Zahrada

Z jakého materiálu zvolit zahradní cestičky

Od   | 

Při navrhování zahrady se většinou zabýváme plánování záhonů, keřů a stromů a cestičky řešíme spíš mimoděk. Přesto je důležité je dobře navrhnout, s čímž souvisí i výběr materiálu, jímž cestičky vysypeme. 

Pokud se cestičkami začneme zabývat detailněji, zjistíme, že na trhu existuje celá řada materiálů, které lze pro vytvoření těchto dokonalých a praktických cestiček v zahradě použít. 

Nepodceňujte zahradní cestičky

Dřevo ano, ale…

Cestičky které jsou vytvořeny za pomoci dřeva vypadají sice skvěle, ale mají jednu velkou nevýhodu. Přesto, že dřevo v zahradě působí přirozeně a do venkovního prostoru patří, je důležité si uvědomit, že dřevo celkem jednoduše podléhá hnilobě. Pokud si však tento materiál pro tvorbu cesty přece jen prosadíte, je jistější vybírat tropické dřeviny, které jsou mnohem odolnější jak na vlhkost, tak i na výkyvy počasí. Skvělým řešením je obsypání kamínky či kvalitně odvodněnou štěrkovou plochou, která cestičku ze dřeva udrží v dobré kondici i dlouhá léta. Jednotlivé kusy dřeva lze na cestu pokládat na šířku, ale i na výšku, čímž lze v zahradě kouzlit a cestu opticky například protáhnout či roztáhnout do šíře. 

Dřevo obsypané odvodňujícím štěrkem je mnohem odolnější.

Drcená, či mulčovací kůra

Skvělou volbou pro vysypání zahradní cestičky je drcená kůra či kůra nabarvená mulčem. Cestu před vysypáním pouze důkladně zbavte veškerých drnů, trávy a kořenů a poté začněte s vysypáváním. Podklad není však nutné ničím zpevňovat, zároveň je však důležité si uvědomit, že kůra má typickou vlastnost, díky níž může po čase slehnout, a proto ji bude třeba jednou za čas dosypat. Kůra nabarvená mulčem je sice dražší, ale o to lépe bude na cestě vypadat. Klasická drcená kůra ale bude v zahradě vypadat taktéž skvěle. Pokud chcete, aby cesta působila ještě lepším dojmem, můžete ji olemovat například dřevěnými kousky špalíků.  

Drcená, či mulčovací kůra vypadá přirozeně.
Zdroj: Pinterest

Štěrk a písek také patří mezi oblíbené materiály

Mezi velmi oblíbené materiály patří také písek nebo štěrk. Cestičce zaručí skvělý a atraktivní vzhled a hlavně kvalitní drenáž. Stejně jako u drcené kůry je třeba pamatovat na to, že takto sypký materiál bude potřeba čas od času dosypat a po delší době dokonce i zcela obměnit. Jedinou nevýhodou písku je, že se může po zahradě nechtěně roznést. Štěrk a písek se také často používají jako podklad pod kamenné desky. 

Štěrk a písek vytvoří na zahradě atraktivní vzhled.

Kamenné desky jsou dobrá volba

Položení kamenných desek patří mezi ideální volbu. Jednoduše se dají položit přímo na trávník, nebo na připravenou vrstvu vysypanou štěrkem a pískem. Mezi oblíbenou variantu patří díky tomu, že se s nimi dají v zahradě vytvářet romantická zákoutí a klikaté cesty, které zahradě dodají naprosto jiný a originální vzhled. Je jen na vás, jak cestičky vytvarujete. Na zahradu se pokládají většinou desky z přírodního kamene, které seženete téměř v každém zahradnictví. Při vytváření cestičky se rozhodně vyhněte pokládání desek do vylitého betonu, čímž byste vzhled naprosto zkazili.

Kámen na zahradě je velmi oblíbený a cestičky z něj jsou kouzelné.
Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login