáče a impregnace na boty nebo deštníky tady najdou své místo. Horní strana botníku zároveň poslouží jako praktická polička, kterou využijete třeba na odkládání klíčů nebo dekorace. Nezapomeňte ani na prostor pod stropem. Ten je zvlášť v těchto malých předsíňkách velkým pomocníkem. Do nástavců a klopen uskladníte sezónní bundy a kabáty, brusle a další věci, které denně nepotřebujete.

Co se týče palety barev, nedoporučujeme se pouštět do tmavých odstínů. Vzhledem k tomu, že v zádveří často nenajdeme okno, které by místnost prosvětlovalo, volte raději bílou nebo krémovou. Zrcadlo bude v tomto případě praktické i z hlediska optického zvětšení místnosti. Neumisťujte ho ale naproti vchodovým dveřím, aby jimi neutekla zpět vaše životní energie.

Pokud vám to rozloha dovolí, vyřešte nedostatek místa na boty a oblečení vestavnou šatní skříní s posuvnými dveřmi, která toho pojme ještě mnohem víc a ušetří cenné centimetry i v jiných pokojích.


You must be logged in to post a comment Login