Inspirace

Chcete změnit vzhled stávající kuchyně? Máme pro vás tipy, jak to zvládnout za minimum peněz

Od   | 

Nejste spokojení se stavem své současné kuchyně? V tom případě je čas jí dopřát nový vzhled. A to vše bez velkých investic! Stačí totiž pár malých změn a zastaralá kuchyň se může v mžiku proměnit v okouzlující místo.

Renovace kuchyně může stát jen pár tisíc korun. Stačí totiž několik nenákladných změn a nová kuchyň je na světě. Zdroj: Unsplash

Změna nemusí být vždy nákladná. Pokud hledáte způsob, jak osvěžit kuchyň, dáme vám dnes hned několik tipů. I vaše stávající kuchyň totiž může vypadat skvěle. Stačí se jen pustit do renovace a malých změn. Finální efekt však bude velkolepý.

Vymalujte a vyzdobte stěny

Pokud je vaše kuchyň zastaralá nebo mdlá, můžete začít výmalbou. Novou barvou totiž můžete zcela změnit ráz kuchyně a udělat z ní naprosto nové místo. Stěny pak nenechávejte prázdné. Mohou posloužit pro zavěšení nových jednoduchých polic nebo obrazů. Ani v kuchyni by totiž neměly dekorace chybět.

Staré obklady vyměňte nebo přetřete speciální barvou. Zdroj: Balakryl

Osvěžte kuchyňskou linku

Nepouštíte se do rekonstrukce, protože nemáte peníze na novou kuchyňskou linku? Chyba! Posloužit vám totiž může ta stávající. Stačí jen začít s její proměnou. Způsobů existuje celá řada. Vše se odvíjí především od jejího stavu a vzhledu. Vaše pozornost by se měla upřít především na její dvířka. Ty totiž formují její vzhled a ovlivňují ráz celé kuchyně. A jaké jsou tedy vaše možnosti?

  • Výměna dvířek. Pokud chcete změnu, není třeba hned měnit celou linku. Pokud vám skříňky dispozičně vyhovují, pak úplně stačí vyměnit stará dvířka za nová. Taková proměna dokáže divy a přitom ušetříte spoustu peněz.
  • Nový nátěr. Jestli je pro vás i výměna dvířek příliš nákladná, pak můžete proměnit ty stávající, a to jednoduše tak, že je natřete. Změna barvy dokáže zakrýt nejednu nedokonalost a naprosto změní vzhled kuchyně.
  • Fólie nebo tapeta. Pro změnu vzhledu kuchyňské linky můžete zvolit také renovační samolepicí fólie nebo tapetu pro obnovu kuchyňské linky.
  • Změna úchytek. Když už se pustíte do změny barvy dvířek, nebojte se jít s jejich proměnou ještě dál. Nové úchytky a madla seženete už za pár korun a uvidíte, že se vaše kuchyňská linka změní k nepoznání.

Výměna dvířek může proměnit celkový vzhled místnosti. Dáte přednost provence stylu, nebo moderně? Zdroj: Trachea

Změňte osvětlení

Ke změně stačí i něco tak malého, jako je změna osvětlení. Změna lustru nemusí být nákladnou záležitostí, přitom dokáže prostoru dodat potřebnou designovost. V otázce stylu nebo barvy můžete vycházet z okolní výmalby i barvy samotné kuchyňské linky.

Vzhled kuchyně změní také designové osvětlení. Zdroj: Aulix Lighting

Pořiďte si stmívatelný LED pásek

Přidejte otevřené police

Pokud nemáte dostatek kuchyňských skříněk nebo vám zkrátka stále něco chybí, přidejte do prostoru otevřené police. Ty pak můžete použít k vystavení hezkého nádobí, doplňků nebo květin.

Přidejte police nebo otevřené skříňky. Zdroj: Trachea

Vyčistěte spotřebiče

Za zašlý vzhled kuchyně mohou často spotřebiče. Udělejte si proto čas a pusťte se do jejich generálního úklidu. Pořádně umyjte sporák a vyleštěte sklo trouby. Vydrhněte také mikrovlnou troubu a lednici. Jejich čistý vzhled kuchyň rozzáří. Nová varná konvice barevně ladicí s dalšími doplňky je také vhodnou cestou k designové kuchyni.

Za zašlý vzhled mohou často spotřebiče. Vyčistěte je a uvidíte, jak sestava najednou prokoukne. Zdroj: Candy

Osvěžte vzhled dřeva

Kuchyňský stůl, židle, police nebo třeba pracovní plocha. Pokud je ve vaší kuchyni kterákoliv z těchto věcí dřevěná, určitě jí dopřejte trochu pozornosti. Je-li dřevo v relativně dobré kondici, stačí je pořádně umýt a poté do něj vetřít přípravek na výživu dřeva. Pokud je dřevo už příliš zničené, pomozte mu k lepšímu vzhledu. Nejprve odstraňte smirkovým papírem starý nátěr a tmelem odstraňte nerovnosti. Poté použijte novou barvu nebo renovační fólii či tapetu. Dřevěný nábytek je krásný a po citlivé renovaci dokáže vypadat jako nový.

Přidejte textilie

I do kuchyně patří vzory, barvy a látky. Když se vám navíc podaří najít dostatek hezké látky, může se stát propojovacím prvkem celé místnosti. Závěsy z ní mohou zakrýt nevzhledné okno, ubrus překryje starý stůl, utěrka nebo kuchyňská rukavice budou praktickými pomocníky. Pamatujte, že právě malé detaily vytváří velkolepý efekt.

Nebojte se výrazných textilií. Udělají velkou parádu a také je snadno vyměníte. Zdroj: Atelier Orsei

Vyměňte dřez i baterii

Poškrábaný nebo zašlý dřez dokáží být šrámem na tváři krásné kuchyně. Stejně je tomu v případě baterie. Proto se nebojte a pořiďte si nový dřez a originální baterii. Kuchyň bude působit mnohem čistší a svěžejší.

Výměna dřezu a baterie je jedním z nejlepších způsobů, jak osvěžit pracovní desku. Zdroj: Franke

Změňte vzhled krycí desky

Prostor za pracovní deskou můžete také hravě oživit. Není třeba měnit krycí desku nebo odstranit stávající obklad. Levnější variantou je 3D tapeta, nalepovací obklad nebo samolepicí mozaika. Nalepit obložení dokážete hravě sami a výsledný efekt bude unikátní. Kuchyni navíc můžete tímto způsobem dodat lesk a potřebnou barevnost.

Udělejte si základní práce sami

Někdy se větším investicím ani spolupráci s odborníky nevyhnete. Je ale dobré si co nejvíce prací udělat sami. Rozpočet na renovaci se tak výrazně sníží a vy si novou kuchyň budete užívat o poznání více. Pokud je tedy třeba vyměnit pracovní desku nebo položit novou podlahu, vždy to konzultujte s profesionály. Ostatní menší úpravy ale zvládnete hravě sami. K lepšímu vzhledu kuchyně navíc stačí i generální úklid a odstranění nahromaděného nepořádku a drobností.

Zdroj: The Spruce, Homes and Gardens, House Logic, Kapitoly o bydlení

 

Trendy je černý dřez i baterie

 

 


You must be logged in to post a comment Login