Inspirace

Co dát do truhlíku na podzim a v zimě, aby okna zářila a potěšila srdce kolemjdoucích

Od   | 

I na podzim a v zimě mohou být vaše okna plná květů a zajímavých dekorací. Neschovávejte truhlíky do sklepa a osaďte je odolnými rostlinami, přidejte pár dekorací a máte dokonalou výzdobu, která potěší nejedno oko.

Než začnete se samotnou výzdobou, musíte se rozhodnout, jaké dekoraci dáte přednost. Chcete si vysadit nějaké odolné rostliny, které zdolají i zimu, nebo vyzdobit truhlíky přírodninami, kterých naleznete při podzimní procházce nepřeberné množství? V naší blízkosti se nachází mnoho krás, stačí se jen dobře dívat.

Vřes nikdy nezklame

Vřes patří k těm nejklasičtějším rostlinám, které si můžete na podzim do truhlíku zasadit. Vypadá dobře, je odolný (snáší mráz a sníh) a seženete jej v různých barevných variacích. Tento nízký keřík má své domovské působiště na horských loukách, skalách i v lesích. Pěkný vydrží i několik let. Vřesy mají rády slunce a kyselejší půdu. Nejsou příliš náročné na živiny. Po odkvětu je nutné vřes ostříhat.

Vřes je nenáročný a jeho barvičky vaše okna oživí

Vkusné a nenáročné chryzantémy

Do podzimních truhlíku se skvěle hodí krásně kvetoucí chryzantémy. Existuje spousta barevných variant. Můžete vybírat mezi žlutými, nachovými, hnědočervenými, zlatavými, růžovými nebo třeba bílými a červenými. Kvetou až do konce listopadu. S nimi získáte nenáročnou a cenově příznivou výzdobu.

Méne tradiční jsou v oknech činžovních domů chryzantémy.Udělají ale opravdu hodně parády

Jaké další podzimní květiny se do truhlíků hodí?

Ozdobit svá okna i balkony můžete ještě dalšími květinami. Použijte drátovce, libavky, macešky, kostřavy, bramboříky nebo skalničky. Velmi stylově vypadají například netřesky a sukulenty. Oblíbená je i ozdobná kapusta, zelí, okrasná paprika a některé druhy trávy. Do zasazených květin můžete přidat další dekorace. Nasbírejte šišky a barevné listí, přidejte větvičky šípků, malé kamínky, dekorační dýně a s dětmi vyrobte zápichy s podzimní tématikou. Věřte, že budou nadšené.

Za okno můžete použít i sukulenty

Zimní výzdoba truhlíků

Jakmile přejdou dýně mrazem, nemají už tak pěkný vzhled. Pak je možná načase vyměnit podzimní výzdobu za tu zimní. Můžete přidat sušené květy, sušené ovoce, mašle, vánoční ozdoby apod. Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Jako základ se používají různé typy jehličnanů (smrk, borovice, jedle). Dobře vypadají větvičky jmelí, cesmína, buxus, mahonie, bobkovišeň lékařská nebo zimolez. I tady uplatníte větvičky s šípky. Pokud už se chystáte na Vánoce, přidejte barevné stužky, které navážete na větvičky a některé ze symbolů vánočních svátků, např. hvězda, anděl, vánoční koule, dřevěné ozdoby apod. K dostání je dnes i spoustu imitací různých plodů, kousky celé skořice, hřebíček, sušené ovoce. 

Použít můžete i umělý sníh ve spreji, který lehce nanesete na kousky větviček, aby vypadaly zasněženě. Přidejte do truhlíku vánoční světýlka a máte ozdobu, která rozzáří okna každý den.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login