Obývací pokoje

Chcete zažít pohodu u krbu? Aneb na co vše myslet při jeho pořízení

Od   | 

Většinou to známe z chat a chalup. Ten, kdo má to štěstí, že nějakou vlastní, pravděpodobně zde má kamna nebo krb. Toto řešení přináší naprosto bezprostřední a úžasné sálavé teplo, které je nám nejpřirozenější a zejména v zimě si ho opravdu užijeme. Teplo od krbu je zkrátka takové, které žádný přímotop nenahradí. Zatímco v domech a bytech si zpravidla užíváme komfortu ústředního topení, na chaty a chalupy atmosféra a romantika krbu rozhodně patří.

Krbová vložka jako ideální řešení

Rozhodli jste se pořídit si krb? Ať už chcete toto realizovat při rekonstrukci vaší chaty, nebo chcete mít krb jako doplňkové topení v celoročně obývaném objektu, stojí za to zamyslet se nad jeho výběrem. Není totiž krb jako krb. Nejjednodušším řešením jsou krbová kamna, která postavíte kdekoliv a postačí vám k jejich připojení otvor v komíně. Faktem však je, že taková kamna nejsou rozhodně esteticky tak zajímavá, jako klasicky krb. Právě ten přináší tu největší romantiku. Zajímá-li vás tedy realizace krbu, jak k tomuto účelu je vhodná krbová vložka. Mohou to být například krbové vložky od výrobce KRATKI, které pořídíte za velmi zajímavé ceny a o nejrůznějších topných výkonech. Vyrábí se z litiny a oceli a jsou určeny k:

  • Obestavbě
  • Napojení teplovzdušných rozvodů

Krbová vložka je v podstatě samotné topeniště, které následně slouží k obestavbě. Existují nejrůznější materiály na obestavbu krbu, z nichž mnohé mají vlastnosti, které dokáží kumulovat teplo. Samozřejmostí je u krbových teplovzdušných vložek také možnost napojit teplovzdušné rozvody, díky kterým si rozvedete teplo do ostatních místností v domě. Teplovzdušné rozvody je vhodné zvažovat tehdy, pokud plánujete krbem primárně vytápět. Pokud má sloužit krb pouze jako občasné a doplňkové vytápění, které je spíše pro efekt, pravděpodobně se nebudete teplovzdušnými rozvody zabývat. Vždy tedy dobře zvažte účel, za jakým si krb pořizujete, ale díky krbové vložce získáte za všech okolností vysoce estetické řešení.

Vychutnejte si teplo krbu

V úvodu jsme hovořili o tom, že sálavé teplo je nám nejpřirozenější. Když už budete mít realizován krb, rozhodně byste si jej měli plnými doušky užít. K tomuto účelu vám skvěle poslouží pohodlné posezení, které si v blízkosti krbu vytvoříte. Ideální je k tomu zvolit rozkládací pohovky, které lze zakoupit v nejrůznějších konfiguracích. Mohou být rovné, nebo ve tvaru L či velké pohovky ve tvaru U. volte vždy takovou pohovku, která bude odpovídat dispozicím prostoru, kde chcete pohovku umístit. Nejsou příliš vhodné například rozměrné pohovky do malých prostor, protože to nepůsobí nejlépe.

Bezpečnost především

Když už budete umísťovat pohovku, musíte ji mít také v dostatečné vzdálenosti od krbu. Na bezpečnost by se obecně při realizaci krbu mělo samozřejmě myslet v prvé řadě. Můžete se rozhodnout pořídit třeba také protipožární dveře do interiéru, ale jejich umístění by rozhodně nemělo být samoúčelné. Musíte mít představu o tom, jaký prostor chcete těmito dveřmi oddělit a proč a jak je řešena protipožární ochrana zbývajících částí objektu.

Zdroj obrázku: Breadmaker / Shutterstock.com


You must be logged in to post a comment Login