Inspirace

Chcete být šťastní, milovaní či být v očekávání? Nezapomeňte na jmelí. Má magickou moc

Od   | 

Bez jmelí si snad žádná domácnost nedokáže Vánoce představit. Říká se o něm, že má magickou sílu, a to přece stojí za pár minutek, abyste se o něm dozvěděli víc. Co vlastně jmelí je, jaká je jeho historie a které zvyky jsou s ním spojeny?

Jmelí lze zakomponovat do domácnosti i v podobě dekorace.
Zdroj: Canstockphoto

Jmelí je stálezelené a najdeme ho v korunách listnatých stromů, ale i na větvích jehličnanů. Přestože se jedná o poloparazita, do domácnosti si ho před Vánocemi i tak s radostí přineseme, zkrátka je součástí vánoční výzdoby. Zavěšujeme ho především nad dveře nebo jídelní stůl, ale může sloužit také jako dekorace ve váze nebo ve svícnu.

 

Trendy jsou lampy s přírodními prvky, například s mechem

 

Historie jmelí. Věděli jste, že se nesmělo dotknout země?

Jmelí bylo uctíváno našimi předky již odpradávna. V římských a řeckých bájích o něm bylo psáno jako o rostlině druidů. Bylo spojováno s magií a kouzly zejména proto, že roste v korunách stromů – předci tak rostlinu brali jako dar z nebe, která ochraňuje před zlými duchy. Za nejobdivovanější jmelí bylo považováno to z dubu a v zimě se řezalo zlatým srpem, který měl představovat energii slunce a měsíce. Aby větvičky neztratily svoje kouzlo, nesměly se dotknout země. V historii se jmelí vázalo ke krku a lidé věřili, že je ochrání před zlou a špatnou energií. Kromě magické síly se jmelí hojně využívalo i v lékařství, a to při vysokém tlaku, srdečních nemocech či při bolestech hlavy. Dnes je jmelí bohužel spojováno s poškozenými stromy, které často musejí být pokáceny. 

Ze jmelí jsou i krásné věnce. Zdroj: Canstockphoto

 

Parní trouba Fagor – záruka zdravého vaření

 

Zvyky a tradice 

A protože jmelí zdobí o Vánocích každou domácnost, je s ním spojeno i několik zvyků. Asi každý o jmelí ví, že do rodiny o Vánocích přináší lásku, štěstí, ale i plodnost. Mezi nejznámější tradici patří ta s polibkem – pod jmelím by se měli milenci políbit a s každým polibkem utrhnout jednu bílou kuličku. Tato tradice pochází z Anglie a říká, že pokud nebude dívka nebo žena o Vánocích pod jmelím políbena, bude následující rok osamocena. 

Dalším zvykem je zavěšování jmelí nad štědrovečerně prostřený stůl. Pokud totiž pod jmelím povečeříte, měli byste se v příštím roce dočkat hojné úrody. Vybírejte tak jmelí s vyšším počtem bobulek. 

Jmelí roste v podobě koulí ve výšce na korunách stromů. Zdroj: Pixabay

Jmelí by mělo být darováno a neměli bychom si ho sami pro sebe kupovat. Jedině darované jmelí do domácnosti vnese štěstí, radost a lásku. Zavěsíte-li jmelí a zašeptáte do první zapálené svíčky na vánočním stromku své přání, bude vám prý splněno. 

Jestliže se snažíte o miminko, je zapotřebí, aby byla žena pod jmelím políbena do konce roku, díky tomu snáze otěhotní. Jmelí často zůstává pověšené v rodině po celý rok, přičemž by do příštích Vánoc měla alespoň jedna kulička zůstat na větvičce. 

Zdroj info: České zvyky a tradice, České Vánoce

Fotogalerie:

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Víme, jak na to

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login