Inspirace

Dodejte domovu šťávu aneb jak kombinovat vzory a barvy v interiéru

Od   | 

Kombinovat různé vzory rozhodně neznamená, že si z domova uděláte jeden velký chaos. Schopnost dát dohromady i zdánlivě nesourodé vzory na jednom prostoru vám otevírá neskutečně mnoho možností, jak si doma vytvořit originální celek. Stačí dodržet jen pár pravidel a máte interiér, který je skutečným odrazem vaší osobnosti.

Dobře zvolte správnou intenzitu barvy

Najděte pro sebe to nejlepší

Ať už se chystáte nově zařizovat celý byt, nebo plánujete jen pár změň, měli byste si předem definovat styl, který je vaší srdeční záležitostí. Jste milovníci svobodného boho stylu, nadchl vás minimalismus, retro nebo třeba rustikální styl? Vyberte to, co vám nejlépe vyhovuje a vezměte zároveň v úvahu i stávající zařízení. Takto vznikne mnohem menší pravděpodobnost, že se dopustíte nějakého nepříjemného faux-pas.

Boho styl představuje hodně plédů i polštářků. Líbí se vám?

Vyberte barvu, motiv nebo vzor, které budou dominantní

Aby celkový dojem nebyl nevkusný, ale naopak kreativní a svěží, musíte si hned na začátku vybrat jeden dominantní prvek (barva, nějaký motiv či konkrétní vzor). Vybraný prvek by pak měl zaujímat větší plochu. Další vzory celý koncept jen doplňují. Například strohé geometrické vzory se velice dobře snesou s romantickými vzory (květiny a ornamenty). Oblíbený je určitě puntík, svěží proužek nebo čtverce, obdélníky a trojúhelníky. Mohou být v několika velikostech.

Vzor bude vyjadřovat nejen váš styl, ale i osobnost. Zdroj: Home Style

Stejná barva u různých vzorů

Jak to udělat, aby různé vzory a motivy tvořily jednolitý celek? Ideálně tak, že vyberete stejné barvy. Pokud si nejste jistí, zda vybrané barevné kombinace sedí, volte raději méně barev než více, protože pak to snáze dáte dohromady. Určitě nic nezkazíte jemnými pastelovými odstíny. Pokud se nebojíte, volte výraznější barvy. Ty jsou vhodné pro geometrické tvary a pastelové pro květinové motivy. Různé barvy používejte při kombinaci stejných vzorů. Když kombinujete různé druhy, musí být ve stejné barvě.

Místnosti nesmí být „převzorované“. Proto mějte na paměti, že máte zachovat i klidná jednobarevná místa. Můžete třeba použít jednobarevný koberec, neutrální doplňky nebo stejně působící nábytek.

K barvě sedací soupravy volte i závěsy. Nezapomeňte vzory nebo barvy opakovat i na dekorativních polštářcích. Zdroj: Atelier Orsei

Kam se hodí velké vzory?

Velké vzory vypadají úžasně, ale potřebují skutečně velký prostor. Mají tu vlastnost, že umí výrazně opticky zmenšit místnost. Pokud volíte do interiéru tapety, výrazné vzory potřebují odstup, aby mohly vyniknout barvy a tvary a abyste je také viděli. Ale i když máte malý pokoj a chcete velké vzory, nemusíte se jich úplně vzdávat. Jen je použijte pouze na malých plochách. Hodí se například polštáře, závěsy nebo jiné bytové textilie.

Nemáte-li dostatek místa, abyste vzor dobře viděli, zvolte ho na polštářky, pléd nebo koberec. Zdroj: Atelier Orsei

Malé vzory do malých prostorů

Malé vzory se skvěle hodí do menších místností. Dokážou ji totiž opticky zvětšit a prozářit. Vybírejte k nim ideálně světlejší barvy, aby byl výsledek ještě lepší. Velmi originálním způsobem dekorace interiéru je kombinace jednoho vzoru v různých velikostech a barvách. Tak můžete dosáhnout velmi zajímavého vzhledu. Někdy se volí i způsob zcela opačný, tedy použití různých vzorů ve stejné velikosti.

Zajímavé změny s pomocí pruhů

Pruhy a proužky umí opravdu hodně. Když jsou vedené horizontálně, jeví se nám místnost širší, než ve skutečnosti je. Zároveň vypadá i nižší. Vertikální naopak zvýrazní výšku a protáhnou prostor. Čím širší pruhy, tím silnější celý efekt. Pokud chcete místnost opticky protáhnout, zvolte široké pruhy na podlaze směrem k čelní stěně.

Úzké svislé pruhy na sebe budou vždy poutat větší pozornost.

Pruhy vždy zaujmete pozornost

Dopřejte si svěžest s květinovými vzory

Na výsluní se už několik sezon drží květinové vzory. S nimi se vám do interiéru dostane barevnost, svěžest i exotika. Domů se vloudí zajímavé křivky a barvy. Květiny můžete domů pozvat na tapetách, různých doplňcích apod. Máte stovky možností.

Dekora můžete v malých plochách opakovat. Zdroj: Los Kachlos

Jeden výrazný detail umí divy

Vzory v interiéru udělají opravdu dobrou službu, protože stačí málo a docílíte změn. Stačí jen jeden výraznější prvek, ať už jde o polštář s nepřehlédnutelným dekorem, zajímavě zdobenou skleněnou vázu, kterou jste si dovezli z dovolené nebo cokoliv jiného. Hned máte něco, co tvoří kontrast s okolním prostředím. Pak už záleží jen na vás, zda vám stačí jednoduché zvýraznění místnosti nebo ještě přidáte další vzorovaný kousek. 

Fototapety potřebují velký prostor, nicméně motiv zpravidla nepřehlédneme

Fotogalerie:

 

Pojďte si s námi zalovit


You must be logged in to post a comment Login