Inspirace

Čínský styl může současnému interiéru slušet. Víme, jak na to

Od   | 

Při pojmu čínský styl si mnozí vybaví prostory ozdobené zlatými draky, sochami, porcelánem a červenými lampiony. Může, ale nemusí to tak být! Vytvořit lze interiér s čínským nádechem, který bude originální, vkusný i elegantní. Stačí držet fantazii na uzdě a zjistit si o čínském stylu pár informací a základních rysů. 

I v Číně se můžeme usadit na polštáře k velmi nízkému stolku. Zdroj: Canstockphoto

Čínské tradice v Evropě

Čínské tradice se v Evropě objevily koncem 17. století, a to zejména díky čínskému porcelánu. Později do Evropy pronikal čínský styl, který ovlivňoval učení Feng Shui a kromě čínských předmětů se začal uznávat čínský styl pro svou harmonii a rovnováhu. Dnes jsou vkusně zařízené interiéry v čínském stylu typické pro svoji jednoduchost a útulné prostředí.

 

 

Jaké rysy a charakteristiku má čínský styl?

V čínském stylu převládají přírodní materiály a celkově je prostor organizován nejčastěji podle pravidel Feng Shui. Elegantní čínský styl si zakládá na jemnosti, minimalismu a praktičnosti. Typickými rysy jsou nástěnné malby, malovaný porcelán, vyšívané textilie, bambus, sakura, gejša, ale i ti někdy trochu obávaní draci. 

Malování i vyšívané textilie – to vše je typické pro čínský styl. Zdroj: Gert Snel

Začněte materiálem

Čínský styl je typický přírodními materiály. Příkladem je tvrdé dřevo, které se využívá pro výrobu kvalitního nábytku. Ideální je například santalové dřevo, ale i dubové nebo ořechové. Doplňky pak volte z ratanu nebo levnějšího bambusu. Z tohoto materiálu můžete do interiéru zakomponovat nejrůznější paravány, rolety, stínítka či drobnou dekoraci. 

V takto laděném domově nezapomínejte ani na typický čínský porcelán, ze kterého je vyrobeno nádobí, vázy, sošky a další drobnosti. Zvolit lze ale i keramiku, která je taktéž pro Čínu typická. Nahlédneme-li do textilních dekorací, pak rozhodně nesmíme opominout příjemné hedvábí, ze kterého se šijí povlaky na polštáře i závěsy.

Typickým materiálem je masivní tvrdé dřevo. Zdroj: Gert Snel

Nábytek je bohatě zdobený

Čínský nábytek sice bývá zdobený, ale vždy vkusně. Masivním dřevem s jemnou malbou tedy rozhodně nic nezkazíte. Číňané si zakládají na pohodlí, kterému by měl odpovídat i vhodně zvolený nábytek. Samozřejmostí by tak měla být pohodlná pohovka s křeslem doplněna příjemnými polštářky a jemnými plédy. Nábytek do prostoru umístěte tak, aby byl po celé místnosti přehled a volný průchod. Nikdy nesmí být sedací nábytek umístěn zády ke dveřím ani v toku energie. Přestože toto pravidlo není nikde psáno, Číňané musí mít ve svém domově vždy dostatek židlí. Je to proto, aby se návštěva a příchozí cítili dobře a věděli, že jsou vítáni. Kromě klasické pohovky a jídelních židlí proto umístěte nejrůznější sezení, a to i do předsíně, nebo rozmístěte taburety kolem konferenčního stolku.

Pro Čínu jsou typické sypané čaje, které podávají v porcelánovém servisu. Zdroj: Canastockphoto

Barvy v čínském stylu

V čínském stylu převládají spíše přírodní barvy a to nejčastěji hnědé odstíny. Kromě této barvy je pro Čínu typická červená, žlutá, zelená, modrá, černá nebo bílá. S těmito barvami je ale potřeba v interiéru zacházet opravdu opatrně a ideální je kombinovat s pastelovými nebo neutrálními odstíny, které prostor zjemní a prosvětlí.

  • červená barva – symbolizuje energii a štěstí
  • žlutá barva – představuje slunce, moc a bohatství 
  • zelená barva – evokuje přírodu a osobní rozvoj
  • modrá barva – symbolizuje nebe a prosperitu
  • černá barva – v Číně znamená znovuzrození a jedná se především o barvu ženské energie
  • bílá barva – místní bílou barvu spojují s tradicemi a zároveň i s truchlením 

Čína je bohatá země a tyto znaky se objevují i na bohatě zdobeném porcelánu. Zdroj: Gert Snel

Fotogalerie:

 

Nábytek v čínském stylu můžete koupit ZDE

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login