Rady a tipy

Ceny nemovitostí začínají padat. Pomalu, ale jistě

Od   | 

Poslední tři měsíce loňského roku znamenaly (mimo jiné), že se ceny starších bytů v Praze, ale i v Brně začaly vracet na hodnoty z konce roku 2021. Jak to bude s cenami nemovitostí vypadat dál?

Poklesy cen v Praze a v Brně

Zatímco na začátku minulého roku stál jeden metr čtvereční staršího bytu v Praze cca 123 tisíc korun, v posledních třech měsících minulého roku se ceny pohybovaly na částce 112 500 korun – jednalo se o prakticky stejné ceny jako na konci roku 2021.

Starší byty jsou levnější. Zdroj: Canstockphoto

V porovnání s nárůstem cen na jaře ztratil průměrný byt o velikosti 65 metrů čtverečních na hodnotě téměř 680 tisíc korun. Tento vývoj cen se nekonal jen v Praze, podobně na tom bylo i Brno. Tam průměrná cena za metr čtvereční klesla na 87 902 korun.

Nejlevnější jsou nemovitosti s handicapem

Tyto informace jsou součástí studie skupiny European Housing Services (EHS). Ta využívá data zakládajících členů a realitních služeb (Bezrealitky a Maxima Reality). Největšího zlevnění se dočkaly nemovitosti s „handicapem“. Což znamená nemovitosti s větší dojezdovou vzdáleností, v energeticky nehospodárné budově nebo před rekonstrukcí. A kde je bydlení nejlevnější?

Jak poznáte vhodnou dobu ke koupi nemovitosti? Zdroj: Canstockphoto

Kde jsou byty nejlevnější?

Nejlevnější bydlení (cena za metr čtvereční) koupíte v Ústeckém kraji, kde se cena pohybuje na 32 486 korunách, dále pak v Karlovarském kraji, kde je cena kolem 36 406 korun. V neposlední řadě pak v Moravskoslezském kraji, kde se cena pohybuje na 40 273 korunách.

Podle Hendrika Meyera, šéfa EHS by se daly propady cen očekávat ještě v celém prvním čtvrtletí letošního roku, převažovat ale bude stagnace, kdy se ceny budou držet na přibližně stejných hodnotách.

A co nájmy?

A co nájmy? Zatímco v létě minulého roku připadalo na jeden nájemní byt průměrně 39 žadatelů, koncem roku to bylo jen 16. Důvodem je větší počet nemovitostí v nabídce. Těch v létě nebylo tolik, protože byly k dispozici ukrajinským uprchlíkům. Většina těchto bytů se však uvolnila a putovala opět do nabídky.

Zdroj info: europeanhousingservices.cz, remaxalfa.cz

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login