Rady a tipy

Čištění pantů patří mezi neoblíbenou činnost, přesto je třeba ji udělat

Od   | 

Na panty dost často zapomínáme, přitom se ukrývají téměř všude, ať už ve dveřích, oknech, ale i ve sprchovém koutu. K tomu, aby plnily stále svou funkčnost a navíc zůstaly stále v dobrém stavu, je třeba je alespoň jednou za čas vyčistit. 

Kromě hadru a vody existují na trhu i speciální přípravky, které panty spolehlivě vyčistí a zároveň o ně pečují. Navíc každý materiál a povrch potřebuje trochu jinou péči i složení přípravku. Vždy je ale třeba se vyvarovat agresivních chemických přípravků. Jak tedy na to?

Na pomoc při čištění pantů lze použít i jemný zubní kartáček.
Zdroj: Pinterest

Panty sprchového koutu

Panty sprchového koutu například z chromované mosazi či eloxovaného hliníku je důležité udržovat v dobré kondici. Jen tak docílíme toho, že budou stále pěkné a plně funkční. Chromovanou mosaz postačí vyčistit pomocí obyčejné vlažné vody a měkkým hadříkem. Pokud je v pantech spousta usazenin, je třeba sáhnout po speciálním přípravku, který běžně koupíme na trhu. Nejideálnější volbou jsou přípravky s kyselinou citronovou. Při výběru je důležité si přečíst pokyny a informace na zadní straně, které vás ujistí o tom, že se jedná skutečně o vhodný přípravek. Přípravek nastříkejte na panty, nechte chvíli působit a důkladně vyčistěte hadříkem. Poté stačí povrch opláchnout vodou a dosucha otřít. Rozhodně se vyhněte přípravkům obsahující například kyselinu octovou, mravenčí nebo chlornan sodný.

Zapomínat bychom neměli ani na panty u sprchového koutu.

Panty a kování dveří

Jakmile se dáme do mytí dveří, automaticky nás ani nenapadne sáhnout na panty a kování. To je ale velká chyba. Při mytí povrchu dveří nevynechávejte ani tuto část. Jakmile by se v nich nahromadily nečistoty například z prachu, mohla by se zhoršit jejich funkčnost a kondice. Panty alespoň jednou ročně důkladně utáhněte, a to především v takovém případě, kdy dveře nezůstávají otevřené v pozici, ve které chcete. Jednou ročně je také důležité opláchnout teplou vodou a hadříkem veškeré panty dveří, které následně dosucha otřete a namažte speciálním olejem proti korozi, nebo klasickou vazelínou, která by měla být na bázi silikonů. 

Čištění pantů dveří by mělo probíhat alespoň jednou za rok.
Zdroj: Pinterest

Pohyblivá část oken

Během mytí oken bychom neměli vynechávat ani pohyblivou část, jako jsou panty a kování. Zejména v této části se shromažďují nečistoty a prach, které jsou potřeba jednou za čas odstranit. Panty a kování nejprve zbavte nečistot za pomocí čisté teplé vody a hadříku a poté jej osušte. Následně panty, zámky a kování promažte speciálním přípravkem, určeným přímo na panty oken, nebo použijte klasickou vazelínu či silikonový olej. Rozhodně nikdy nesahejte po obyčejném kuchyňském oleji na vaření, který by mohl povrch pantů a kování oken narušit. 

Během mytí oken věnujte pozornost i pohyblivým částem.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login