Obývací pokoje

Čtyři hlavní faktory, podle kterých vybírat pohovku

Od   | 

Obývací pokoj je srdcem každého domova, a proto by kvalitní a pohodlné posezení mělo být samozřejmostí. Jenže pokud nakupujete přes e-shop, nemusíte mít vždy šťastnou ruku (nebo přesněji zadní část těla?) Při výběru pohovky je potřeba dbát na několik faktorů a nepořizovat si tak důležitou část domova pouze očima na internetových stránkách, ale výběru věnovat mnohem větší pozornost.

Pohovka je dominantním kusem každého obývacího pokoje. Je tedy třeba pozorně vybírat.
Zdroj: Natuzzi Italia

Tvar pohovky

V první řadě je potřeba si důkladně promyslet, jak velkou pohovku a jaký tvar zvolíte. Prostorné místnosti si zaslouží klidně soupravy ve tvaru písmene „L“ či „U“, na které se usadí více lidí. Do menších interiérů však zvolte klasické rohové provedení, které prakticky vyplní nevyužitý roh. Menší sedačku doplňte případně stylovým křesílkem či taburetem, který lze libovolně přemísťovat. Pamatujte, že kolem sezení je nutný volný průchod, aniž by překážel jiný nábytek či vybavení.

Menší pohovku doplňte křesílkem či taburety. Zdroj: Home Style

Kvalita sedací soupravy

Kvalitní provedení a materiál sedačky si sice žádá vyšší pořizovací cenu, nicméně se několikanásobně zvýší její životnost. Můžeme si tedy pořídit levnou variantu, která se během 3 let prosedí, a neustále poté sedačku obměňovat, anebo do ní investovat s tím, že nám vydrží dlouhá léta. Kvalitní materiál konstrukce, výplně, ale i potahu jsou zkrátka směrodatné. Významnou roli hraje také materiál samotné konstrukce. Ta by měla být rozhodně z kovu nebo masivu. Levná dřevotříska se může začít po pár letech rozpadat. Také se zaměřte na výplň jak opěrek tak sedáků. Pokud nechcete, aby se pohovka během několika let proseděla, vsaďte na výplň ze studené PUR pěny, jejíž hmotnost je minimálně 40kg na metr krychlový. Levnější varianty bývají vyplněny polyuretanovou pěnou, která má nízkou hmotnost.

Výběr potahu dle domácnosti

Při výběru je podstatný také materiál, ze kterého je vyrobeno čalounění. Někdo je milovníkem kůže a někdo naopak nedá dopustit na klasikou látku. Kožené sedačky působí luxusním dojmem a v létě umí příjemně chladit. Některé druhy kůží se velmi snadno udržují, a přestože obecně patří tento materiál k dražším, do rodin s malými dětmi je právě kvůli této výhodě doporučována. Údržba je velmi snadná, stačí navlhčený hadřík, osvědčily se i vlhčené ubrousky.

Milovníci látek se rozhodně přijdou také na své. Kromě textury a barevného provedení je při výběru nutné všímat si počtu cyklů Martindale, což ukazuje odolnost vůči oděru. Pro běžné používání postačí 15 000 – 30 000 cyklů, ale hodláte-li do sedačky zainvestovat, pak zvolte klidně i 100 000 cyklů. Praktická bude i povrchová úprava zabraňující protečení tekutiny skrz a samozřejmě i tzv. protišpinivá úprava, která umožňuje snadnější údržbu povrchu.

Pokud domácnost obývají děti, zvolte odolnější látku. Zdroj: Natuzzi Italia

Vzhled pohovky

Posledním a velmi důležitým krokem při výběru pohovky je také samotný design, provedení a barva. Styl podřiďte vzhledu celého interiéru, a pokud se bojíte barev, dejte přednost neutrálním odstínům. Potřebujete-li ale místnost zpestřit, zvolte do neutrálního obývacího pokoje výraznou sedačkou, která se stane dominantou celé místnosti. Dle libosti si také kombinujte volitelně nastavovací podhlavníky a další části sedačky. 

A malá rada nakonec – nikdy nekupujte sedačku pouze po internetu, ale vyzkoušejte si ji přímo v prodejně. Jedině tak zjistíte, zda je sezení na vámi zvolené pohovce pohodlné, jestli vám vyhovuje tvrdost výplně, struktura materiálu, ale i reálná barva. 

Kombinace tón v tónu působí velmi útulně. Zdroj: Home Style

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login