Inspirace

Chcete ušetřit o Vánocích? Zaveďte pravidlo pěti dárků

Od   | 

Blíží se Vánoce a s nimi i každoroční dilema rodičů. Kolik dárků koupit dětem, aby to nebylo zbytečně moc, ale ani málo? Univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje. Pro někoho je hodně pět dárků a jiný by se nespokojil ani s deseti. Jsou také rodiny, které si dárky nedávají vůbec a raději se obdarují společnými zážitky. A jak se k danému tématu staví odborníci? Navrhují pravidlo pěti dárků. O co přesně jde?

Děti nepotřebují být zavaleni dárky. Důležitější je umět se z nich radovat. Zdroj: Pexels

Nadšené a rozzářené dětské oči jsou o Vánocích největší štěstí. Často se však to nadšení změní v unavenost a trochu i frustraci. Možná za to může přemíra darů. Když není pod obrovskou hromadou stromeček ani vidět, vede to často k roztěkanosti a děti neví, co vzít do ruky dřív. Až budete letos vybírat dárky, zvažte, zda opravdu musíte kupovat úplně všechno, co si dítě přeje nebo co se vám líbí. Věřte, že to není nutné a že tím nikomu neublížíte. Myslete také na to, že dárky, mimo vás, dávají i další příbuzní a někdy i přátelé. Radost dětí pod stromečkem ve finále nemá dělat počet dárků, ale radost nad splněnými přáními, setkání s rodinou a pohodovou atmosférou. Vybírejte letos moudře, s rozmyslem a myslete při tom i na to, jak moc můžete ulevit naší planetě, aby nebyla neustále přeplněná věcmi. Znáte pravidlo pěti dárků?

Řada odborníků se shoduje na tom, že čím více dárků dáváte, tím více jich bude dítě potřebovat. Jinak se z nich nedokáže radovat. Hromady balíčků vedou jen k tomu, že dítě rozbaluje a rozbaluje, ale věci odhazuje stranou prakticky bez toho, aby si je vůbec prohlédlo. Když dostane maximálně pět dárků, bude mít mnohem víc času na to, aby si je v klidu vychutnalo a užilo.

 

Stolní i pracovní lampa mohou být praktickým dárkem

 

5 dárků stačí

Omezte darování na čtyři plus jeden speciální dárek. Každý z nich by se měl zaměřovat na jednu kategorii.

  1. Něco, co si dítě přeje.
  2. Něco, co dítě potřebuje.
  3. Něco na sebe.
  4. Něco ke čtení.

To, co si dítě přeje, by měla být skutečně velká položka. Tento dárek si moc přeje, a je-li to jen trochu možné, kupte to, i když to třeba není něco, co byste pořídili vy. Druhý bod umožňuje dát dětem něco, co skutečně potřebují. Může to být například školní aktovka, spacák na stanování, kolečkové brusle, kolo. „Měkkouše“ většinou dokážou lidé ocenit až v dospělosti a v dětství po nich nikdo až tak netouží. Ale pokud chcete koupit třeba nové šaty do tanečních, úžasnou zimní bundu nebo kvalitní zimní boty, tohle je ta správná příležitost. Na čtení by neměl zapomínat nikdo. Veďte děti ke čtení už od dětství. Knížka pod stromečkem je rozhodně správný dárek. Vybírejte podle toho, co dítě baví, podle pohádek, které se mu aktuální líbí nebo kupte něco, co hraje a vydává zvuky, když jde ještě o maličké dítě.

Chtít, potřebovat, nosit a číst znamená méně chaosu, jasnější očekávání a méně zklamání. S menším počtem dárků budou všichni nakonec šťastnější, protože nebudou přehnaně stimulováni hračkami. Dokážou se soustředit, zapojit, učit se a opravdu si to užít. Nakonec je to také naučí být vděčnější a vážit si na Vánocích i jiných věcí než jen toho, kolik měly balíčků pod stromečkem.

Pět balíčků pod stromečkem bohatě stačí. Zdroj: Canstockphoto

Pátý dárek jako něco velkého

Hned v úvodu jsme mluvili o pěti dárcích a tady je. Musí to být něco úžasného, překvapivého a TOP. Je to dar, který ukazuje, jak moc umíte skutečně dětem naslouchat a chápete jejich přání a potřeby. Nekupujte věc, která je aktuálně v kurzu, ale pořiďte to, co je udělá opravdu šťastnými déle než pár měsíců. Co využití a užijí si je. Je to dar od srdce. A proč jde o něco tak výjimečného? Protože musíte pozorovat, naslouchat a vnímat své děti. Nutí vás to hodně nad tím přemýšlet, abyste naplnili očekávání. Ovšem když si s tím dáte práci, uvidíte šťastné tváře, když otevřou svůj ideální dárek.

Jeden dárek vybírejte zvlášť pečlivě. Zdroj: Canstockphoto

Nenechte se nalákat reklamou

Kolik dáte dětem dárků pod stromeček, je samozřejmě vždy na vás. Možná vám stačí tři, možná pro vás bude inspirací výše zmíněný počet a možná jich chcete dát sedm. Vždy to ale dělejte podle sebe a svého přesvědčení. Nenechte se nalákat na všechny ty reklamy, nabídky a v současné době i influencery, co na vás ze všech stran blikají. Věřte, že není nutné mít všechno. Naslouchejte dětem, napište dopis Ježíškovi pro inspiraci, povídejte si o pravém významu Vánoc, buďte spolu a klidně můžete společně obdarovat někoho vy a zúčastnit se prospěšné sbírky.

O Vánocích je důležitá především atmosféra a čas strávený spolu. Zdroj: Canstockphoto

Po Vánocích se pak dětí zeptejte, zda se jim dárky líbí a jsou šťastné za to, co dostaly. Jestli si bez problémů vzpomenou na všechny balíčky a budou o nich s nadšením vyprávět, udělali jste dobře. Pokud nedokážou vyjmenovat ani polovinu, možná byste měli zvážit, zda není lepší to udělat příští rok jinak. Zaveďte pravidlo omezeného počtu dárku, do jejichž výběru vložíte své úsilí, místo toho, abyste nakupovali hromadu věcí, které nikdo nechce a nepotřebuje.

Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Institut zdraví

 

Drobnosti, které vnesou do domova neopakovatelnou atmosféru

 

 


You must be logged in to post a comment Login