Inspirace

Chcete mít dokonalý vánoční stromeček? Vyhněte se nejčastějším chybám při zdobení

Od   | 

Někteří už mají o podobě stromečku dávno rozhodnuto, jiní možná letos zvažují změnu. Pokud nadcházející Vánoce chcete ozvláštnit novým stromečkem a ozdobami, každý krok promyslete a investujte peníze co nejrozumněji.

Retro ozdoby jsou nadčasovým evergreenem. K tradičním českým Vánocům patří i řetěz z muchomůrek. Než se pustíte do nákupů, prohledejte sklep a půdu. Zdroj: Exihand

Barevné vánoční trendy se každý rok mění. To, že se jim přizpůsobíte, neznamená, že bude stromeček vypadat perfektně. Kromě barev je třeba hlídat i další detaily.

Víme, kde mají největší výběr stolních lamp

 

Umístíte stromeček na špatné místo

Pokud jste zastánci živých stromečků a nejradši byste jeden z nich měli doma už v listopadu, pak dbejte na jeho optimální umístění. Živým stromečkům nedělá dobře přímý zdroj tepla. Najděte tedy takový prostor, kde na něj bude dostatek místa a nebude hrozit jeho vyschnutí. Kromě zdroje tepla se při umísťování stromečku orientujte také podle velikosti pokoje. Pokud je místnost dostatečně velká, můžete vánoční strom nechat v prostoru. V případě malých pokojů ho situujte do rohu místnosti.

Zvolíte špatnou velikost stromečku

Že špatná velikost neexistuje? Divili byste se! Mnoho z nás se při výběru stromečku (živého i umělého) nechá unést tím nejkošatějším a nejbohatším. To ale může místnosti naopak uškodit. Pamatujte, že vrchol stromečku by měl být nejméně 30 cm od stropu. Co se týče šířky stromečku, buďte umírnění v případě, že bydlíte v bytě nebo máte obecně malý obývací pokoj. Košatý a široký stromek totiž místnost výrazně opticky zmenší.

Stromek má být ozdobou a ne překážkou. Zdroj: Canstockphoto

Vyberete špatný počet ozdob

Naše zásoba vánočních ozdob se meziročně rozrůstá a je samozřejmé, že je chceme použít všechny. Jen málokoho totiž napadne nějaké ozdoby cíleně vynechat. Pokud máte velký stromeček, větší počet ozdob je rozhodně potřeba. Měly by ale být také úměrně velké. O počtu ozdob rozhoduje výška stromu a zda je široký nebo spíše úzký.

  • štíhlý stromeček o výšce 120 cm – 26 středně velkých ozdob a 180 žároviček
  • štíhlý stromeček o výšce 180 cm – 64 středně velkých ozdob a 300 žároviček
  • štíhlý stromeček o výšce 240 cm – 106 středně velkých ozdob a až 1000 světýlek
  • košatý stromeček o výšce 120 cm – 34 středně velkých ozdob a 234 žároviček
  • košatý stromeček o výšce 180 cm – 83 středně velkých ozdob a 390 žároviček
  • košatý stromeček o výšce 240 cm – 138 středně velkých ozdob a až 1300 světýlek

Tyto hodnoty jsou pouze orientační a s jejich pomocí byste měli dosáhnou toho, že stromeček nebude příliš minimalistický, nebo naopak přeplácaný. Vše je ale samozřejmě otázkou vkusu.  

Velikosti stromku přizpůsobte počet ozdob. Zdroj: Canstockphoto

Zdobíte ozdobami v jedné velikosti

Vánoce by měly být kouzelné a výzdoba dostatečně pestrá a hravá. Nikdy proto nevolte jen jeden druh ozdob v jedné velikosti. Stromeček pak může působit příliš jednotvárně a nudně. Volte raději odlišné barvy, typy, velikosti i materiály jednotlivých dekorací. Uvidíte, že takový stromeček přitáhne zrak každého.

Nezapomeňte na pestrost tvarů a velikost jednotlivých ozdob. Jen tak stromeček zaujme. Zdroj: Canstockphoto

Zapomenete na rovnoměrnost

Postavíte stromeček, stoupnete si před něj a začínáte zdobit? Pak do této části jistě umísťujete všechny vaše oblíbené dekorace a trochu zapomínáte na boční a zadní stranu. Pamatujte, že i když stojí stromeček u zdi, stále je jeho velká část viditelná z několika různých úhlů. Nezapomeňte jej proto ozdobit rovnoměrně, aby každá jeho strana byla stejně bohatá.

 

 

Vynecháte vrchol stromečku

Každý vrchol vánočního stromečku by měl dostat svou pomyslnou korunu krásy. Můžete zvolit klasickou skleněnou špici, hvězdu nebo anděla. V každém případě by ale ozdoba na vrcholku stromku neměla chybět. Nestihnete už žádnou pořídit? Pak si ji vyrobte sami. Postačí vám pouze karton a lesklý nebo matný balicí papír korespondující s ostatními dekoracemi. Jakou korunu pro svůj strom pak vymyslíte, už je čistě a jen na vás.

Ozdobte i vrchol stromku. Zdroj: Canstockphoto

Necháte se příliš unést trendy

Trendy ve zdobení stromečků jsou krásné a někdy se jim nedá odolat. Nikdy při tom všem ale nezapomínejte, že je třeba myslet i na přírodu. Raději nakupujte nadčasové ozdoby, které můžete použít každý rok. Vyhazování starých ozdob a nakupování nových nešetří přírodu ani vaši peněženku.

Bílý stromek může v obchodě působit originálně, ale to se nemusí stát v momentě, když si ho přinesete domů. Zdroj: Canstockphoto

Vyrobte si ozdoby sami!

Pokud jste si letos pořídili větší stromeček než loni a chybí vám ozdoby, nebo to prostě chcete letos udělat jinak, vyrobte si vlastní dekorace. Pokud se vám před očima zjevily papírové řetězy nebo nepříliš zdařilé kartonové ozdoby, zapomeňte na ně. Na stromečku budou skvěle vypadat kolečka pomeranče, křížaly, svazky skořice, perníčky, mašle nebo třeba šišky.

Pomeranče na stromečku můžete také prošpikovat hřebíčkem. Odměnou vám bude krásná vůně. Zdroj: Unsplash

Zdroj: Living etc, Christmas Tree World

Fotogalerie:

 

Kam pro jídelní židle?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login