Zahrada

Čím si vyzdobit balkon? Vsaďte na pnoucí květiny

Od   | 

V období pandemie mnoho z nás „znovuobjevilo“ svůj balkon. A někteří se pustili i do letitého předsevzetí konečně s tímto kouskem soukromého čerstvého vzduchu „něco“ udělat. Možností, čím balkon osadit, je spoustu; mimořádně dobře ale mohou vypadat pnoucí rostliny, které můžete nechat proplést zábradlí nebo jim připravit oporu podle boční zdi.

Zásady a inspirace

Rostliny vybírejte podle toho, zdali chcete trvalky nebo letničky, a dále především podle toho, jakou máte orientaci balkonu. Jižní úpal snesou především popínavé letničky a pnoucí růže, případně i zimolez japonský, pokud má dostatečnou zálivku; do stínu se hodí břečťan či hortenzie řapíkatá.  

Břečťan udělá krásnou „stafáž“ kvetoucím balkonovkám. Zdroj: Pixabay

Rostliny v nádobách vyžadují dostatečnou zálivku a hnojení. Zvláště pro větší trvalky pak volte rozměrnější nádoby. Takové minikiwi vám začne plodit až po pěti letech pěstování a do té doby jen roste a vyčerpává živiny z půdy, nezapomeňte mu je proto dodávat.

Rostliny v nádobách nezapomínejte řádně hnojit. Zdroj: Pixabay

Pozor také, abyste si popínavkami nezadělali na sousedské spory. Třeba právě již zmíněné minikiwi, ale i břečťan a další popínavky rostou dost expanzivně, tak nezapomeňte na včasné seřezávání.

Pozor na expanzivnost některých popínavek i převislých rostlin. Zdroj: Pixabay

No a nakonec, myslete na celkový dojem a sladění rostlin i na to, zda se rostlina pne po zdi sama (břečťan, přísavník), nebo potřebuje oporu. Výborně vypadá kombinace pnoucích rostlin nekvetoucích nebo kvetoucích nenápadně (břečťan, přísavník a další) s balkonovkami převislými, bohatě kvetoucími (např. petúnie).

Krása na jednu sezonu

Pnoucí letničky jsou ideální pro začátečníky na „vyzkoušení“. A nebojte se, že by řádně nenarostly, při správné zálivce a hnojení mohou dosáhnout až dvou metrů. Povijnice (Iponomea) má krásné fialové květy. Potřebuje oporu. Pozor, není zcela mrazuvzdorná, takže je vhodná pro zasklené balkony nebo je potřeba jí ořezat a donést zimovat domů.

Povijnice káhirská má krásné fialové květy, zdroj: Pixabay

Hrachor (Lathyrys), obzvláště hrachor vonný, má širokou škálu barevných kultivarů, lze si proto vybrat, která na vašem balkóně nejlépe vynikne. Tato letnička nesnáší přesazování, proto jí vysévejte do rašelinových kelímků, která poté můžete umístit celé do finální nádoby.

Růžový kultivar hrachoru, Zdroj: Pixabay

Lichořeřišnice je ve své domovině liánou, vybrat si lze druhy, které jsou letničkami, i ty, které se dají pěstovat jako trvalky. Celá rostlina je jedlá a léčivá, má krásné, zářivé květy a celkově je dosti nenáročná.

Oranžový květ lichořeřišnice, zdroj: Pixabay

Vilec (Cobea) je jedna z nejkrásnějších, u nás dosud málo rozšířených pnoucích letniček. Sousedi vám jí budou závidět a zvonit, abyste jim prozradili, co že za krásnou rostlinu to je. Velmi rychle roste a podobně jako břečťan se dokáže pnout i po hrubší zdi. Dopřejete-li rostlině správný, bohatý substrát, a slunečné stanoviště chráněné před větrem, dočkáte se záplavy květů.

Cobea Scandens, zdroj: Pixabay

Trvalé krásky

Zimolez japonský (Lonicera japonica) je velmi dekorativní kontrastem tmavých, lesklých listů, a světlých kvítků. Potřebuje vyvázat k opoře, vyžaduje slunce nebo polostín a stanoviště chráněné před větrem. Květy této popínavé rostliny krásně voní.

Něžné kvítky zimolezu překrásně voní. Zdroj: Pixabay

Břečťan známe všichni, ale vzhledem k tomu, že má nespočet kultivarů, kdy jsou listy různě barevné a tvarované, je velmi zajímavou dekorativní možností pro stinné balkony. Ještě zajímavější je však možná přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia), který se vám na podzim zbarví nádherně doruda a na váš balkon bude přitahovat pohledy kolemjdoucích. Obě rostliny vyžadují velké nádoby a obě se dokážou pnout i po hrubé zdi a dosti expanzivně rostou.

Přísavníky jsou krásné hlavně na podzim. Zdroj: Pixabay

Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) je velmi zajímavou pnoucí balkonovou trvalkou. Je skvělou volbou do úplného stínu a zvládne takřka jakoukoliv oporu. Roste velmi pomalu, takže nebude obtěžovat sousedy, a je plně mrazuvzordná.

Kvítky hortenzie řapíkaté. Zdroj: Pixabay

Máte-li dost místa

A čím ještě můžete osadit balkon, i když typická pnoucí balkonovka to není? Zkuste třeba pnoucí růže, některé z nich zvládnou pěstování ve velkých nádobách, musíte se však zajímat přímo při koupi odrůdy. A pokud máte opravdu dost prostoru, vysaďte si do velkých nádob již výše zmíněné minikiwi. Pozor však na včasné sežezávání, tato liána umí mít výhony dlouhé až deset metrů. Potřebuje oporu a prvních květů a drobných, zdravých plodů se dočkáte až po pěti letech. Většina odrůd minikiwi je spolehlivě mrazuvzdorná.

I popínavé růže se skvěle hodí na balkon. Zdroj: Canstockphoto

 

 


You must be logged in to post a comment Login