Dětské pokoje

Dětská lékařka doporučuje kde se dětem nejlíp spí a na čem

Od   | 

Postel je pro dítě útočiště. Nejenže tu odpočívá, ale může z ní pozorovat vše, co se děje kolem něj. Je také jedním z mála míst, kde by se mu nemělo nic stát, i když ho tu maminka nechá na chvíli bez dozoru.

Pro většinu novorozenců je dětská postýlka poměrně velká a necítí se v ní dobře. Přece jen právě přišli na svět a líbí se jim v menším prostoru. Právě proto je vhodné mít na prvních několik měsíců pro miminko nachystanou kolébku. Můžete ji koupit samostatně, nebo může být v setu s dětskou postýlkou. Tehdy se kolébka (nebo výstelka) zavěšuje na konstrukci postýlky, takže v ní můžeme miminko houpat. Přenášení je už trochu náročné. Zato samostatnou kolébku snadno přemisťujeme, často totiž mívá kolečka.

Výstelka může zastat funkci kolébky a můžete ji zakoupit samostatně

Základní pravidla

Na trhu jsou nabízeny nejrůznější typy postýlek, ze dřeva nebo kovu. Víceméně je jedno, jakému materiálu dáte přednost, podstatné je, aby byl nezávadný. Zejména u levnějších modelů se totiž můžete setkat s méně kvalitními materiály. Dbejte proto, aby materiál nebyl karcinogenní (pozor na dřevotřískové desky lepené formaldehydovým lepidlem) a na laky, kterými je konstrukce natřena, aby se neloupaly. To může být velmi nebezpečné zejména v momentě, kdy je dítě začne olizovat.

U tohoto typu postýlky myslel návrhář i na maminku a začlenil ji do sestavy i místo na kojení.

Rozměr postýlky vybíráme s ohledem na velikost miminka, standardní velikost je 60 x 120 cm, výška matrace je minimálně 60 cm od vrchní hrany ohrádky. To mamince zabezpečuje pohodlné ukládání miminka do postýlky anebo jeho zvednutí. Čím níže je lehací plocha, tím více se musí maminka sklánět, z čehož jí časem začnou bolet záda. Proto u většiny postýlek můžeme nastavit výšku lehací plochy podle vlastních potřeb. Velmi důležitá je také stabilita postýlky. Proto hned na začátku zkontrolujte pevnost konstrukce a snadnou manipulaci s posuvnou bočnicí. I její příčky, vzdálené od sebe 6,5 cm, musí být dostatečně pevné, aby dítěti nezůstaly v ruce. U některých typů je možné 2-3 příčky vyndat, aby dítě z postýlky mohlo vylézt.

Rostoucí postýlka s přebalovacím pultem a bohatým úložným prostorem.

Matrace a vnitřní vybavení

Na trhu najdeme dva základní rozměry matrací určených do dětské postýlky, a to 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm, přičemž menší rozměr poslouží dítěti přibližně do dvou let, na větších se pohodlně vyspí i tříleté dítě. Ať už zvolíme kteroukoliv velikost, je nutné, aby rozměr přesně odpovídal vnitřnímu rozměru postýlky. V případě, že by kolem matrace zůstalo byť jen několik málo centimetrů, vystavujeme potomka možnému úrazu.

Pro děti jsou nabízeny matrace s různou výplní, standardně to jsou pružinové nebo pěnové (často nesprávně nazývané molitanové), speciálně pro novorozeňata byly vyrobeny s výplní z kokosových vláken nebo kombinace kokos-pohanka. Kterému materiálu dát přednost? Kdo zvolí pružinovou variantu, měl by počítat s tím, že nebude moci použít monitoring dechu. Snímací deska je totiž umístěna pod matrací a reaguje na drobné vibrace. Právě pružiny by je mohly anulovat a přístroj by nefungoval. Pěnové typy vyberte se středovou zesílenou vrstvou, kokosová vlákna zajišťují správné odvětrávání a matraci zpevňují, podobně jako kombinace kokos-pohanka. Asi nejoptimálnějším řešením je najít středně tvrdou matraci se snímatelným pratelným potahem, vnitřní materiál by měl odvádět vlhkost a být vhodný pro alergiky. Zdravotní nezávadnost výrobku doporučuje příslušný institut, v tomto případě například Institut pro matku a dítě nebo Státní hygienický ústav.

V dětském pokoji by neměla chybět hravá výzdoba.

Z praktického hlediska jsou ideální všechny ty postýlky, které mají minimálně ozdob. Nebesa či ozdobné kraječky v sobě udržují prach, což miminku zcela jistě nesvědčí. Vhodné jsou molitanové nebo látkové zábrany připevněné po obvodu postýlky, samozřejmostí je kvalitní matrace, peřina i povlečení – to vše z antialergických materiálů. Nejrůznější plyšové hračky či závěsné kolotoče jsou určené k rozptýlení dítěte. Bývají zavěšené v zorném úhlu dítěte a tam, kde na ně děti dosáhnou. V pozdějším věku se některé děti mohou v noci v postýlce bát, proto jim můžeme instalovat některou ze speciálních lampiček. Kromě toho, že jsou vybaveny úsporným zdrojem osvětlení, mohou mít navíc uložené ukolébavky, pohádky apod.

Názor dětské lékařky: Mudr. Iva Strnadelová

Dětská lékařka Mudr. Iva Strnadelová

Dětská lékařka Mudr. Iva Strnadelová

Spaní kojenců je velmi časté téma v poradně pro děti do 1 roku. Spánek dítěte je důležitý nejen pro něj, ale i pro maminku, která si potřebuje odpočinout. Moje zkušenosti s kojencem a jeho spaním přes den – pokud nepadají trakaře, tedy silný vítr, mráz větší než – 5° C, průtrž mračen, může děťátko mezi kojením spát venku v kočárku. Polovinu dne na zahradě či balkoně, polovinu dne na procházce. Noční spaní preferuji v samostatné postýlce postavené nejlépe vedle postele maminky tak, aby na ně dosáhla. Děťátko by mělo spát na zádech, na rovné matraci, v kojeneckém věku každopádně bez polštáře. Ten můžeme přidat do postýlky kolem prvního roku dítěte. Pro spaní miminek nejsou vhodné pohovky ani křesla. Na spaní se osvědčuje spací pytel s ručkami venku. Nejsou nutné pomůcky pro stabilizaci polohy dítěte, později se převaluje samo, je dobré, když má dostatek prostoru. Diskutované téma je syndrom náhlého úmrtí kojence. Jeho příčina může být přehřátí dítěte, které spí v posteli s maminkou, či jeho zalehnutí. Jsou zastánci spaní dětí s rodiči (kontaktní rodičovství, okamžité uspokojení potřeb dítěte) a odpůrci. Nemám ráda extrémy, jsou chvíle, kdy se maminka s dítětem ve své posteli pomazlí a nakojí ho a pak ho má v postýlce vedle sebe a odpočívá.

Jde-li sundat postranní zábrana, můžeme postýlku přisunout těsně vedle manželské postele. Praktické řešení pro maminku.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login