Dětské pokoje

S dětskou lékařkou vybíráme jídelní židličku

Od   | 

Než se dítě naučí řádně sedět a jíst u stolu společně s dospělými, trvá to několik let. Aby se pravidlům stolování naučilo co nejdříve, měli bychom ho už od malička v tomto ohledu připravovat.

Tedy ho posadit ke stolu do jídelní židličky. V ní stráví několik měsíců. Třebaže se všechny nabízené modely zdají dokonalé, rozdíly mezi nimi mohou být poměrně velké. Jste-li matka prvorodička, následující řádky vám přijdou určitě vhod.

Snadno smontovatelná dřevěná židlička Sedees s nastavitelnou výškou sedáku a opěrky nohou má odnímatelnou jídelní desku.

Snadno smontovatelná dřevěná židlička s nastavitelnou výškou sedáku a opěrky nohou má odnímatelnou jídelní desku. Zdroj: Sedees

Nezbytné omývání

Když dítě jí, jídlo zpravidla padá všude kolem. Proto potřebujeme, aby židle byla snadno omyvatelná. Tvary by měly být bez zbytečných záhybů. Praktické nejsou ani sedáky, a to i přesto, že je můžeme sundat a vyprat. Dítě krmíme minimálně třikrát denně, a pokud polstrování ráno zašpiníme natolik, že ho musíme vyprat, do oběda uschne tak maximálně v sušičce.

Konstrukce dětské židle Ovo (Micuna) na vysokých soustruhovaných nohách s plastovým sedákem a polstrováním zajišťuje bezpečné sezení dítěte u jídelního stolu, či pracovní desky.

Konstrukce dětské židle Ovo na vysokých soustruhovaných nohách s plastovým sedákem a polstrováním zajišťuje bezpečné sezení dítěte u jídelního stolu, či pracovní desky. Zdroj: Micuna

Složit, rozložit, popojet…

Je poměrně praktické, když je jídelní židlička i variabilní. Můžeme nastavit výšku sedáku i opěry pro nohy, běžný je také odnímatelný stolek. Má-li židlička všechny tyto přednosti, pak ji v pozdější době můžeme používat přímo u jídelního stolu. Praktická jsou kolečka, díky kterým lze sezení snadno posouvat a přesouvat. Některé modely mají pohyblivý sedák, který lze naklopit mírně dozadu. Dítko v něm tedy může být ještě před tím, než začne samo sedět. Dalším lákadlem výrobců je možnost složení. To ocení především všichni ti, kteří mají malý byt. V opačném případě si však nedokážu představit, že by sedačku po každém jídle skládali a uklízeli.

Angel (BabyDan) je jídelní židlička, kolébka i lehátko v jednom. Základem je nástavec, na který pak připevňujeme jednotlivé části. Každá z nich je podle potřeb polohovatelná, výrobek slouží už od novorozeněte až do mateřské školky.

Angel je jídelní židlička, kolébka i lehátko v jednom. Základem je nástavec, na který pak připevňujeme jednotlivé části. Každá z nich je podle potřeb polohovatelná, výrobek slouží už od novorozeněte až do mateřské školky.

Bezpečnost

Žádoucí je i stabilita a pevnost židličky. Zvláště některé plastové modely mohou být vratké – uvědomte si, že dítko má kolem roku života přibližně 10 kg. Když pak v takovém sezení vstane nebo bouchne o stoleček a tak podobně, může se stát, že se pod ním židlička rozpadne. Proto výrobek při koupi vyzkoušejte. A nezapomeňte na bezpečnostní pásy, které zabrání dítěti v případném pádu.

Dětská židle Zuma (Inglesina) má výškově stavitelný a polohovatelný sedák, má kolečka a lze jednoduše složit, takže nezabírá místo. Odnímatelný stolek dovoluje židli používat do vyššího věku dítěte.

Dětská židle Zuma má výškově stavitelný a polohovatelný sedák, má kolečka a lze jednoduše složit, takže nezabírá místo. Odnímatelný stolek dovoluje židli používat do vyššího věku dítěte. Zdroj: Inglesina

Cena versus výkon

Cenové rozpětí židliček je značné. Ty, kteří si myslí, že budou moci židličku používat až do vyššího věku dítěte, a uvažují o pořízení dražšího modelu, bych chtěla varovat, že dítě rychle přibírá a poměrně brzy je dost těžké. Maminka ho musí v jednom kuse zvedat nahoru do židličky a zase ho z ní vyndávat a z toho často bolí záda. Přitom by už dítě kolikrát mohlo samo vylézt na židli a posadit se. Proto se přikláním k takzvané rostoucí židli. I ona může být vybavena speciálními úchyty proti pádu a stolkem. Sed a opěrka pro nohy jsou nastavitelné. A v momentě, kdy se dítě zvládne samo usadit, ji používáme přímo u stolu.

Výškově stavitelná jídelní židlička Mima moon (Mima), kovová podnož, plastový sedák. Rozměr 61 x 55 x 61/78 cm.

Výškově stavitelná jídelní židlička Mima moon, kovová podnož, plastový sedák.

Názor dětské lékařky: Mudr. Iva Strnadelová

Promovala jsem v roce 1985 a poté jsem pracovala v mnoha dětských ordinacích, mezitím také v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. V té době jsem se vrhla na studia homeopatie. Po pediatrii se mi ale stýskalo, a tak jsem 17. 11. 1993 otevřela vlastní dětskou ordinaci v Černošicích. Budování klientely nebylo jednoduché, ale práce mě těšila a naplňovala a to se děje dodnes. Myslím, že se máme s rodiči a jejich dětmi rádi.

Dětská lékařka Mudr. Strnadelová

Obecně platí, že děti nenutíme do pohybu, který prozatím neprovedou samy. Tak je to i se sezením. Kolem 7. měsíce si dítě sedne takzvaně na žabičku, kdy se ještě opírá ručkama před sebou, další fáze je jeho šikmý sed a kolem 10. měsíce již sedí rovně. Existují samozřejmě individuální rozdíly. Jsou děti čilejší a děti pomalejší. Myslím, že děťátko začneme „posazovat“ s prvními příkrmy, tedy kolem 6. měsíce. Dítě držíme v polosedě nejprve na klíně, pak ho můžeme posadit na vysokou židličku k našemu stolu. Nevadí, když nesedí ještě stabilně, je to pouze na krmení a je to pro ně důležitý psychologický moment. Děti jsou obecně konzervativní a mají rády rituály, což období jídla určitě je. Taky se potkávají u stolu s ostatními členy rodiny. Před prvním rokem sedí dítě v židličce u stolu stabilně. Židličku bych tedy preferovala u stolu při jídle, jinak dětem patří volný pohyb. Myslím, že je to vhodný způsob, jak děti naučíme stolovat.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login