Články

Co se stane se zastropovanými cenami energií v příštím roce?

Od   | 

V letošním roce jsme byli svědky zastropování cen energií, což přineslo do hry jistotu pro mnoho domácností i podniků. Tato opatření však nejsou věčná a je dobré mít představu, co nás čeká, až tato ochrana skončí.

Kdo může využít zastropování?

Pomoc od státu se netýká pouze domácností, ale i některých firem, konkrétně malých a středních podniků s určitými parametry. Zastropování cen se týká nejen elektřiny, ale i plynu využívaného v domácnostech a malých podnicích.

Stojí vás elektrická energie příliš mnoho peněz? Zkuste se podívat po výhodnějším dodavateli. Zdroj: Canstockphoto

Jaká je výše zastropovaných částek?

Elektřina je zastropována na 6 050 Kč za jednu MWh včetně DPH, s měsíčním stálým platem za dodávku elektřiny ve výši 130 Kč za odběrné místo. Plyn má stanovenou cenu 2 500 Kč za jednu MWh bez DPH, což činí 3 025 Kč s DPH, s podobným měsíčním platem za dodávku.

Kdy končí zastropování cen?

I když oficiální rozhodnutí ještě není definitivní, s největší pravděpodobností zastropování cen skončí ke konci roku 2023, konkrétně 31. prosince.

 

Kam pro potahovou látku, aby vaše oblíbená pohovka vypadala zase jako nová?

 

Co bude po skončení zastropování?

Pokud platíte nižší cenu za energii, než jaký je stanovený strop, budete nadále hradit sjednanou cenu s dodavatelem. Po skončení stropu dodavatelé mohou navýšit své ceny, což může vést k potřebě hledat výhodnější nabídky od jiných dodavatelů energií.

Podívejte se, kolik platíte. Zdroj: pexels.com

Je třeba žádat o změnu?

Klienti nemusí žádat o ukončení zastropování, proběhne automaticky. Pokud máte smlouvu s fixací na určitou dobu a cena je nad stropem, dodavatelé by vám měli nabídnout novou smlouvu. Stejně tak to platí i pro smlouvy, které končí až příští rok.

Zdroj: finance.cz, Ministerstvo financí

 

Který plynový kotel vybrat a proč?

 


You must be logged in to post a comment Login