Rady a tipy

Divoká zvěř dokáže zahradu zdevastovat. Raději je vyplašte.

Od   | 

I divoká zvěř může být škodná, hlavně na zahradách. Na nic nečekejte a vyplašte je z vaší zahrady pryč. Jak ochránit zahradu před řáděním divoké zvěře?

Zdroj: Unsplash

Pomalu a jistě se blíží chladnější počasí a s tím i ubývající potrava pro divoká zvířata v lese a na polích. Co to tedy znamená? Že čím dál tím více divoké zvěře začne hledat potravu na zahradách a sadech. A to jak hlízy rostlin, tak samotné rostliny, či kůru ovocných stromů. Takovéto řádění má pak za následek uhynutí rostliny či stromu, a už se další rok z plodů radovat nebudete. Jak tedy zahradu před divokou zvěří ochránit?

Srnka či divoké prase na zahradě může být po ránu hezký pohled a atrakce, ale i tato zvířata mohou být škůdci. Na zahradu se totiž rozhodně přišli najíst. Divoká prasata vám navíc mohou zahradu svým rytím naprosto zdevastovat.

Vysoký a pevný plot může pomoc

Na prvním místě přemýšlejte o vysokém a pevném plotu. Plot by měl mít minimálně 2 metry na výšku a být zapuštěný do betonového základu, aby se divoká prasata neprohrabala pod plotem. Mechanická zábrana většinou efektivně zabere, ale musíte počítat s tím, že takový plot není žádná levná investice. Bohužel je to ale jedno z nejlepších řešení, jaké se před divokou zvěří dá udělat.

Zdroj: Unsplash

Pachové odpuzovače

Velmi často jsou proti divoké zvěři používané pachové odpuzovače. Můžete si jich například všimnout okolo polí a okolo silnic. Pořídit si je můžete i na zahradu. Pachové odpuzovače se nejčastěji aplikují na kůly či na stromy okolo zahrady. Problémem v tomto řešení jsou ale povětrnostní podmínky. Při dešti, silnějším větru, nebo při sněhu je nutné, aby se pachová stopa velmi často obnovovala. Tudíž ve výsledku se zdánlivě levné řešení v plašení divoké zvěři můžete zaplatit nemalé peníze.

Myslivec

O radu můžete rozhodně vždy poprosit místního myslivce, který může buď s odchytem nebo vyháněním zvěře pomoci. Ale většinou se k odstřelu zvířete nepřikloní a spíše přemýšlejí o alternativní metodě, kterou můžete sami vyzkoušet.

Ultrazvukové plašiče

Variantou, která vám může ušetřit nějaké finance, mohou být ultrazvukové plašiče zvěři. Jedná se o zařízení, které neustále vydává vysoké tóny, které jsou divoké zvěři nepříjemné. Zároveň se zvuk v průběhu času proměňuje, aby si na to zvíře nezvyklo. Pro lidi jsou ale plašiče neslyšitelné, takže nemusíte mít strach, že by zvuk otravoval vás. I samotná instalace plašiče je jednoduchá. Plašič stačí umístit na správné místo, případně ho tam přivrtat a buď zapnout do elektrické sítě, nebo do něj vložit baterky a už plašíte – tak jednoduché to je.

Divoká zvířata jsou na pohled sice krásná a lákavá, ale na zahradě je nechcete. Na zahradách se z nich stávají škůdci, kteří snědí vše, co jim přijde do cesty. Chraňte svou zahradu hlavně v období podzimu a zimy, ať vám další sezónu na zahradě ještě něco vyroste.


You must be logged in to post a comment Login