Rady a tipy

Co je rekuperace tepla a jak může ušetřit peníze?

Od   | 

Představte si situaci, kdy teplo z kuchyně, koupelny a jiných místností neodchází bez dalšího užitku, „ale recykluje“ se a vy je znovu použijete pro vytopení  domácnosti. Fikce? Kdepak, právě toto je základní princip rekuperace, který využívají nejen podniky, ale čím dál častěji i domácnosti.

Místo toho, abyste teplo z domova vypustili bez užitku okny, použijete je na ohřátí výměníků v rekuperačních jednotkách. Následně výměníky ohřejí studený vzduch proudící zvenku do domácnosti. Kromě toho v rámci procesu rekuperace dochází také k odstranění nadměrné vlhkosti, nečistot, bakterií, virů. To jistě ocení nejen alergici, ale také lidé bydlící u rušných ulic či blízko průmyslových objektů, tj. v lokalitách s nadměrným znečištěním ovzduší.

Provoz bez rámusu a práce

Dobrou zprávou jistě bude i to, že rekuperační jednotky jsou zcela bezobslužné, tedy nepořizujete si práci navíc. Poté, co je připojíte k elektrické síti a pustíte, začnou rekuperační jednotky dělat svoji práci a nepřestanou, dokud jim neřeknete. Standardní výbavou jednotek je dnes i zvuková izolace, nemusíte se tedy bát, že by doma něco vrčelo, skřípalo apod. Lidé si rekuperační jednotky běžně pořizují i do obývacích pokojů a ložnic.

To je podezřelé, o něčem takovém jsem ještě neslyšel

Ano, myšlenka opakovaného využívání „odpadového“ tepla v domácnosti není příliš rozšířena, trh se chová setrvačně a bude trvat ještě několik let, než se z této myšlenky stane „mainstreamem“. Nicméně, v podnikatelské sféře je s rekuperací nutné počítat a firmy si již zvykly, že pokud si chtějí udržet dlouhodobě konkurenceschopnost, musí snižovat provozní náklady, včetně nákladů na teplo. A právě v tom jim pomáhá rekuperace, viz zde.

Úspora až 50 %. To je dostatečně velká motivace, nebo ne?

Vy asi nebudete se sousedy soutěžit v tom, kdo má nižší účet za teplo. Úspora až 50 % za teplo, které je možné prostřednictvím rekuperace dosáhnout, by pro vás měla být dostatečně velkou motivací sama o sobě. Neváhejte tedy a začněte si, dřív, než začne další topná sezóna ťukat na dveře, zjišťovat možnosti použití rekuperačních jednotek ve vašem konkrétním případě.

Text: PR, Foto: Euromobili


You must be logged in to post a comment Login