Inspirace

Co dělat, aby vyřezaná dýně vydržela co nejdéle hezká? A jak užitečně zpracovat dýňová semínka?

Od   | 

Podzim už dávno začal, a tak je nejvyšší čas se pustit do výroby podzimních dekorací. Jednou z těch nejcharakterističtějších je bezesporu vyřezávaná dýně. My vám dnes poradíme, jak si ji vyrobit a také vám dáme pár tipů, jak prodloužit její životnost.

K vyřezávání dýní rozhodně přizvěte děti. Zdroj: Pixabay

Vyřezávaná dýně je krásnou dekorací a dokáže rozzářit každou zahradu. Aby tomu tak ale mohlo být dostatečně dlouho, je důležité dbát na pár základních pravidel. V opačném případě může dýně velmi rychle shnít. A to by byla po vší té práci opravdu škoda.

Jak si jednoduše vyřezat vlastní dýni

Zdobení dýně může být příjemnou rodinnou aktivitou. Po jejím vyřezání ji můžete umístit do zahrady, na balkón nebo na okno. Pokud se tedy chcete připojit k této tradici, pak se s námi pusťte do tvoření. K vyřezávání dýně budete potřebovat:

  • Velkou pevnou dýni
  • Fix
  • Ostrý špičatý nůž
  • Pevnou lžíci

Jak bude vaše dýně vypadat, záleží čistě na vás. Pamatujte ale, že čím více detailů vymyslíte, tím složitější bude vyřezávání. Seřízněte horní část dýně. Udělejte tak lehce zešikma, aby pak „klobouček“ nepropadal dovnitř. Také dbejte na to, aby byl otvor dost velký. Nezapomeňte, že tudy budete vytahovat dužinu. Jakmile máte hotovo, namalujte na dýni obličej, který chcete vyřezat. Platí, že čím méně detailů, tím snáze vyřezávání půjde. Inspirací mohou být dýně níže. Máte hotovo? Tím ale práce nekončí! Důležité je totiž udělat několik dalších kroků pro prodloužení životnosti dýně.

Čím jednodušší obličej si na dýni zvolíte, tím snáze se vám bude vyřezávat. Zdroj: Pixabay

Co s dýňovými semínky?

Semínka opláchněte a dejte vařit ve slané vodě. Obecně se doporučuje na každý šálek semínek 2 šálky vody a 2 lžíce soli. Vařte přibližně 10 minut a přidejte lžíci olivového oleje, případně koření dle chuti. Po té vyložte semínka na pečicí papír a dejte do trouby. Osolte. Pečte cca 20-25 minut na 200 °C a občas promíchejte. A proč semínka jíst? Čtvrt šálku dýňových semen obsahuje téměř denní dávku hořčíku, jsou také bohatým zdrojem zinku. Obsahují i antioxidanty, jako jsou karotenoidy a vitamin E. Po konzumaci se vám také bude dobře spát, protože obsahují aminokyselinu tryptofan, která podporuje zdravý a vydatný spánek.

Kam pro svítidla ve vintage stylu?

Co udělat, aby dýně vydržela co nejdéle

Vydlabat a vyřezat dýni je pouze první krok k úspěchu. Její životnost totiž není nekonečná, a tak se může snadno stát, že začne pomalu chřadnout. Pokud chcete její životnost prodloužit, zkuste některé z následujících tipů.

Vyberte si pevnou a dostatečně velkou dýni

Tak, jako si pečlivě vybíráte avokádo nebo rajčata, stejně tak buďte důslední při výběru dýně. Zvolte proto takovou, která není nikterak poškozená a je dostatečně pevná. Dávejte také pozor na vrypy a oděrky. I když může dýně působit svěže, poškození povrchu vede k jejímu rychlejšímu zániku. Současně zvolte dýni větší velikosti. Bude se vám mnohem snáze vyřezávat.

Odstraňte pečlivě dužinu

Aby dýně nehnila, je třeba ji pořádně zbavit všech semen a dužiny. A to opravdu důsledně. Čím víc si dáte záležet, tím déle vám pak vaše kouzelná dekorace vydrží. Dužinu můžete vyhodit. Pro semena však najdete široké využití ve studené i teplé kuchyni.

Vložte dýni do vody

Den před vyřezáváním namočte dýni do kbelíku s vodou. Nebude se vám pak tak rychle vysoušet a bortit.

Z dýně pečlivě vydlabejte dužinu. Lampion pak bude odolnější. Zdroj: Pixabay

Používejte čisté nástroje

Poté, co narušíte povrch dýně, je velmi choulostivá a nedokáže se účinně bránit proti plísním a bakteriím. Všechny nástroje, které pro výrobu vyřezávané dýně použijete, musí proto být čisté a sterilní. Totéž platí o vašich rukou. Nezapomeňte si je před celým procesem řádně umýt.

Kupte si vazelínu

Dýni po jejím vydlabání a vyřezání nejvíce sužují dva problémy. Vysoušení a plísně. První problém ale můžete snadno vyřešit vazelínou, kterou běžně koupíte v lékárně. Pečlivě jí pak natřete celý vnitřek dýně a ošetřete všechna místa, kde se nachází řezy. Díky tomu bude dýně hydratovaná a chráněná. Posloužit může i kokosový olej

Vyhněte se teplotním extrémům

Dýním nesvědčí horko. Proto ji nemějte doma nebo ji alespoň umístěte na okenní parapet. Lépe se však dýni bude dařit na zahradě, balkóně nebo v chodbě. Dávejte ale pozor také na nečekané mrazíky. Ani teplota pod nulou dýni nesvědčí

Nepoužívejte klasické svíčky

Jak již víme, dýni nesvědčí horko a z toho plynoucí vysoušení. Proto do dýně nedávejte klasickou svíčku. Sáhněte po té elektrické nebo buďte ještě originálnější a do dýně vložte světelný řetěz. Dýně bude zářit do krajiny, a přesto nebude docházet k jejímu extrémnímu vysoušení.

Místo klasické svíčky použijte světelný řetěz. Prodloužíte tak životnost dýně. Zdroj: Pixabay

Dýni osvěžte

Pokud vidíte, že dýně ztrácí vitalitu, nebojte se ji dát na chvíli do lednice. Ideální je tak  učinit během dne, kdy záře z dýně stejně není vidět.

Udělejte si ochranný postřik

Aby se do dýně nepustily plísně, můžete ji nastříkat přípravkem proti plísním. Pokud nejste velkými fanoušky chemie, pak si můžete vytvořit vlastní postřik, který dýni ochrání, ale také ji udrží čerstvou, hydratovanou a dodá jí příjemnou vůni. Směs se vyrábí z přírodního organického kastilského mýdla, tea tree a peprmintového oleje. Vezměte si lahvičku s rozprašovačem o objemu 250 ml. Dejte do ní jedno víčko kastilského tekutého mýdla, 6 kapek oleje a zbytek doplňte vodou.

Zdroj: This Old House, Better Homes and Gardens, Don’t Mess with Mama

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login