Obývací pokoje

Chyby, kterých se dopouštíme při zařizování obýváku. Děláte je i vy?

Od   | 

Obývací pokoj patří k místům, kde trávíme většinu svého volného času. Bohužel, hodně českých obýváků i přes veškerou snahu designérů a prodejců s nábytkem ještě stále vypadá, jako by se zasekly v 80. letech. Na těch sice není nic špatného, pokud ale usilujete o to, aby byl váš obývák moderní a současně útulný, měli byste se vyvarovat 6 nejčastějším chybám, kterých se dost možná dopouštíte i vy. A které to jsou?

Televize se stává pomyslným oltářem celého prostoru

V mnoha obývacích pokojích se nachází televize. A není to nic špatného. Je fajn, když si můžete pustit po dlouhém dni se svým partnerem oblíbený seriál, u kterého si odpočinete. Problém však nastává ve chvíli, kdy se kolem televize točí veškeré rodinné dění. Obývací pokoj je místem, kdy by se měla rodina navzájem setkávat, děti si zde mohou hrát, můžete zde přijímat návštěvy. Již z toho vyplývá, že byste se zde měli cítit pohodlně. I přes to by však měl obývací pokoj plnit i reprezentativní funkci. 

Už to, že postavíte pohovku přímo naproti televizi, vás velmi často přiměje k tomu, abyste si ji pustili. Z ergonomického hlediska je správné, aby se vám na televizi dívalo příjemně (i proto by k ní neměla být pohovka umístěna třeba z boku), to však neznamená, že bude televize tím jediným, na co ze svého místa uvidíte. Máte v obýváku krb? Soustřeďte sezení kolem něj. Snažte se, abyste pohovku i s křesly směřovali vzájemně k sobě – ne všechno musí být otočeno právě k televizi. 

Obývacímu pokoji bude slušet i menší obývací stěna. Zdroj: Home Style

Obývací pokoj je jeden velký úložný prostor

Jedním z typických znaků českých obýváků je obří obývací stěna, která nahrazuje chybějící úložné prostory ve zbytku interiéru. Pokud však netrpíte na malé prostory, můžete zkusit ty úložné umístit jinam. Co třeba vestavěná skříň v ložnici nebo na chodbě? Tam by se toho vešlo opravdu hodně, přičemž by váš obývák začal konečně dýchat. Při té příležitosti můžete také všechny své věci protřídit. Určitě tam najdete spoustu toho, co už nepotřebujete. Udělejte radost někomu jinému. Nebo se věcí prostě zbavte. Když velkou obývací stěnu nahradíte nějakou menší, případně použijete jen malou skříňku nebo polici, bude prostor vypadat zcela jinak. 

Příliš mnoho nábytku a příliš málo místa

Příliš mnoho nábytku škodí. A to hlavně ve chvílích, kdy nemáte místa nazbyt. Opravdu potřebujete velký konferenční stolek? Nemůžete jej vyměnit za menší, který se bude skládat ze dvou kusů, kdy jej v případě potřeby rozložíte? Také to nepřehánějte s množstvím svítidel. Kupte si centrální osvětlení v podobě stropního svítidla, lampy umístěte do tmavých koutů, kde si budete chtít například číst. Obří květiny vyměňte za menší, které udělají stejnou parádu. Nebo můžete vyzkoušet trend posledních let – pořiďte si zelenou stěnu. Prostor dokáže opticky zvětšit také světlá výmalba, prosklené dveře, ale také zrcadlo. Do malého obýváku volte raději dveře posuvné, ušetří vám spoustu místa.

Co se velikosti nábytku týče, vybírejte s ohledem na rozměry pokoje. Velká pohovka může vypadat skvěle, ale ne v malém obýváku. Dvě malá křesla se zase nebudou příliš vyjímat v obývacím pokoji o velikosti malé tělocvičny. 

Kusový koberec je lepší variantou než ten celoplošný. Zdroj: Casamoderna

Není ten koberec až příliš velký?

Koberce v interiéru mají svoje opodstatnění. Prostor působí útulněji, podlaha není chladná. Velkou chybou je však to, že s celoplošným kobercem překryjeme často krásnou podlahu, třeba parkety. Nemluvě o tom, že jde o ráj pro usazování prachu a roztočů, kteří škodí alergikům. Nejen, že koberec bude brzy opotřebený, ale navíc v něm budou důlky v místě nábytku. Zútulněte prostor použitím kusového koberce. Můžete jej dát třeba pod konferenční stolek nebo tam, kde si budou hrát vaše děti. 

Nábytek stojí výhradně u stěn

Ačkoliv se vám možná zdá nábytek u stěn praktický, ubíráte mu tím na vzdušnosti. Sice vám mezi pohovkou a obývací stěnou zůstávají metry prostoru, ale k čemu? Obývací pokoj není místem, kde potřebujete běhat. Místo toho nábytek rozmístěte šikovně po celém prostoru tak, aby pokoj vypadal mnohem příjemněji – a ve výsledku i vzdušněji. To však neznamená, že vše rozmístíte tak, že se nebudete moct hýbat.

Odstraňte z obýváku vše, co opravdu nepotřebujete. Zdroj: Home Style

Z obývacího pokoje je muzeum

Fotografie, grafika, ale i nejrůznější obrázky jsou přirozenou součástí interiéru každého z nás. Každý máme něco, co chceme vystavit. Nikdy to však nepřehánějte. Při výběru toho, co zavěsíte na stěny, buďte opravdu pečliví. Obývacímu pokoji může prospět hezká koláž z obrazů, nebo můžete použít pár větších kousků. Menší fotografie se budou skvěle vyjímat na chodbě. Pozor si dejte také na intimnější fotografie, které patří spíše do ložnice než na místo, kde přijímáte návštěvy. 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login