Kuchyně

Černý dřez a integrované prkýnko? Nejen tohle jsou trendy v oblasti kuchyňských dřezů v roce 2021

Od   | 

Každý, kdo rád vaří, ví, jak je důležité mít kuchyň zařízenou nejen hezky, ale zejména prakticky. A ideálně z kvalitních materiálů, abyste do kuchyně nemuseli investovat vysoké částky každý druhý rok. Právě kuchyňský dřez je důležitou součástí kuchyně. Může mít různé tvary, barvy, ale i materiálové složení. Věděli jste však, že jej můžete opatřit také různými „vychytávkami“, které vám neušetří jen místo, ale také starosti? Jaké trendy letos ovládají kuchyňské dřezy?

Nerez je pro svoji nadčasovost oblíbená řadu let. Zdroj: Dornbracht

Materiály a tvary

Nerezový dřez

Nerezové dřezy jsou oblíbené řadu let – kromě složení zde hraje velkou roli také tloušťka oceli, z níž je dřez vyroben. Má vliv na pevnost a tuhost nerezového dřezu či odkapávací plochy. Vybírat můžete jak z hedvábně lesklé povrchové úpravy, tak i z matného povrchu  z profilovaného nerezu. Hladký nerez je nenáročný na údržbu, profilovaný je odolný vůči poškrábání. Nerezový dřez je tepelně rezistentní a barevně stálý, odolný, hygienický, ale také nadčasový.

Fragranitový dřez

Fragranitový dřez patří k těm, které mohou při správné péči vydržet klidně i celý váš život. Fragranit je jedním z nejtvrdších strukturovaných materiálů na světě, současně potěší svým atraktivním vzhledem. Tento materiál je odolný vůči skvrnám, k čištění vám stačí čisticí přípravek a hadřík. Povrch je jemně strukturovaný, neporézní, splňuje tedy vysoké požadavky na hygienu. Fragranit tvoří žula s akrylátovou polymerovou pryskyřicí, což zajišťuje nejen odolnost proti otěru, ale i vůči vysokým teplotám – snese až 280 °C. Fragranitové dřezy se vyrábějí v různých barvách.

Tectonitový dřez

Tectonitové dřezy nejsou mezi lidmi příliš známé, rozhodně však stojí za zmínění. Jsou vyrobeny z kompozitního materiálu složeného z pryskyřic, skelných vláken a dalších komponent. Vzhledem k tomu, že jde o materiál, který našel uplatnění i v automobilovém průmyslu, budete mít jistotu o jeho odolnosti. Tectonitový dřez vás potěší odolností proti vysokým teplotám, ale i otěruvzdorností. Je vhodný všude tam, kde nechcete dřez neustále leštit. Tectonit je lehký, pevný a recyklovatelný materiál. Velkou výhodou tohoto materiálu je fakt, že si můžete pořídit dřez v nejrůznějších barvách, nemluvě o různých velikostech a tvarech.

Doplňky a vybavení zvyšují komfort

Dřezy můžete doplnit o spoustu doplňků a dalšího vybavení, které vám pobyt v kuchyni zpříjemní. My můžeme zmínit například nejrůznější držáky kartáčů a houbiček, které lze upevnit na dělič dvojdřezu, ale klidně i na kohoutek. V případě, že máte malou kuchyň, chcete ušetřit co nejvíc místa a současně mít co největší pracovní plochu. Toho můžete dosáhnout tak, že si pořídíte menší dřez, který lze nainstalovat i do skříňky o šířce 40 centimetrů.

Součástí dřezu může být i vložený odkapávač, do kterého můžete uklidit prkýnka a nože. Zdroj: Franke

Místo klasického odkapávače, který by vám na lince zabíral zbytečné místo navíc, si můžete pořídit odkapávací misku, kterou můžete umístit přímo na dřez. Další variantou je posuvný odkapávací tác, který se umístí na dřez nebo vedle něj a přebytečná voda odteče do dřezu. Tác pak schováte a nebude vám zabírat prostor navíc. Nás zaujal také rolovací rošt Franke, který můžete položit taktéž na dřez – a použít jej buď na odkapávání nádobí, případně jako rošt pod horký hrnec. Rošt je rolovací, proto vám v kuchyni nezabere příliš místa. Mezi trendy letošního roku rozhodně patří minimalismus – vestavné spotřebiče ukryté za velmi jednoduchými dvířky, ale i skrytá místa pro uložení toustovače, mixéru, rychlovarné konvice či kávovaru. A to samé platí také u dřezů, kde platí, že méně je více.

K barevnému dřezu i barevnou baterii

Jakou barvu vybrat?

Pokud vás neláká „obyčejný“ nerezový dřez a rádi byste šli do barev, směle do toho. Jestliže si budete vybírat z opravdu kvalitních materiálů (granit, fragranit, tectonit apod.), nemusíte mít strach z toho, že by například na vašem béžovém dřezu zůstaly skvrny po červené řepě, kterou jste měli včera k obědu. Moderní materiály mají takovou úpravu, aby jejich údržba nezabrala více času, než je nezbytně nutné. Zatímco tectonit je prakticky nerozbitný, fragranit snese i vysoké teploty. Barevný dřez se tak stane nejen designovou ozdobou kuchyně (například tón v tónu s pracovní deskou), ale také funkčním pomocníkem. Pokud patříte mezi ty, kteří upřednostní barvy vždy a všude před klasikou, můžete si pořídit také barevný kohoutek.

Do černých kuchyní se hodí i černé dřezy. Zdroj: Hansgrohe

Moderní dřez – jak vypadá?

Dřez není v současnosti jen místem, kde myjeme nádobí, zeleninu a ovoce. Koupit můžete i dřez, jehož součástí je například box na uložení pomůcek, které v kuchyni běžně používáte – například na uložení prkének, odkapávací misky či nožů. Svůj chléb ke snídani si můžete krájet rovnou u dřezu a nenadrobíte si na kuchyňskou linku. Jestliže nemáte doma myčku na nádobí, doporučujeme vám dvojitý dřez, menší z nich může sloužit k odkapávání nádobí.

Vychytávka ke dřezu, která není vidět

Fotogalerie:

 

Jaký dřez do malé kuchyně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login