Osvětlení

Chodby a ostatní komunikační prostory představují vaši cestu životem: Nezapomeňte je řádně osvětlit

Od   | 

Přestože předsíně a chodby patří mezi prostory, kterými jen procházíme, představují první část interiéru, která nás uvítá. Ani tady bychom neměli zapomenout na výběr správného osvětlení, které je důležité nejen z estetického hlediska, ale zejména kvůli bezpečnosti a jednoduchému pohybu. 

Do dlouhých chodeb se hodí lankové systémy. Zdroj: Aulix lighting

Přisazená svítidla

Schodiště a předsíně zpravidla nemají okno, a tak jim chybí dostatek světla. Zejména tam, kde jsou nižší stropy, jsou oblíbená přisazená stropní svítidla. Nezabírají mnoho místa, a přitom prostory osvětlí efektivně. Je-li chodba dlouhá, instalujte svítidla do jedné řady, nejen že tím posílíte světlo, ale bude za to stát i výsledný estetický dojem.

Přisazená svítidla násobte, budou působit zajímavě a dají i víc světla. Zdroj: Aulix lighting

 

Jak osvětlit sošky, nebo obrazy na stěně?

 

Nástěnná svítidla

Do širších chodeb, ale i na schodiště, se hodí nástěnná svítidla, která navíc dokáží vykouzlit zajímavou světelnou kresbu. Zvolíte-li tedy vhodný tvar, může být svítidlo příjemným doplňkem a na stěně vytvoří originální souhru světel. Nástěnná svítidla často volíme jako doplňková světla ke stropním, kdy jejich osvětlení nestačí. Hodí se i v případě, kdy chceme vytvořit na stěně dekoraci. Vlastní funkci mají nástěnná svítidla instalovaná u jednotlivých schodišťových stupňů. Jejich úkolem je dobře posvítit na schodišti. Obecně platí, že se instalují buď u každého schodu, anebo ob jeden.

Schodišťová svítidla instalujeme ob jeden schod. Zdroj: Casa100

Vestavěná světla v podhledu

Další oblíbenou variantou jsou svítidla vestavěná do podhledu. Počet se určuje podle velikosti místnosti a podle úhlu záření daného svítidla. Pro rozprostřenější úhel svitu se doporučuje širší úhel světla. Umístění volíme s ohledem na rozmístění nábytku, a protože jsou lampy zpravidla jednotného designu a na jednolité ploše, rozmisťujeme je geometricky, aby výsledek nerušil. V případě, že chodbu zdobí obrazy, můžeme svítidla v podhledu kombinovat a tam, kde je obraz, zvolit lampu se směrově stavitelným reflektorem, který může dílo světelně vyzdvihnout. Do podhledu můžeme rovněž instalovat LED pásky, a to buď do skryté kapsy po jeho obvodu, nebo vestavět viditelně.

Podhledová svítidla jsou v poslední době velmi preferovaná. Zdroj: Eglo

Vyzkoušejte orientační světlo

Do předsíně, chodby nebo na schodiště jsou skvělou vychytávkou orientační světla, která se většinou zapouštění do stěny k podlaze. Tlumeně tak mohou svítit celou noc, nebo pokud dáte přednost variantě se senzorem, rozsvítí se v tu chvíli, kdy zaznamenají pohyb například otevírajících se dveří. Obě varianty mají automatické vypínání, tudíž se není třeba obávat vysoké spotřeby. Vhodné jsou nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro osoby se zhoršenou pohyblivostí. A konec konců koho baví neustále po tmě hledat vypínač? 

LED pásky lze vložit do schodišťových stupňů i zábradlí. Zdroj: Uni Light

Jakou barvu světla?

Pokud si lámete hlavu nad tím, jakou barvu osvětlení zvolit, rozhodně chybu neuděláte s neutrální denní bílou barvou. Světlo s teplým nádechem volte do relaxačních prostor, nikoliv do chodby, kde se oblékáte a vypravujete z domova. Na obalu si proto ohlídejte, aby byl počet Kelvinů větší než 5 000. Menší hodnota se považuje za osvětlení ideální do místností, kde nepracujeme.

LED pásek je snadné namontovat. Víme jak

Několik tipů

  • Ani v předsíni a chodbě se neobávejte odvážnějších svítidel. Vytvoříte tak originální a neotřelý vzhled.
  • Kombinujte několika druhů svítidel.
  • Pomocí LED pásek osvětlete schody, zábradlí či stěny.
  • Stylově a moderně působí také osvětlení vnitřních částí komod a skříní. Použijte do úložných prostor například LED pásky.

 

Podívejte se s námi, jak na méně tradiční použití svítidel

 

Fotogalerie:

 

Na návštěvě ve velmi příjemné dřevostavbě… Mrkněte se s námi

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login