Koupelny

Černá do současné moderní koupelny rozhodně patří

Od   | 

Většinu z nás by nenapadlo, abychom jako jednu z dominantních barev v koupelně zvolili černou. Připadá nám smutná a jsme zvyklí užívat ji maximálně jako barvu doplňkovou na malé ploše, spíše proto, aby lépe vynikly obklady. Jenže černá barva, které se vhodně zkombinuje, vypadá i v nevelkém prostoru úžasně.

Stačí subtilní černý rám sprchových dveří a místnost získá zcela jiný náboj. Zdroj: Hüppe

Trend jako první zachvátil kuchyně a pozvolna začíná dobývat i koupelny. Užívá se nejčastěji elegantně vypadající černá v matu, která celku vtiskne dojem dokonalosti. Začalo to před několika lety – původně koupelnám vládl chrom, a to zejména na bateriích a doplňcích, ale i na otopných tělesech. Chrom byl postupně vytlačen trendem zářivě bílé. A přestože si nevede špatně, nyní jí tvrdě konkuruje černá. 

Antracitová barva dá nádherně vyniknout tvaru. Zdroj: Grohe

Černá se dřevem nebo s bílou

Dokonalé kombinace s puncem nevšednosti a luxusu lze dosáhnout zkombinováním černé se dřevem. Protože skutečné dřevo například ve formě podlahy je velmi drahé, ale hlavně nevhodné do vlhkých prostor, do koupelny se používají obklady a dlažba s dekorem dřeva. Známá, ale pořád dobrá a dramatická je kombinace černé a bílé; pro zvětšení kontrastu je možné použít i tvary, například hranatá skříňka a oblé umyvadlo. 

Elegantní černá působí pěkně v kombinaci se dřevem. Zdroj: Keraservis

A co hlavní strašák koupelen, a to nedostatek světla a prostoru? Černá bude slušet hlavně větším koupelnám s oknem, kterým v tomto ohledu neublíží; i v menší koupelně nebo koupelně bez okna se ale dá s touto barvou vyhrát. Jen ji volíme na menší ploše, doplňujeme světlými plochami (např. černá podlaha, světlé stěny) a velmi důkladně promyslíme rozložení světel tak, aby byla spíše naddimenzovaná. Nebo volte solitér v podobě třeba elegantní černé umyvadlové skříňky.

Černý může být jen nábytek. Zdroj: Geberit

Pozor na nečistoty

Dokonalou kombinaci může představovat i tmavě šedá barva s černými doplňky, například umyvadlo z ocelového smaltu doplněné černou baterií a dřevěnou skříňkou. Černý může být stojan na ručníky, otopný žebřík nebo jen doplňky.

K černým bateriím můžete mít i černé umyvadlo. Zdroj: Hansgrohe

 A jaké jsou nevýhody? Kompaktní černá na větší ploše je jedním z nejnáročnějších povrchů. Všechno je na ní vidět, zejména vodní kámen dobře vynikne. Také vyteklá pasta, takže pokud máte malé děti, možná úpravu koupelny o nějaký čas odložte nebo nevolte černou poblíž umyvadel, kde si ratolesti samostatně čistí zuby. Je tedy třeba velmi dobrá údržba. V malých a tmavších koupelnách to chce dávat pozor, abychom to s touto královskou, ale náročnou barvou nepřehnali a nevyrobili si místo relaxačního místa tmavou kobku. Pokud se trendu pořád trochu bojíte, ale láká vás, zkuste na začátku třeba jen baterie a doplňky jako ručník nebo dávkovač na mýdlo. I tyto drobnosti dodají šmrnc a punc luxusu. A třeba se zamilujete, stejně jako my.

Milovníci barev nemusejí zoufat. Černou lze vložit do interiéru i nejmenších detailech. Zdroj: Kozák Bath and Interiors

Fotogalerie:

 

Jak dopadla koupelna pro naši čtenářku?


You must be logged in to post a comment Login