Zahrada

Chytrá zahrada dopřeje rostlinám maximální péči: Ušetřete svůj čas i peníze

Od   | 

Technologie není něco, co obvykle přichází na mysl, když přemýšlíte o domácím zahradničení. Obecně jde většině o to nasadit si rukavice, zašpinit si kolena a dát si práci s pěstováním květin, zeleniny a dalších rostlin. Nicméně, stejně jako všechno v dnešní době, chytrá technologie mění způsob, jakým se někteří domácí zahradníci starají o svou zeleň. Chytrá zahrada může ušetřit čas, energie i peníze, navíc předchází zbytečnému plýtvání vodou.

Využívejte svůj čas na zahradě efektivně. Zdroj: Pixabay

Proč se zajímat o chytré zahradničení?

Chytré zahradničení představuje situace, kdy pěstitelé využívají technologie k tomu, aby byly zahradnické úkoly dostupnější nebo efektivnější. Jedním z příkladů je automatický zavlažovací systém. Některá nastavení zavlažování lze připojit k vašemu smartphonu a nastavit konkrétní časy pro zavlažování nebo začít zalévat zahradu zevnitř domu, zatímco budete připravovat oběd. Možnosti jsou téměř nekonečné, pokud jde o to, jak z vás technologie a chytrá zahradnická zařízení mohou udělat lepšího a efektivnějšího zahradníka.

Většinu aktivit za vás mohou obstarat chytré technologie, které se ovládají přes mobil. Zdroj: Pexels

Další výhodou chytrého domácího zahradničení je úspora peněz. Možná utratíte předem o něco více za upgrade vybavení, softwaru a aplikací, ale z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. S účinnějším zavlažovacím systémem a se zdravějšími rostlinami můžete ušetřit peníze. Spousta lidí si ráda pěstuje vlastní zeleninu doma, aby ušetřila peníze v supermarketu a žila udržitelnějším životním stylem. A konečně můžete ušetřit spoustu času pomocí chytrých zahradnických technik a technologií. Ačkoli někteří lidé mají rádi klid při péči o svou zahradu, nemusíte mít vždy čas a tato moderní zařízení vám mohou pomoci.

Nástroje, které možná budete potřebovat k založení chytré zahrady

Existuje mnoho chytrých zahradních nástrojů, takže i když toto není úplný seznam, je to skvělé místo, kde začít. Níže jsme sestavili seznam položek, z nichž by mohla těžit většina zahrádkářů.

Monitory rostlin: Pravidelná kontrola každé rostliny může zabrat spoustu času, ale tyto chytré monitory rostlin dokážou sledovat úroveň vlhkosti, osvětlení, a dokonce analyzovat stav půdy. Upozorní na nejvhodnější čas pro sklizeň daného ovoce a zeleniny z vaší zahrady.

Chytré vnitřní pěstování: Inteligentní vnitřní zahrádky jsou oblíbené u městských pěstitelů a mohou poskytovat lehké a automatické zavlažování, hnojivo a dostatečnou úroveň tepla. Stačí zasít semena a chytrá technologie se postará o zbytek.

Zavlažovací systémy: Už žádné stání u zahradních záhonů s hadicí v ruce, zatímco slunce praží na vaši pokožku. Chytré zavlažovače, které pracují na moderní technologii, jsou přínosem, protože je lze nastavovat, ovládat a monitorovat prostřednictvím chytrého telefonu. Inteligentní zavlažovač využívá přesné množství vody prostřednictvím kapkového zavlažování podle požadavků rostlin. Mimo to také dokáže určovat praskliny a úniky v zavlažovacím systému, šetřit vodu a přizpůsobovat se změnám počasí. Pokud chcete začít po částech, využijte nejprve samozavlažovací květináče, které jsou cenově dostupnější.

Hlídejte svou spotřebu vody díky samozavlažovacímu systému. Zdroj: Pixabay

Rozšiřitelné květináče: Tyto chytré květináče se s růstem rostliny rozšiřují, čímž odpadá nutnost procházet procesem přesazování.

Zahradnické aplikace: Na všechno existuje aplikace a zahradničení není výjimkou. Existují jedny pro navrhování zahrad, identifikaci rostlin, umístění zavlažování, nebo pro určení, jaké problémy máte a jak je vyřešit. A bonusem je, že mnoho z nich je zdarma.

Chytré sekačky: Sekání trávy je pro mnoho zahrádkářů jedna z méně oblíbených činností na zahradě. Tyto automatické sekačky fungují jako robotické vysavače; potulují se po zahradě a sekají trávu, přičemž se vyhýbají předmětům.

Správné nářadí je základ.
Zdroj: Mountfield

Zahradní osvětlení: Chytré zahradní svítidlo je venkovní svítidlo, které lze ovládat přes bezdrátovou síť pomocí aplikace v telefonu nebo chytrého domácího asistenta. Chytrá zahradní světla mají také funkce, které umožňují ovládat jas, načasování a barvy. Přidání pohybového senzoru k chytrým zahradním svítidlům může nabídnout nejen pohodlí, ale také úsporu energie. Můžete se také rozhodnout pro solární svítidla na zahradu podle rozpočtu, energetické náročnosti a designu zahrady.

I zahradní osvětlení můžeme stmívat a ladit jeho barevnost. Samozřejmostí je nastavit čas spuštění i vypnutí. Zdroj: Philips HUE

Proveďte svůj výzkum

Než se po hlavě vrhnete do chytrého zahradničení a koupíte každé chytré zařízení, které najdete, udělejte si vlastní průzkum. Zhodnoťte své současné uspořádání zahrady a zjistěte své dlouhodobé zahradnické cíle. To vám pomůže určit, jaké nové vybavení a technologie potřebujete. Poté prozkoumejte dostupné možnosti. Ne všechny chytré systémy jsou si rovny. Najděte si takový, který vyhovuje vašemu rozpočtu i vašim zahradnickým potřebám.

Zahradní nářadí MTF Elite
Zdroj: Mountfield

Chytré zahradničení asi není pro každého. Někteří z nás se stále rádi drží staré školy a dělají vše ručně. Je jen příjemné vědět, že existují nové způsoby, jak věci dělat, a mnoho moderních zahradníků tyto inovativní metody využívá.

Manuální práce na zahradě může být pro někoho k nezaplacení.
Zdroj: Pixabay

Zdroj: Naše krásná zahrada, Flóra na zahradě, Philip HUE

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login