Rady a tipy

Jak dlouho vysychá palivové dřevo?

Od   | 

Chystáte se topit v krbu či krbových kamnech? Pak byste měli vědět, že základem pro bezproblémové topení je řádně proschlé dřevo. Jak vypadá suché dřevo? A jak dlouho vysychá?

Lze koupit dřevo, které je již vysušené?

Pokud chcete topit v krbu nebo krbových kamnech, měli byste používat řádně proschlé dřevo – to znamená dřevo s menší než dvacetiprocentní vlhkostí, ideálních je 15 procent. Někteří prodejci nabízí suché dřevo již při prodeji. Není jich ale mnoho, navíc nemáte garantováno, že bude dřevo opravdu suché. Když už suché dřevo seženete, jeho cena je mnohem vyšší než cena surového dřeva.

Dřevo skládejte tak, aby mezi ním mohl proudit vzduch. Zdroj: pexels.com

Vlhké dřevo je k topení nevhodné

K sehnání je většinou pouze palivové dřevo, které je více či méně vlhké. K okamžitému topení je tedy nevhodné, někdy i nepoužitelné. Pokud ale nemáte suchého dřeva dostatek, je pochopitelné, že chcete surové dřevo co nejrychleji vysušit. Jak dlouho trvá, než se ze surového dřeva stane kvalitní suché palivové?

Kam pro krby a krbová kamna?

 

Jak dlouho schne dřevo?

Platí, že čím déle necháte dřevo vysychat, tím lépe – dřevo většinou potřebuje schnout dva, tři, ale klidně i čtyři roky. To však neznamená, že dva roky nebudete topit vůbec. Velkou roli v tom, kdy bude dřevo suché, hraje hlavně způsob, jakým jej sušíte. Při správném sušení to zvládnete dokonce za jedno léto. Při nevhodném sušení vám nevyschne nikdy.

Sušení dřeva může trvat i několik let. Zdroj: Canstockphoto

Ptáte se, jak dřevo vysušit rychle, abyste s ním mohli topit ve stejném roce? Surové palivové dřevo byste měli nakoupit co nejdříve na jaře. Vhodné je nakoupit dřevo těžené v období vegetačního klidu. Ve chvíli, kdy začne strom na jaře táhnout mízu, bude vlhkost dřeva rychle narůstat. A jeho sušení bude mnohem delší.

Budete potřebovat co nejvíce času na sušení do začátku topné sezony. Pokud nestihnete dřevo nakoupit mezi zimou a jarem, můžete během jara nakoupit takzvané souše. To je dřevo ze stromů, které uschly nastojato v lese. Často se jedná o dřevo napadené kůrovcem. To je už částečně proschlé a jeho dosušení není problém.

Surové dřevo, které si koupíte, je nutné ihned zpracovat. To znamená zkrátit a naštípat. Menší kusy dřeva budou prosychat rychleji než velké špalky. A jak na sušení?

Dřevo je nutné zkrátit a naštípat. Zdroj: pexels.com

Jak usušit palivové dřevo?

Palivové dřevo je třeba sušit proudícím vzduchem. Pokud jej budete sušit bez proudícího vzduchu, bude schnout dlouho, případně neuschne nikdy a začne trouchnivět a hnít. Dokonce i bříza, topol, buk či lípa patří ke druhům dřeva vhodným k dlouhodobému skladování, musíte jej ale pořádně vysušit a poté skladovat na suchém místě – dřevo nikdy nesušte ve sklepě, ale ani ve vlhkém koutě u zdi.

Vhodný je například dřevník s otevřenými boky, aby dřevem mohl proudit vzduch. Střecha by měla přesahovat, aby na dřevo nepršelo. Sušit lze také na otevřeném prostranství, musíte jej ale ochránit před deštěm a sněhem.

Dřevo sušte na slunném, suchém, ale i větrném místě. Hranici dřeva uložte tak, aby pod ním mohl proudit vzduch – ideálně 10 až 15 cm nad terén. Hranici nedělejte širší než 1 metr, aby jí průvan pronikl. Polínka rovnejte vzdušně. Tak, aby volným prostorem proudil vzduch, netěsnejte je na sebe. V létě usušené dřevo je potřeba před zimou přerovnat, vyskládat natěsno a uskladnit tak, aby se k němu nedostal chladný a vlhký vzduch.

Zdroj: drevo.cz, topeni.cz, krby-kamna.cz

 

Kam pro tepelné čerpadlo?

 

 


You must be logged in to post a comment Login