Technika v domácnosti

Chytrá domácnost neznamená jen komfort, ale i bezpečí

Od   | 

Představte si, že zatímco jedete z práce, na sporáku se vám ohřívá polévka k večeři, kterou si posléze vychutnáte v příjemně vytopeném obýváku. Chytrá domácnost je něco jako moderní verze virtuální hospodyňky, která se postará o vše, co dříve vyžadovalo vaši přítomnost a obsluhu. Co to vlastně je chytrá domácnost a jak vám pomůže zabezpečit bydlení?

Co je to chytrá domácnost

Chytrá nebo také smart domácnost je propracovaný digitální ekosystém, ve kterém je zapojeno hned několik šikovných elektronických pomocníků. Ať už jde o vytápění, stínění, chlazení, osvětlení, nebo třeba zabezpečení – prvky chytré domácnosti dělají všechno pro to, abyste se doma cítili co nejlépe.

Jednotlivé spotřebiče chytré domácnosti komunikují nejen s centrální jednotkou, ale také mezi sebou. Díky tomu vznikají tzv. scény, což jsou předem naprogramované sledy událostí, které mají nastat například při vašem ranním vstávání nebo před příchodem z práce.

TIP: Chytrá domácnost rozhodně představuje vyšší investici do bydlení. Proto při jejím pořizování raději zvažte pojištění bytu či domu.

Výhody chytré domácnosti

Jednou z hlavních předností smart bydlení je bezpochyby automatizace. Ta vám umožní vypustit z hlavy spoustu maličkostí jako například zatažení žaluzií, když vám zrovna svítí slunce do okna, nebo zhasnutí světel po odchodu z místnosti.

Velkou výhodou chytré domácnosti je možnost jejího ovládání na dálku. Své spotřebiče pak „instruujete“ prostřednictvím smartphonu nebo třeba pomocí hlasových asistentů, ke kterým patří například Amazon Alexa, Google Assistant nebo Apple Siri.

Bezpečnostní prvky chytré domácnosti

Na své si přijdou také milovníci bezpečnostních prvků. Můžete si totiž pořídit chytrý zvonek i s kamerou, která vás upozorní třeba na přicházejícího pošťáka nebo blížící se hosty, které jste si pozvali na domácí večírek. Pomyslné oko Velkého bratra v podobě chytré kamery se pak postará o nejvyšší možnou míru bezpečnosti. Dokáže totiž rozpoznat vašeho domácího mazlíčka a stejně tak souseda, kterému přes plot spadl míček jeho psa.

Další z celé řady vychytávek je i chytré osvětlení, které umí simulovat vaši přítomnost (střídavé rozsvěcení a zhasínání v jednotlivých místnostech), takže potenciální zloděj nepozná, že je dům prázdný.

 

 


You must be logged in to post a comment Login