Rady a tipy

Co vše promyslet před nákupem krbu

Od   | 

Blízkost ohně patří odedávna k prvkům, které posilují psychiku člověka a přispívají k příjemné atmosféře domácnosti. Nejen z tohoto důvodu se do většiny současných moderních interiérů navrhují krby, krbová kamna a tam, kde není komín, alespoň biokrb.

Krb, nebo krbová kamna?

Při rozhodování zda dát přednost krbu nebo krbovým kamnům hraje roli několik podstatných aspektů. Krbovou vložku je možné integrovat do stěny, takže ve výsledném efektu je součástí interiéru a nepřekáží. S tím jsou spojené stavební práce, které při instalaci krbových kamen odpadají. Proto se krb zpravidla volí při stavbách nebo rekonstrukcích. Krbová kamna je možné instalovat i dodatečně, aniž bychom výrazně zasahovali do stavebních úprav. V potaz berte i účel. Zda budete využívat krb nebo krbová kamna pro navození atmosféry a využívat ho budete jako doplněk topné soustavy, nebo bude primárním zdrojem tepla.  

A co biokrby?

Pokud nemáte komín, a přesto chcete vytvořit pomocí ohně příjemnou atmosféru, pak můžete použít  biokrby. Jejich výhodou je i fakt, že z nich neodchází žádný kouř a není zapotřebí shánět velké množství dřeva na topení.  Palivem je totiž biolíh. Od biokrbů není možné očekávat výhřevnost, ale jejich vzhled rozhodně podpoří atmosféru každého interiéru. 

Prostor okolo kamen

Ten by měl být opatřen nehořlavými materiály. Hodně se prosazuje především tvrzené sklo. Výbornou volbou je to kouřové. Pokud je v interiéru skvostná travertinová dlažba, nemusí být nákup skla podmínkou. V každém případě je zapotřebí na podklad pod krbová kamna myslet, a to jak z pohledu bezpečnosti, tak i z hlediska designu.  

Doplňky ke kamnům

Ke krbu i krbovým kamnům potřebujeme speciální nářadí. To by mělo být v setu a obsahovat jak smeták, tak i hrablo a lopatku. V interiéru potřebujete teploměr, jenž zaznamená konkrétní teplotu. Určitě ale nezapomínejte také na nádoby určené pro nošení dříví. V některých kamnech jsou integrované nádoby, ale i tak bude zapotřebí proutěný či kovový koš na dřevo. Určitě se vyplatí i nákup vysavače na popel. Tento nenápadný, ale velmi účinný pomocník vás zbaví i malých prachových částic, s nimiž si pouhým zametením neporadíte.

Text: PR, Foto: archiv


You must be logged in to post a comment Login