Zahrada

Čím osázet zahradní jezírko, aby s ním nebylo příliš práce

Od   | 

Zahradní jezírka jsou velmi krásná, zlepšují klima na zahradě, poskytují vodu ptactvu a útočiště vodním živočichům. Jejich samozřejmnou součástí je vegetace, které se dobře daří buď přímo ve vodě, nebo v jejím nejbližším okolí. Jaké druhy rostlin nám nedají moc práce a především je nebudeme muset z jezírka  a jeho okolí vyjímat na zimu?

Leknín (Nymphaea)

Asi každému se, když se řekne vodní rostlina, jako první vybaví lekníny. Kořeny ve dně a listy a květy plavou na hladině. Nejde o nijak náročnou rostlinu, jen má ráda hodně slunce a výživný substrát, takže pokud v jezírku nechováte rybky, na jaře je vhodné přihnojit. Existuje mnoho druhů, vždy se řiďte doporučenou hloubkou, kterou rostlina vyžaduje, jinak by nemusela kvést. Do malých jezírek vybírejte mezi nenáročnými minilekníny, které jsou i výborně mrazuvzorné. Jednoznačně můžeme doporučit vybírat z těch osvědčených barevných kultivarů, které dobře přezimují na místě i pod ledem v hloubce, kde již nemrzne a nevyžadují žádné přenosy do skleníků a podobně.

Lekníny jsou ozdobou každého jezírka. Zdroj: Pixabay

Zblochan vodní

Je ozdobná tráva, která patří na břeh a velmi rychle se rozrůstá, takže je dobrou volbou všude, kde chcete rychle jezírko ukrýt do hávu vegetace. Dařit se jí bude na slunných a hodně mokrých místech.

Ibišek bahenní

Ibišek bahenní je rostlina rostoucí v mokřadech. Vyroste do výšky jednoho metru a pokvete obrovskými růžovými květy. První zimu ji zakryjte, následně už přezimuje bez problémů. 

Ibišek bahenní má obrovské květy. Zdroj: Pixabay

Azolka karolínská (Azolla caroliniana)

Dáváte přednost rostlině, která pluje jen na hladině a v hloubce nekoření? Zvolte třeba jednoletou kapradinu azolku karolínskou. Na zimu sice hyne, ale přes rok je velmi nenáročná. Na hladině vypadá půvabně a rychle se rozrůstá.

 

Jaké světlo je správné a proč?

 

Kosatec Keampferův

A teď něco ke břehu: tradiční ozdobou jezírek jsou kosatce, které nejlépe porostou na záhonku těsně vedle jezírka, který už sice není pod vodou, ale je od ní stále vlhký. Ve skupině budou nádherné, bez problémů na místě přezimují (jen nemají v zimě rády vodu kolem krčků), a jak se vám budou rozrůstat, budete mít časem dost krásných květů i k řezu. Svědčí mu slunce a mírně kyselá půda, ale pokvete i v polostínu. Nemá velké nároky na živiny, za občasné přihnojení se ale odvděčí bujnějším kvetením. Na zimu mu nevadí, ba dokonce svědčí, když je jezírko vypuštěné; nebo jen trochu snižte jeho hladinu, aby kosatec přezimoval ve větším suchu.

Kosatce přezimují venku, jen nesmí být na zimu vysloveně ve vodě. Zdroj: Pixabay

Stolístek vodní (Myriophyllum aquaticum)

Roste zcela ponořený a není aktraktivní, ale potřebujete ho, protože okysličuje vodu. Kromě toho je nenáročný a velmi rychle roste. Než že by vám neprosperoval, hrozí spíš, že se přemnoží; s klidem ho protrhejte.

Vodní mor kanadský (Elodea canadnesis)

Jak název napovídá, roste bujně a navíc vám pomůže zklividovat řasy. Nevadí mu teplejší voda do 28°C. Kvete drobnými bílými kvítky, ty ale určitě nejsou to, proč je třeba jí pěstovat; důvod je ten, že jde o velmi výkonného okysličovače vody.

Blatouch bahenní (Caltha palustris)

Máte zahradu v duchu tradic a přírody a moc nemusíte vyumělkovanost? Pak vsaďte na naprostou klasiku a vysaďte k jezírku na vlhký břeh zcela nenáročný blatouch bahenní. Nepotřebuje od vás nic a jeho žluté květy vám dodají opojný pocit, že jste zase na prázdninách u babičky a vaší jedinou starostí je jestli je dobré počasí na koupání v potoce.

Blatouch bahenní je zcela nenáročný. Zdroj: Pixabay

Orobinec nejmenší (Typha minima)

Orobince jsou také klasikou; dobrou volbou je orobinec nejmenší, který není tak rozložitý, jako ten klasický, dorůstá pouze výšky okolo 50 cm. Dobře se mu bude dařit ve stínu a polostínu, vysaďte ho na kraj jezírka do bahenní zóny.

Klasický orobinec známe všichni; ten s přízviskem „nejmenší“ udržíme „pod kontrolou“, vypadá kompaktně a hezky. Zdroj: Pixabay.

Fotogalerie:

 

Kde dokonale sladí domov pomocí záclon, závěsů, polštářků a další bytových textilií?

 

 


You must be logged in to post a comment Login