Rady a tipy
Co dělat, když soused topí nevhodným materiálem a obtěžuje vás zápachem a kouřem
Život na venkově nebo v oblasti s rodinnými domky občas přináší problémy spojené s vytápěním sousedních nemovitostí. Pokud někdo ve vašem okolí topí nevhodnými materiály, je to obtěžující, ale i nezdravé. Obtěžovat nezákonnými spalinami vás nesmí ani sousední firma. Jaké kroky lze podniknout?
Nevhodné topení je v České republice regulováno několika předpisy. Základní pravidla stanovuje zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. Tento zákon zakazuje spalování odpadu v domácnostech, protože spalování nevhodných materiálů může produkovat toxické látky ohrožující zdraví obyvatel a kvalitu ovzduší. Podle tohoto zákona jsou majitelé topenišť povinni spalovat pouze paliva uvedená v dokumentaci zařízení, nebo paliva odpovídající příslušným technickým normám.
I barva kouře se dá posoudit
Konkrétně zákon hovoří takto: Je povoleno „spalovat ve stacionárním zdroji pouze paliva, která splňují požadavky na kvalitu paliv stanovené prováděcím právním předpisem a jsou určená výrobcem stacionárního zdroje, nebo paliva uvedená v povolení provozu“, je nutno „dodržovat emisní limity, emisní stropy, technické podmínky provozu a přípustnou tmavost kouře podle § 4“ (ta je měřitelná), „předkládat příslušnému orgánu ochrany ovzduší na vyžádání informace o provozu stacionárního zdroje a jeho emisích“, a „umožnit osobám pověřeným ministerstvem, obecním úřadem obce s rozšířenou působností a inspekci přístup ke stacionárnímu zdroji a jeho příslušenství, používaným palivům a surovinám a technologiím souvisejícím s provozem nebo zajištěním provozu stacionárního zdroje, za účelem kontroly dodržování povinností podle tohoto zákona“. Porušení těchto povinností může být pokutováno ze strany obce nebo České inspekce životního prostředí.
Jak zjistit, zda soused topí nevhodně?
Podezření na nevhodné topení lze ověřit vizuálně, nafotografovat nebo zaznamenat si vjem charakteristického zápachu kouře. Následně pak můžete obec s rozšířenou působností požádat o provedení kontroly. Zákon umožňuje v souladu s pravidlem výše obcím nařídit kontrolu topeniště příslušným orgánem na základě podezření, že dochází k porušování právních předpisů. Příslušnému orgánu je potřeba předložit co nejpřesnější dokumentaci problému, jako jsou fotografie hustého kouře nebo záznamy o opakování problému v určitých dnech či hodinách, popř. svědectví dalších osob.
Toužíte po luxusní koupelně? S Grohe SPA je to hračka
Jak postupovat, když soused topí odpadem?
Domluvte se. Upozorněte souseda na možné dopady jeho chování a na právní povinnosti.
Kontaktujte obec. Pokud domluva nepomůže, obraťte se na obec s rozšířenou působností, která má kompetence k řešení porušování zákona o ochraně ovzduší. Může provést kontrolu, odebrat vzorek popela, vyžádat si doklady, ukládat sankce a zjednat nápravu.
Informujte ČIŽP. Pokud se jedná o souseda – podnikatele či firmu, můžete situaci nahlásit České inspekci životního prostředí, která provede řádné šetření a může udělit pokutu.
Soudní ochrana
Pokud se žádná z výše uvedených možností neosvědčí a nepovede k nápravě, můžete se obrátit na soud. Podle občanského zákoníku platí, že „vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.“
Zdroje: Zákon o ochraně ovzduší, https://www.mzp.cz/cz/lokalni_topeniste, https://www.envigroup.cz/aktualita-296.html
You must be logged in to post a comment Login