Doplňky do bytu

Dekorace na zeď

Od   | 

K zútulnění domova nepotřebujete balík peněz, ale šikovné ruce a nápad. Přinášíme inspiraci, jak oživit stěny s pomocí drobností, které konec konců možná máte i doma.

Reliéfní omítka

Reliéfní omítka

Nejznámější možností, jak zvýraznit některou ze stěn, je natřít ji barvou. Na trhu jsou kromě běžných nátěrových hmot také strukturální barvy. V nich je přimícháno hrubé plnivo (např. dřevěné hoblinky, kamínky, písek) a to se válečkem nanáší na stěnu. Výsledkem je stěna s vystouplým reliéfem, který místnost oživí. Chceme-li hladkou stěnu výrazně proměnit, můžeme ji vytvarovat. Pro větší variabilitu jsou čím dál oblíbenější i strukturální nebo reliéfní omítky. Jak je z názvu patrné, materiál se na stěnu natahuje a tvaruje pomocí špachtle, hladítka nebo štětce. Tyto typy omítek jsou standardně v bílé barvě, ale lze je koupit i v určitém barevném odstínu. Milovníci betonových stěrek si nemusejí zoufat, i pro ně totiž nachystali výrobci nejednu možnost, jak na stěně docílit 3D efektu.

Zbyly vám klobouky? Honem s nimi na zeď.

Zbyly vám klobouky? Honem s nimi na zeď.

 

3D dekorace

Pokud nechcete štukovat, omítat a barvit, pak můžete stěny oživit oblíbenými 3D dekoracemi. Základní dekorace 3D jsou tapety. Poznáme je podle toho, že jejich kresba je lehce (zpravidla několik milimetrů) vystouplá nad povrch. Ke zdi se lepí běžným způsobem a jejich údržba je díky reliéfu o něco náročnější. Všudypřítomný prach se usadí všude, kde to jen trochu jde, a tak je nutné je jednou za čas lehce omýt vlhkým hadříkem. Rozsáhlá nabídka tapet 3D je do dětských pokojů. Sem si můžeme pořídit motiv pralesa, mořského světa, nebo některou z pohádek. Pro větší děti jsou pak k dostání výukové motivy. Většina dětských tapet 3D se neprodává v rolích, ale na díly, takže je možné použít jen část, případně tapetu rozdělit na víc míst. S vystouplým reliéfem si můžeme pořídit také samolepky, které mají oproti tapetám výhod hned několik. Tou nejpodstatnější je aplikace bez jakýchkoliv dalších pomůcek, jen odstraníme ochrannou fólii a nalepíme.

Pokud se řekne 3D dekorace, pak bychom si měli představit samostatný objekt, který je připevněný ke stěně. Právě takové vyrábí výtvarník a designér Daniel Piršč. V jeho ateliéru jich najdeme mnoho. Po prvních úspěšných kapkách s platinovým povrchem následovaly zlacené kříže (cross…!), letadélka (airplane…!) a růže. Každý dekor je vyráběn ručně, odlévá se z porcelánu do sádrových forem a následně se vypaluje a povrchově upravuje preparáty drahých kovů. Po výpalu v elektrické peci vyhoří rozpouštědlo a střep je rovnoměrně pokryt tenkou vrstvou zlata, platiny nebo jinými kovovými barevnými listry. Vzhledem k popsané technologii práce a použitých materiálů patří tyto 3D dekorace k finančně náročným. Můžeme si ale pořídit i levnější variantu. Nabízeny jsou nejrůznější dekorace, jako např. vážky, květiny, noty a jiné drobnosti. Vyrobeny jsou z plastu a mají barevnou povrchovou úpravu. Na zeď se přichycují jednoduše. Každý set obsahuje speciální hřebíky, které zatlučeme do zdi a na ně posadíme zvolenou dekoraci. Nabízí se také možnost využít varianty společně. Vybrat vhodnou samolepku a tu doplnit třeba policí, vázou, obrazem, fotkou…

Inspirujte se možnostmi uspořádání obrazů.

Inspirujte se možnostmi uspořádání obrazů.

 

Co je doma, to se počítá

K dekoracím stěn můžete využít i to co máte doma, jen to na stěnu seskupit tak, aby si výsledku každý všiml. Mohou to být obrazy, fotografie, zrcadla, ale třeba i samotné rámy nebo drobnosti, které v dané místnosti používáte. V pracovně to mohou být kartonové válce, stará CD, v kuchyni kuchyňské nářadí a nezapomeňte na knihy a časopisy. Jejich uspořádáním získáte nejednu nevšední dekoraci. Pokud si nejste jisti umístěním, pak zde několik základních pravidel: Skupina předmětů by měla viset tak, aby jejich střed byl v úrovni očí průměrně vysokého člověka. Přestože to v mnoha případech nepůjde použít, je dobré mít toto na paměti.  Celek se bere jako jednotka, výsledek by proto měl působit kompaktně. Vyzkoušejte si předpokládané rozmístění této skupiny na podlaze ještě předtím, než začnete se zatloukáním hřebíčků do zdi. Použít můžete i papírové šablony, které budou kopírovat tvar a velikost předmětu. Hrajte si s kombinacemi, dokud nebude spokojení.

Fotogalerie:

Text: Karolína Sornas, Foto: Ideas decorating, Meffert, Interior design ideas, Scandium, Fanrto, Maldecor beton

Související články:

Proč si domů pořídit betonovou stěrku

Co udělá černá barva v interiéru

Látky v interiéru anebo o čem by i odpůrce trendů měl vědět

Obraz, který nikdo jiný nemá

Nebojte se vytapetovat

Věšáky na vaše kabáty

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *