Kuchyně

Jak chutná venkov ve stylové jídelně

Od   | 

Na venkov se stěhujeme o víkendech a ve chvílích, kdy si potřebujeme odpočinout. Život tam oproti městu běží pomaleji, a tak se tomuto tempu přizpůsobujeme i my. Úzce s tím souvisí i útulné prostředí, které nám nabídne třeba jídelna zařízená ve venkovském stylu.

Dřevo dodá atmosféru

Jídelna ve vesnickém stavení by měla vycházet ze stylu někdejší světnice, v níž se vařilo, stolovalo a žilo. Základem je velký jídelní stůl ideálně s deskou z masivního dřeva, která může mít i patinu, již by bylo škoda schovat ubrusem. Okolo stolu by měly být poskládané dřevěné židle buď v přírodní podobě, nebo lakované do barvy ostatního zařízení. Hodí se bílá a nejrůznější odstíny smetanové, krásné jsou nejrůznější ozdobné patiny. Pro venkov je typickým kusem nábytku i lavice, která může stát u stolu. Ve svých útrobách by mohla mít i úložný prostor pod zvedací sedací deskou.

Kombinace bílé barvy s přírodním dřevem je vhodná do venkovského interiéru, zdroj: IKEA

Typickými prvky pro venkovskou jídelnu jsou velký stůl a lavice, zdroj: Nejlepší nábytek

Jídelnu mohou ale krášlit i další solitérní kusy nábytku, které tam od nepaměti patří. Takovým pěkným kouskem je kredenc, kam se dají ukládat trvanlivé potraviny, utěrky, ubrusy a do prosklených částí lze vystavit „sváteční“ sklo a porcelán. Kde jinde než v jídelně, by měl stát příborník. Kromě praktické úložné funkce, kterou má, bývá i tento nízký kus nábytku rovněž ozdobou stylového interiéru.   

Kredenc býval v kuchyni od pradávna, a tak tam stále patří, zdroj: Butlers

Zajímavým prvkem může být v jídelně komoda s dřevěnými výsuvnými bedýnkami, zdroj: Butlers

Dekorujte s textilem

K venkovu neodmyslitelně patří textilie. Z materiálů by to měla být bavlna či len, u kterého nevadí, že je věčně zmačkaný. I z toho lze udělat přednost, protože tím získá autentičnost opravdového „starého“ venkova. Kromě bílé a béžové barvy se může odvázat i s jemnými odstíny pastelových barev a určitě zvolte dekory s motivy květin, zvířat nebo ozdobnými nápisy. Na židle upevněte měkké prošívané sedáky, na stůl dejte ubrus nebo aspoň nějaké pěkné prostírání. Nezapomeňte na záclonky, závěsy nebo látkové úložné košíky.

Na venkov a na stůl patří prostírání z přírodních materiálů, zdroj: Tchibo

Na textilu jsou vhodné přírodní motivy, zdroj: Pentik

Doplňků není nikdy dost

Jste-li ve vašem městském příbytku minimalisté, na vsi se klidně proměňte v maximalisty a užijte si to. Rustikálně pojatý interiér to nejen unese, ale přímo to žádá. Keramické, hrnečky, džbánky, smaltované nádobí, svícínky, obrázky, sošky a nejrůznější staré nádobí či náčiní dodá jídelně jedinečnou a útulnou náladu, kde se bude dobře sedět i stolovat. A nezapomeňte dát na stůl vázu s živými květinami.

Přírodní len a spousta keramiky a skla, to je krásný venkov v jídelně, zdroj: IKEA

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login